Denizli'deki Lokallere, Tabakhane Yolu Göründü - Son Dakika

Denizli'deki Lokallere, Tabakhane Yolu Göründü

05.01.2012 11:37
Denizli'deki Lokallere, Tabakhane Yolu Göründü, System.String[]

Denizli'de ilk kez 2008'de ortaya atılan ve tartışmalara neden olduğu için uygulaması 3 yıl ertelenen lokallerin içkili yerler bölgesine taşınması tekrar gündeme geldi.

Denizli'de ilk kez 2008'de ortaya atılan ve tartışmalara neden olduğu için uygulaması 3 yıl ertelenen lokallerin içkili yerler bölgesine taşınması tekrar gündeme geldi. Denizli Valiliği Dernekler Müdürlüğü, kent merkezinde bulunan dernek lokallerine yönetmelik uyarınca içkili yerler bölgesine taşınmaları ya da içki ruhsatlarının iptal edilmesi için tebligat yaptı. Valilik, mahkeme kararının uygulandığını belirtirken, lokal sahipleri bu konuda alınmış yargı kararı olmadığını ileri sürdü.

Denizli'de dernek lokalleri yeni yıla İl Dernekler Müdürlüğü'nün kötü sürpriziyle girdi. Dernekler Müdürlüğü'nden içki ruhsatı bulunan lokallere yapılan tebligatta, mahkeme kararları gerekçe gösterilerek, Dernekler Yönetmeliği'ne uygun hale getirilmeleri istendi. Tebligatta, yönetmelik uyarınca dernek lokallerine, içkili yerler bölgesine taşınmaların ya da içki ruhsatlarını iptal ettirmeleri istendi. Tebligat uyarınca içki ruhsatı bulunan dernek lokallerinin ya içki ruhsatını iptal ettirmeleri ya da Denizli Belediyesi'nin içkili yerler bölgesi olarak belirlediği Kirişhane Mahallesi'nde bulunan Tabakhane'ye veya Teraspark, Forum Çamlık gibi alışveriş merkezlerine taşınmaları gerektiği de belirtildi. Yeni ruhbat alan lokallerin ise mevcut yerlerinde çalışmaya devam edebilecekleri ifade edildi. Dernek yöneticilerine gönderilen tebligatta açma ve işletme izin belgelerinin 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle iptal edildiği de belirtildi.

YASAL SÜRECE DE DEĞİNİLDİ

İl Dernekler Müdürlüğü tarafından, lokallere yapılan tebligatta, 2005 yılında Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Dernekler Yönetmeliği'nin geçici 4'üncü maddesi uyarınca dernek lokallerinin mevzuat hükümlerine uygun hale getirilmesi yolundaki kararın 31 Ocak 2008'de dernek yönetimlerine tebliğ edildiği belirtilerek, şöyle denildi:

"Adı geçen yazı nedeniyle çeşitli dernek lokallerince yürütmenin durdurulması talebiyle dava açılmış, ancak Denizli İdare Mahkemesi'nce reddedilmiştir. Karar, 9 Temmuz 2008'de Danıştay 10. Dairesi tarafından da onanmıştır. Ancak 18 Temmuz 2011'de Denizli Bölge İdare Mahkemesi'ne tekrar yürütmeyi durdurma istemli dava açıldı. O dava da 17 Kasım'da tamamlanmış, yürütmenin durdurulması talebi reddedilmiştir."

"DERNEKLER MÜDÜRLÜĞÜ YANLIŞ YORUMLADI"

Dernek lokali işletmecileri konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı. Bazı lokallerin avukatlığını yürüten Yıldız Hazer, kararın hukuki olmadığını ileri sürüp, Dernekler Müdürlüğü'nün mahkeme kararlarını yanlış yorumladığını ileri sürdü. 2005'te çıkan yönetmelik için derneklere 4 yıl süre verildiğini hatırlatan Hazer, şöyle konuştu:

"2008'te bir dernek konuyu Denizli İdare Mahkemesi'ne taşımış. Mahkeme de henüz yönetmeliğin yürütmeye konmasına bir yıl olduğu için, yürütmeyi durdurma talebiyle dava istemini çevirmiş. Buna gerekçe olarak da, 'Yasalara aykırı bir yürütme söz konusu değil' demiş. Dolayısıyla ortada bir hüküm yok, dava talebini reddetme var."

Denizli'de şu ana kadar sonuçlanmış hiçbir davanın olmadığını belirten Hazer, temsil ettiği dernekler için Ağustos 2011'de bir dava açtıklarını ve halen sürecin devam ettiğini söyledi.

Dernekler Müdürlüğü'nün kararının hukuka aykırı olduğunu savunan Hazer, "Müdürlüğün son kararını yargıya taşıyacağız. Dosyaları hazırlıyoruz. Birkaç gün içinde mahkemeye başvuracağız. Denizli'de son karardan etkilenecek 15'in üzerinde dernek lokali var" dedi.

"YARGI KARARI UYGULANDI"

Vali Abdulkadir Demir ise, bir yargı kararını yerine getirmek için böyle bir adım attıklarını söyledi. Demir, "Arkadaşlar uzun süredir uygulamaya konması gereken bir yargı kararını ilettiler. Öteden beridir devam eden bir süreçmiş. Dernek yöneticileri kendileri mahkemeye başvurmuş. ve o mahkemeyi kaybetmişler. Biz de idare olarak mahkeme kararlarını uygulamak zorundaydık" dedi.

"2008'DE ERTELENMİŞTİ"

Dernekler Müdürlüğü, 2008 yılının ocak ayında da dernek lokallerine benzer bir tebligat yapmış, lokallerin Denizli Belediyesi'nin içkili yer bölgesi olarak belirlediği Tabakhane'ye taşınmaları talebi Denizli ve Türkiye kamuoyunda yoğun tepki görmüş, lokal işletmecileri bir araya gelerek karara tepki göstermiş, gelişmeler üzerine yönetmeliğin uygulanması 3 yıl ertelenmişti.

ONB(İÖ/İD) - Denizli

Denizli'deki Lokallere, Tabakhane Yolu Göründü
Denizli'deki Lokallere, Tabakhane Yolu Göründü
Denizli'deki Lokallere, Tabakhane Yolu Göründü
Denizli'deki Lokallere, Tabakhane Yolu Göründü
Denizli'deki Lokallere, Tabakhane Yolu Göründü

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Denizli'deki Lokallere, Tabakhane Yolu Göründü - Son Dakika


Son Dakika

Eline aldığı içki kadehiyle trafiğe çıkıp vatandaşlara 'şerefe' diyen sürücüye ceza yağdı Son Dakika! Fransa'da kilise yakınında bıçaklı saldırı: 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var Karabağ'ın sözde lideri Harutyan panik içinde: SİHA'ların korkusuna sığınağa girdi Son Dakika: Devlet erkanı Atatürk'ün huzurunda! İşte Erdoğan'ın Anıtkabir Özel Defteri'ne yazdığı mesaj Prim borçları nedeniyle emekli olamayanlara büyük fırsat! Yapılandırma için 2 ayınız var Son dakika! Ermenistan 1. Ordu Komutan Yardımcısı Albay Artur Sarkisyan öldürüldü Manavgat'ta defne yaprağından 5 milyon lira gelir bekleniyor Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış