Deniz Gezmiş ve Arkadaşları Dolmabahçe'de Anıldı - Son Dakika

Deniz Gezmiş ve Arkadaşları Dolmabahçe'de Anıldı

06.05.2011 13:54
Deniz Gezmiş ve Arkadaşları Dolmabahçe'de Anıldı

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilişlerinin 39. yıl dönümünde Dolmabahçe'de 68'liler Birliği Vakfı üyeleri tarafından anıldı.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilişlerinin 39. yıl dönümünde Dolmabahçe'de 68'liler Birliği Vakfı üyeleri tarafından anıldı. Basın açıklaması yapan grup, denize karanfiller bıraktı.

Bundan 39 yıl önce 6 Mayıs 1972'de Ankara Merkez Cezaevi'nde idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan Dolmabahçe'de anıldı. Dolmabahçe'deki Bezm-i Alem Valide Sultan Camii önünde toplanan grup, 'Ne ABD ne AB tam bağımsız Türkiye', 'Kahrolsun Amerikan emperyalizmi', 'Denizler ölmedi kavgamız sürüyor', 'Kahrolsun AKP diktatörlüğü' sloganları eşliğinde Dolmabahçe sahiline yürüdü.

CHP eski milletvekili ve sinema oyuncusu Berhan Şimşek'in de katıldığı anmada 68'liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan bir basın açıklaması yaptı. Targan yaptığı açıklamada; 'Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan 6 mayıs 1972'de Ankara Merkez Cezaevi'nde idam edilmişlerdir. Her aşamalarında davalarını izleyen savunana ve son anında da sehpada son tanık olarak yanlarında bulunan Halit Çelenk ağabeyimizi de dün kaybettik. Bugün Ankara'da Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa vereceğiz. Hem Halit ağabeyimiz hem de Denizler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunmaya davet ediyoruz. O günleri yaşayanlar anımsayacaktır. Bu mekanı seçmemizin de tarihsel bir önemi vardır. Çünkü 6'ncı filo emperyalizminin erlerini genç arkadaşlarımız buradan denize dökmüşlerdir. Bu mekanı anlamlı kılan, o tarihsel olaylar bugün de bütün çıplaklığı ile yaşanıyor. Amerikan emperyalizmi sadece Türkiye'de değil, bütün bölgede terör estiriyor. Kuzey Afrika'dan tutun komşumuz Suriye'ye kadar bu saldırı halkası, gelmiş sınırlarımıza dayanmış bulunuyor. İşte Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan onlara karşı daha o günlerde mücadele bayrağını açmış bu uğurda şehit olmuşlardır. ve yapılan doğru değildi. Onlara idam hükmünü veren Ali Elverdi, boğazı düğümlenerek geberdi. Ama Denizlerin bıraktığı bayrak halen yürüyor. Onların ideolojik ve siyasal mücadelesi bugün de sürmek zorundadır. Çünkü 60'lı yıllardan daha karanlık, daha koyu bir zulmü yaşamaktadır. Bu bakımdan burada sadece anma değil, bir de mesaj vermek istiyorum. Türkiye eskiden amerikanın dolaylı olarak baskısı altındaydı. Şimdi de Amerika emperyalizmi iktidar olmuş durumdadır. AKP bir Amerikan projesidir. Bunu 12 haziran seçimlerinde geldikleri yere , tarihin karanlıklarına gömmek hepimize bir borçtur" diye konuştu.

Grup açıklamanın ardından Dolmabahçe'den ayrıldı.

YORUMLAR
500
Ünlü şair ve mütefekkir Alaattin Özdenören mezarı başında anıldı Ünlü şair ve mütefekkir Alaattin Özdenören mezarı başında anıldı Kazım Koyuncu ölümünün 17. yılında mezarı başında anıldı Kazım Koyuncu ölümünün 17. yılında mezarı başında anıldı DİYARBAKIR - Terör örgütü PKK'nın 'Susa Katliamı'nda hayatını kaybedenler anıldı DİYARBAKIR - Terör örgütü PKK'nın 'Susa Katliamı'nda hayatını kaybedenler anıldı
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Deniz Gezmiş ve Arkadaşları Dolmabahçe'de Anıldı - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement