Denizli türkiye'nin şaraplık üzüm deposunda fiyat artışı için güç birliği - Son Dakika

Denizli türkiye'nin şaraplık üzüm deposunda fiyat artışı için güç birliği

29.08.2019 09:52

Türkiye'nin şaraplık üzüm deposunda fiyat artışı için güç birliğiDenizli'nin Çal, Bekilli, Baklan ve Güney ilçe belediyeleri, şaraplık üzüm üretim alanlarındaki düşüşü önlemek için güç birliği yaptı.

Türkiye'nin şaraplık üzüm deposunda fiyat artışı için güç birliği

Denizli'nin Çal, Bekilli, Baklan ve Güney ilçe belediyeleri, şaraplık üzüm üretim alanlarındaki düşüşü önlemek için güç birliği yaptı. Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, güç birliğinin amacının, üretici firmalarla, ürün fiyatları düşük olduğu için üzüm üretiminden uzaklaşan çiftçiler arasında köprü oluşturarak, herkesin kazandığı bir oluşum meydana getirmek olduğunu söyledi.

Türkiye'deki şaraplık üzüm üretiminin yüzde 60'ı Denizli'nin Çal, Bekilli, Baklan ve Güney ilçelerinde yapılıyor. İlçede üretilen üzümlerin büyük bir bölümü, fabrikalarda şarap haline getirilerek yurt içi ve yurt dışına satılıyor. 255 bin dekar alanda üzüm üretimi yapılan bölgede, maliyetlerin artması ve geçen yıl 1.5 lira olan üzüm kilo fiyatının düşük bulunması sebebiyle rekolte son 15 yılda olduğu gibi geçen sene de düştü. Bu yıl yeni hasat döneminin başladığı bölgede, belediye başkanları bir araya gelerek, üretimdeki azalmanın önüne geçip ayrıca fiyat artışının sağlanması amacıyla çalışma başlattı.

TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKTİ

Çal Belediye Başkanı MHP'li Fethi Akcan, son 15 yıldır bağ alanlarının giderek azaldığını belirterek, Çünkü üreticiler para kazanamıyor. Bu yüzden kente göç ediyorlar. 220 bin dönüm bağ alanına sahip bir ilçeyken, bugün 180 bin dekar bağımız var. Mevcut bağ alanlarımızın da yüzde 80'i, 70 yaş ve üzerindeki eski tip bağlar. Her geçen gün verim düşüyor. Tahmin ediyoruz ki 8-9 yıl sonra üzüm üreten bağ kalmayacak. Biz şaraplık üzümleri, ithal eder hale geleceğiz dedi. Üretimin düşmemesi için yoğun bir çaba sarf ettiklerini kaydeden Başkan Akcan, Buradaki üzüm üretiminde 2018-2019 yılındaki maliyet artışı yüzde 44. Biz de geçen yılki fiyatların üzerine yüzde 44 ilave yapıp, üretici firmalara teklifte bulunduk. Buradaki amacımız çiftçilerle birlikte hareket etmek. Üretici firmalarla çiftçiler arasında bir köprü oluşturmak istiyoruz. Herkesin kazandığı bir oluşum meydana getirmek istiyoruz. Bu çalışmamızda çok ciddiyiz. Firmalar bu konuda geçmiş dönemlerdeki gibi fiyatlar belli olmadan üzümü toplatıp, daha sonra fiyatı belirleme mantığıyla hareket ederlerse biz de gerekli tedbirleri alacağız. Bu bölgedeki kantarların yüzde 99'u belediyelere ait. 4 belediye kantarları kapatacağız. 'Siz burada alım yapamazsınız' diyeceğiz. Gerekirse vatandaşlarla karşı karşıya geleceğiz ama bu işin düzene oturmasını sağlayacağız diye konuştu.

BU YILKİ REKOLTE YÜZ GÜLDÜRDÜ

İlçelerinde bu yılki üzüm rekoltesinin geçen yıllara göre oldukça iyi olduğunu ifade eden Akcan, Bağlarımız ve üzümlerimizin kalitesi çok güzel. Geçen yıla oranla yüzde 60 rekolte artışımız var. Bu yıl ilçemizde 180 bin ton üzüm üretimi bekliyoruz. Kuru üzümün ise borsadaki kilogram fiyatı 12-13 lira bandında seyrediyor. Bu çok iyi bir rakam. Biz Sultaniye cinsi üzümün kilogramının 3 lira, Çal Karası cinsi üzümün kilogram fiyatının ise 3.5 liraya alınmasını talep edeceğiz ifadelerini kullandı.

Denizli türkiye'nin şaraplık üzüm deposunda fiyat artışı için güç birliği
Denizli türkiye'nin şaraplık üzüm deposunda fiyat artışı için güç birliği
Denizli türkiye'nin şaraplık üzüm deposunda fiyat artışı için güç birliği
Denizli türkiye'nin şaraplık üzüm deposunda fiyat artışı için güç birliği

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Denizli türkiye'nin şaraplık üzüm deposunda fiyat artışı için güç birliği - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Bilim insanları araştırdı! Koronanın bulaşmasını engelleyen en iyi yöntem sosyal mesafe Sosyal medyada ilgiyle izlendi! Kısıtlamayı ihlal eden bir grup, polis aracını görünce çığlıklar atarak kaçtı Korona aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türeci BM Genel Kurulu'nda konuştu! Aşıyı buluş sürecini anlattılar Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Ayşecan Tatari suda doğum yaptığı anları paylaştı! Fotoğrafın altına yazdıkları herkesi duygulandırdı Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf?