Deprem Profesöründen Korkutan Uyarı! İlçe İsmi Verip "6,5 Şiddetinde Deprem Olabilir" Dedi - Son Dakika

Deprem Profesöründen Korkutan Uyarı! İlçe İsmi Verip "6,5 Şiddetinde Deprem Olabilir" Dedi

20.12.2018 12:58

Yalova Çınarcık'taki 4,5'lik depremle ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, olası bir 6,5 şiddetinde deprem için Bursa'nın Mudanya ilçesini işaret etti.

Yalova Çınarcık'ta bu sabah meydana gelen 4,5'lik depremin ardından Çınarcık'la ilgili korkutan bir uyarı geldi. Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, depremin İstanbul ile alakasının olmadığını söyleyerek, olası bir 6,5 şiddeti üstü deprem için Mudanya'yı işaret etti.

17 AĞUSTOS DEPREMİNİ HATIRLATTI

İstanbul'dan geçen fay hattının 3 bölümünden 2'sinin kırıldığını hatırlatan Üşümezsoy; 17 Ağustos 1999 depreminin ardından Çınarcık hattında artçı sarsıntıların olduğunu hatırlattı ve "O dönem bu fay hattında seri halde 4,5'lik deprem kümeleri oluşmuştu" dedi.

"İSTANBUL DEPREMİYLE ALAKASI YOK"

Marmara'daki fay hatlarını detaylarıyla anlatan Üşümezsoy; Çınarcık'ta meydana gelen depremle ilgili "Büyük İstanbul Depremiyle ilgili değil" yorumunda bulundu. Kuzey Anadolu Fay hattı için "Dönerek hareket ediyor. Bu yüzden stres biriktiriyor" diyen Profesör Üşümezsoy olası bir 6,5 şiddetinde deprem için ise Mudanya'yı işaret etti.

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy

"KUMBURGAZ ÇUKURUNDA HAREKETLENME YOK"

Marmara'daki kritik fay hatlarından birisinin de Kumburgaz çukuru olduğunu hatırlatan Üşümezsoy "Şu anda burada da bir hareketlenme söz konusu değil" dedi.

Üşümezsoy sözlerini şöyle sürdürdü: "Marmara bölgesine baktığımızda , 17 Ağustos'ta kırılan fay Körfez'de başladı. Bir ucu Düzce'ye bir ucu da Çınarcık'a gelen bir yırtılma oldu. Bütün Marmarayı kat edecek ve Mürefte hattından Saroz'a girecek 180 km'lik fay var. Bu fayın 1912'de Tekirdağ-Mürefte bölümü kırılmış, 1999'da Körfez bölümü kırılmış."

Deprem Profesöründen Korkutan Uyarı! İlçe İsmi Verip 6,5 Şiddetinde Deprem Olabilir Dedi
Deprem Profesöründen Korkutan Uyarı! İlçe İsmi Verip 6,5 Şiddetinde Deprem Olabilir Dedi

Son Dakika Güncel Deprem Profesöründen Korkutan Uyarı! İlçe İsmi Verip '6,5 Şiddetinde Deprem Olabilir' Dedi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Burak Yılmaz'dan Fenerbahçe'ye transfer olan Mesut Özil'e olay gönderme Ronaldo'yu reddeden Türk model Cansu Taşkın: O konu benim için kapandı Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok net faiz mesajı: Yüksek faize kesinlikle karşıyım Hastalığı yüzünden zor günler geçiren Neslihan Atagül'ün son hali hayranlarını üzdü Twitter, Trump'ın fotoğrafını paylaşıp intikam çağrısı yapan Hamaney'in hesabını askıya aldı ABD siber dolandırıcılık skandalıyla sarsıldı! Yatak odasını röntgenlediği müşterilerin cinsel içerikli videolarını kaydetti Google'ın internet balonu projesi başarısız oldu Tokat'ta 10 kişide koronavirüsün mutasyona uğramış hali görüldü