Atatürk Üniversitesi Erzurum'daki depremlerin ardından raporunu hazırladı - Son Dakika

Atatürk Üniversitesi Erzurum'daki depremlerin ardından raporunu hazırladı

23.11.2021 17:13
Atatürk Üniversitesi Erzurum'daki depremlerin ardından raporunu hazırladı

Erzurum'un Köprüköy ilçesinde meydana gelen depremleri yerinde incelemek üzere bölgeye giden Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi öğretim üyeleri, sürece dair bilgileri rapor haline getirdi.

Erzurum'un Köprüköy ilçesinde meydana gelen depremleri yerinde incelemek üzere bölgeye giden Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi öğretim üyeleri, sürece dair bilgileri rapor haline getirdi.

Atatürk Üniversitesi Kurumsal İletişim Direktörlüğünden yapılan açıklamaya göre, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) alınan bilgi doğrultusunda 19 ve 22 Kasım'da Köprüköy ilçesinde meydana gelen 5,1 ve 4,7 büyüklüğündeki iki depremin ardından Deprem Araştırma Merkezi ekibi ilçeye gitti.

Hasar ve yıkım bilgisi paylaşılan köylerde çeşitli araştırmalarda bulunan ekip, ilçede yaptığı incelemeler sonucunda elde edilen bilgileri rapor haline getirdi.

Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, konuyla ilgili, üniversiteden yer bilimleri, deprem mühendisliği, betonarme yapılar, beton ve yapı malzemeleri ve zemin mekaniği konularında uzmanların deprem alanında incelemelerde bulunmak üzere sahaya çıktığını bildirdi.

Yaşanan depremlerin hasarı ve etkilerinin analiz edildiğini anlatan Çomaklı, şunları kaydetti:

" Doğu Anadolu Bölgesi, Arap- Avrasya levhasının yakınlaşmasının gerçekleştiği alanda yer alması ve sismik olarak aktif bir bölgede bulunmasından dolayı yüzyıllar boyunca yıkıcı büyük depremler meydana geldi. Son günlerde yaşanan depremler Türk insanı zihninde geçmişte yaşanan acı hatıraları canlandırdı. Üniversite bünyesinde çalışmalarını sürdüren Deprem Araştırma Merkezi hem meydana gelen depremleri analiz etmesi hem de gelecek süreçte yaşanabilecek sarsıntıları öngörebilmesi açısından çalışmalarına ara vermeden devam ediyor."

Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Çağlar Özer ise bu çalışma ile depremin verdiği hasarın ve etkilerinin, değişik bilim dallarına mensup öğretim üyeleri tarafından incelendiğini belirtti.

Durumun analiz edilmesini ve muhtemel nedenlerinin ortaya konulmasını amaçlandıklarını aktaran, Çağlar, şunları kaydetti:

"Bu çalışma doğrultusunda tespit edilen eksik ve hataların tekrarlanmaması için katkı yapmayı hedefliyoruz. Zira ülkemiz topraklarının büyük kısmı deprem riski altındadır ve her iki yılda bir yıkıma, can kaybına sebep olan depremler yaşanmaktadır. Bu konuda çalışan öğretim üyeleri olarak, ülkemiz adına depremle ilgili inceleme ve araştırma çalışmaları yapmamız, sonuçları kamuoyu ve üniversitelerle paylaşarak hatalardan ders alınması, ayrıca yapı sistemlerinin iyileştirilmesi adına çaba sarf etmemiz gerekmektedir. Atatürk Üniversitesi adına yapılan bu çalışmanın, basılı bir örnek olarak bundan sonra meydana gelecek depremler sonrası yapılması beklenen çalışmalar için bir taban teşkil etmesi umulmaktadır."

YORUMLAR
500
Üst Minikler Avrupa Boks Şampiyonası Erzurum'da başladı Üst Minikler Avrupa Boks Şampiyonası Erzurum'da başladı Üst Minikler Avrupa Boks Şampiyonası yapılan seremoni ve boks maçlarıyla Erzurum'da başladı Üst Minikler Avrupa Boks Şampiyonası yapılan seremoni ve boks maçlarıyla Erzurum'da başladı İmam Hasan İmam Hüseyin Cami'nin temeli dualarla atıldı İmam Hasan İmam Hüseyin Cami'nin temeli dualarla atıldı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Atatürk Üniversitesi Erzurum'daki depremlerin ardından raporunu hazırladı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement