Denizli ve Uşak'a 'Bal Ormanı' Kurulacak - Son Dakika

Denizli ve Uşak'a 'Bal Ormanı' Kurulacak

15.02.2012 10:39
Denizli ve Uşak'a 'Bal Ormanı' Kurulacak

Denizli Orman Bölge Müdürü Mümtaz Kanat, organik ve kaliteli bal üretilmesi için Denizli ile Uşak'taki 8 bölgede 'Bal Ormanı' oluşturacaklarını açıkladı.

Denizli Orman Bölge Müdürü Mümtaz Kanat, organik ve kaliteli bal üretilmesi için Denizli ile Uşak'taki 8 bölgede 'Bal Ormanı' oluşturacaklarını açıkladı. Kanat, bal ormanlarının zirai ilaç kalıntılarının bulunduğu tarım arazilerine uzak olacağını belirterek "Bal ormanlarını bal üreticilerine tahsis edeceğiz" dedi.

Türkiye bal üretiminin yüzde 2'sini karşılayan Denizlili bal üreticilerinin, organik ve daha çok bal üretmesi için 'Bal Ormanı' kuracaklarını kaydeden Denizli Orman Bölge Müdürü Mümtaz Kanat, projenin örnek olacağını söyledi. Kanat, tarım arazilerinden uzakta, egzoz gazının bulunmadığı bölgelerde kurulacak olan bal ormanının tamamen arıcılara tahsis edileceğini dile getirdi. Kanat, "Denizli Arı Yetiştiricileri Birliği'nin talepleri doğrultusunda bal üretiminin artmasına 'Bal Ormanları' kurarak destek olmak için Çivril, Tavas, Acıpayam, Serinhisar ilçeleri ve Uşak'taki 4 ayrı nokta olmak üzere toplamda 8 farklı yerde yaklaşık 500 hektarlık alan belirledik. Bu alanlara kuracağımız bal ormanları zirai ilaç kalıntılarının bulunabileceği tarım arazilerden uzakta, egzoz gazı olmayan, çevre kirliliği olmayan, suya yakın bölgelerde olacak. Hava şartlarının düzelmesi ile bal ormanlarına fidan dikmeye başlayacağız. 4- 5 yıl içinde ormanların yetişmesini ve bal üretimine destek vermesini bekliyoruz. Dikip, bakımını yaparak büyüteceğimiz bal ormanlarını tamamen bal üreticilerine tahsis edeceğiz" diye konuştu.

DOĞAL ORTAMDA DOĞAL BAL

Mümtaz Kanat, bal ormanlarına ıhlamur, akasya, kocayemiş, kestane gibi fidanların dikileceğini, dikilen fidanların yakınına, yonca, kekik, ballıbaba bitkilerin tohumlarının da ekileceğini kaydetti. Kanat, "Bal arısının en büyük özelliği doğal olarak yetişen bitkilerden bal tozunu almasıdır. Hiçbir bal arası hibrit tohumdan üretilmiş bitki veya GDO'lu bitkiden bal tozu almaz. Ormanlara dikilecek fidanlar arıların en çok sevdiği ve bol bal alabilecekleri ağaç türleri olacak. Bu ormanlar tam geliştiğinde birlik verilerine göre yıllık 1300 ton olan Denizli'nin bal üretiminin en az yüzde 50 arttırılması hedefleniyor. Daha bol ve daha kaliteli bal üretimi bu ormanlar sayesinde yapılabilir" dedi. - Denizli

Kaynak: DHA
Ermenistan-Türkiye maçına doğru Ermenistan-Türkiye maçına doğru Çokakoğlu: 'Türkiye ve Denizli için her zamanki seçimlerden daha önemlidir' Çokakoğlu: 'Türkiye ve Denizli için her zamanki seçimlerden daha önemlidir'

Son Dakika Güncel Denizli ve Uşak'a 'Bal Ormanı' Kurulacak - Son Dakika


Advertisement