İdamları için el kaldıran Demirel, pişman olmuştu! Denizler, 48. ölüm yıl dönümünde anılıyor - Son Dakika
BBC

İdamları için el kaldıran Demirel, pişman olmuştu! Denizler, 48. ölüm yıl dönümünde anılıyor

06.05.2020 11:09

6 Mayıs 1972'de tutuklu bulundukları cezaevinde idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan; ölümlerinin 48. yılında sosyal medyadaki paylaşımlarla anılıyor. Demirel'in de dahil olduğu idama oy veren siyasetçiler, yıllar sonra bu karardan dolayı pişman olduklarını dile getirmişti.

Türkiye'nin yakın tarihine damga vuran ve 68 kuşağının önde gelen isimlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilmelerinin 48. yılında, sosyal medya paylaşımlarıyla anılıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de paylaşım yapan isimlerden biri oldu. TBMM'de idam kararının uygulanması için oy veren, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de içlerinde olduğu siyasetçiler, yıllar sonra bu karardan dolayı pişman olduklarını dile getirmişti.

BANKA SOYGUNU SONRASINDA "VUR EMRİ" İLE ARANDILAR

Türkiye'de sağ ile sol gruplar arasındaki çatışmaların yoğunlaşmaya başladığı yıllarda Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu'nu (THKO) kuran üç genç; Ankara'da gerçekleştirdikleri banka soygunu nedeniyle "vur emri" ile aranmaya başlandı. Gezmiş ve Aslan, 12 Mart 1971'deki muhtıradan 4 gün sonra Sivas'ın Gemerek ilçesinde yakalanırken, bundan bir hafta sonra da İnan Kayseri'de yakalandı.

TBMM'DE "3'E 3" GÖNDERMESİ

Yapılan yargılama sonucunda, eski haliyle Türkiye Cumhuriyeti "teşkilatı esasiye kanunun tamamını veya bir kısmını" ortadan kaldırma suçuna idam cezası öngören Türk Ceza Kanunu'nun 146. maddesi uyarınca suçlu bulundular. 27 Mayıs 1960'da askeri darbeyle yönetime el koyulmasından bir yıl sonra eski Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın idam edilmesine gönderme yapılarak; idam kararı "3'e 3" bağırışları arasında TBMM tarafından da onaylandı. Ankara 1 No'lu Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi tarafından yargılanan 68 kuşağının önde gelen isimleri 6 Mayıs 1972'de tutuklu bulundukları cezaevinde idam edildi.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan; idam edilmelerinin 48. yılında anılıyor

İDAMA OY VERENLER PİŞMAN OLDU

İlerleyen yıllarda o dönem idama onay veren siyasetçiler duydukları pişmanlıkları dile getirdi. Adalet Parti kökenli siyasetçilerden Nahit Menteşe, "Asker mutlaka idamlarını istiyordu. Deniz Gezmiş ve arkadaşları konusunda yanlış yaptık" dedi. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de yıllar sonra, "O günün şartları öyle icap ettiriyordu" sözlerini kullandı.

YILMAZ BÜYÜKERŞEN DE ANDI

O dönem 25 yaşında olan Gezmiş ve Aslan ile 23 yaşındaki İnan, her yıl 6 Mayıs'ta farklı etkinliklerle anılıyor. 48. ölüm yıl dönümünü unutmayan sosyal medya kullanıcıları, Twitter'da Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan için #6Mayıs1972 ve #Üçfidanüçyürek etiketleriyle mesajlar paylaşılıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de sosyal medya üzerinden anma paylaşımı yaptı.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, 6 Mayıs 1972'de neden idam edildi?

İdamları için el kaldıran Demirel, pişman olmuştu! Denizler, 48. ölüm yıl dönümünde anılıyor
Kılıçdaroğlu; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için evden çıktı

Son Dakika Güncel İdamları için el kaldıran Demirel, pişman olmuştu! Denizler, 48. ölüm yıl dönümünde anılıyor - Son Dakika

BBC

Son Dakika

PFDK'dan Gaziantep FK Teknik Direktörü Sumudica'ya 4 maç ceza geldi Demet Akalın'ın "İnsan bir erkeğin gücünü istiyor" sözleri sosyal medyada tepkiyle karşılandı Tuzla'da yürek ısıtan görüntü! Minibüs şoförü, yaşlı çiftin karşıya geçebilmesi için yolu kapattı Artvin'de gökyüzünde ilginç anlar! Gören telefona sarıldı Azerbaycan ordusunun Karabağ'da esir aldığı Ermeni askerlerin görüntüsü yayınlandı Karabağ'ın İran sınırı tamamıyla Azerbaycan kontrolüne geçti Çipli kimlik kartıyla elektronik kimlik doğrulama sistemiyle ilgili esaslar belirlendi! İşte detaylar Kaymakamdan ismini yanlış söyleyen CNN Türk muhabirine soğuk duş!