Denizi Olmayan Erzurum'da "Balık Şenliği" Düzenlendi - Son Dakika

Denizi Olmayan Erzurum'da "Balık Şenliği" Düzenlendi

12.04.2016 14:02
Denizi Olmayan Erzurum'da

Deniz seviyesinden 2 bin metre yüksekte bulunan Erzurum’da, Büyükşehir Belediyesi tarafından "4’ncü Balık Şenliği" düzenlendi.

Deniz seviyesinden 2 bin metre yüksekte bulunan Erzurum'da, Büyükşehir Belediyesi tarafından "4'ncü Balık Şenliği" düzenlendi.

Erzurum'da, geleneksel hale getirilen balık şenliğinin 4'üncüsü düzenlendi. Havuzbaşı Kent Meydanında yapılan balık-ekmek şenliğinde yaklaşık 5 bin kişiye mangalda kızartılmış deniz balığı ve alabalık ücretsiz dağıtıldı. Balık ekmek almak için sıraya giren 7'den 70'e herkes, afiyetle balıklarını yedi. Uzun kuyrukların oluştuğu balık şenliğinde kimisi hastası için balık götürmek, kimisi de bedava balık yemek için şenliğe katıldı.

İZDİHAMA BARİYERLİ ÖNLEM

Balık ekmek almak isteyen vatandaşların izdihama yol açmaması için zabıta ekipleri tarafından bariyerli önlem alındı. Şenliğe yoğun katılım gösteren vatandaşlar, Erzurum'da balık şenliğinin yapılmasının çok farklı bir organizasyon olduğunu ifade etti.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, daha önce Palandöken Belediyesi tarafından 3 kez düzenlenen ve geleneksel hale getirilen balık ekmek şenliğini bu sene kendilerinin devraldığını belirterek, "Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'yle birlikte bu organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Fakültede üretilen balıkları halkımıza ikram ediyoruz. Çok güzel bir şenlik oluyor" dedi.

Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Atamanalp da Türkiye'de balık tüketiminin Avrupa Birliği ülkelerinin çok altında, 7-8 kilogram civarında olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Muhammed Atamanalp, Erzurum'da yaptıkları araştırmada yıllık kişi başına balık tüketiminin 1,5 kilogram civarında olduğunu ve denizden 2 bin metre yükseklikte bir şehirde, balığı gündeme getirmek ve balığın konuşulması için böyle bir faaliyet başlattıklarını kaydetti. - ERZURUM

Denizi Olmayan Erzurum'da Balık Şenliği Düzenlendi
Denizi Olmayan Erzurum'da Balık Şenliği Düzenlendi
Denizi Olmayan Erzurum'da Balık Şenliği Düzenlendi

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Denizi Olmayan Erzurum'da 'Balık Şenliği' Düzenlendi - Son Dakika


Son Dakika

İnşaat işçileri yemekten kurt çıktığını iddia ederek yemekhaneyi dağıttı Bariyerleri parçaladıktan sonra durabildi! Kullanılamaz haldeki araçtan yara almadan çıktı Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor: Gündemde kısıtlamaların esnetilmesi ve aşılama uygulaması var Bunu da gördük! Bir internet sitesi, ücret karşılığında ünlü isimlerden vatandaşlara video göndertmeye başladı Evladını arayan anne, duydukları karşısında yıkıldı: Kızına şu an tecavüz ediyorum Survivor 2021'in iddialı yarışmacısı adaya veda etti Kuzey Makedonya'dan sınır dışı edilen Sedat Peker, Kosova'ya sığındı Ümitcan Uygun'un ağabeyi, Müge Anlı'yı ölümle tehdit etti