Deprem uzmanından korkutan Çankırı depremi açıklaması: Birkaç gün daha sürebilir - Son Dakika

Deprem uzmanından korkutan Çankırı depremi açıklaması: Birkaç gün daha sürebilir

15.09.2019 16:42

DEÜ Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Çerkeş depremlerine neden olan fayın kimliğini belirlediklerini ve depremlerin birkaç gün daha sürebileceğini belirtti.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Çankırı'nın Çerkeş ilçesinde dün meydana gelen depremlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Sözbilir açıklamasında, depreme Dodurga fayının neden olduğunu, bu fayın en fazla 6,7 büyüklüğünde deprem üretebileceğini belirtti.

Sözbilir, yaptığı yazılı açıklamada, Çerkeş depremlerine neden olan fayın kimliğini belirlediklerini bildirirken; kilometre uzunluğundaki fayın sol yanal doğrultu atımlı yapıda olduğunu aktardı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir

"DEPREMLER SÜREBİLİR"

Prof. Dr. Sözbilir, bu fayın 2000 yılında 6,1 büyüklüğünde deprem ürettiğine dikkati çekerek, "Dodurga fayının maksimum üretebileceği depremin büyüklüğü 6,7'dir. Bu nedenle bölgenin sismik açıdan dikkatlice izlenmesi gerekiyor. Depremler birkaç gün daha sürebilir." ifadelerini kullandı.

ART ARDA İKİ DEPREM OLDU

Çerkeş ilçesinde dün saat 09.00'da 4,7 büyüklüğünde, saat 09.03'te de 4,8 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Saat 16.46'da 4.3 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. 21.08'de meydana gelen depremden 4 dakika sonra 3.7 büyüklüğünde yaklaşık 11 kilometre derinlikte ikinci deprem oldu.

DEPREMDE CAN KAYBI YAŞANMADI

Depremde herhangi bir can mal kaybı olmazken, vatandaşlar peş peşe meydana gelen depremlerden dolayı korkuyla sokaklarda bekliyor.

Deprem uzmanından korkutan Çankırı depremi açıklaması: Birkaç gün daha sürebilir

Son Dakika Güncel Deprem uzmanından korkutan Çankırı depremi açıklaması: Birkaç gün daha sürebilir - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Erdoğan'dan Bahçeli'nin başlattığı askıda ekmek kampanyasına ilginç yorum: Ya böyle bir şey var mı Türkiye'de Kaan Yıldırım, Hadise ile evleneceği yönündeki iddialara cevapsız kaldı Türk ayakkabı sektörünün vitrini olan fuara 108 bin TL'lik ayakkabı damga vurdu Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi Son Dakika! Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na çok sert sözler: Sende zerre kadar yürek varsa eşimle ilgili değil, benimle ilgili konuş Şömine süsü olarak kullandığı kafatası, 8 yıldır kayıp olan adama ait çıktı Otomobil sürücüsü, çarpıştığı motosiklet sürücüsünü suçladı: Senin üstünden araçla geçtim ne diyeyim? İnşaatta elleri ve ayakları bağlı bulunan kız itiraf etti: Her şeyi kendim planladım