Depremden çok gürültüsü korkutmuştu... Konuya ilişkin açıklama profesörden geldi - Son Dakika

Depremden çok gürültüsü korkutmuştu... Konuya ilişkin açıklama profesörden geldi

17.11.2022 14:28

Depremden çok gürültüsü korkutmuştu.

Depremden çok gürültüsü korkutmuştu... Konuya ilişkin açıklama profesörden geldi

"Depremin yerleşim yerine yakın bir noktada yaşanmasından dolayı gürültülü daha çok duyulmuştur"

Jeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halil Kumsar:

"Depremin yerleşim yerine yakın bir noktada yaşanmasından dolayı gürültülü daha çok duyulmuştur"

DENİZLİ - Denizli'de dün akşam ardı ardına yaşanan 5 depremden çok, sarsıntı esnasında duyulan gürültü panik oluşturdu. Gürültünün sarsıntı esnasında olağan bir durum olduğunu belirten Jeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halil Kumsar, "Depremin yerleşim yerine yakın bir noktada yaşanmasından dolayı gürültülü daha çok duyulmuştur" dedi.

Denizli'de dün akşam saatlerinde merkez üssü Pamukkale olan 3.2 büyüklüğündeki depremde, bir çok vatandaşın duyduğu gürültü panik oluşturdu. Orta büyüklükteki bu depremin yanı sıra birkaç saat arayla Sarayköy merkezli 3.0, Buldan merkezli 1.4. ve yine Pamukkale merkezli 1.0 ile 1.7 şiddetli 4 depremin daha yaşandığı kentte, sarsıntılardan çok duyulan ses merak konusu oldu.

Denizli'nin deprem bölgesinde olduğuna ve daha büyük sarsıntıların da yaşanabileceğine dikkat çeken Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halil Kumsar, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Depremde gürültünün şiddetli bir şekilde duyulmasının nedeninin merkez üssünün yerleşim yerine yakın olmasında kaynaklı olabileceğine dikkat çeken Halil Kumsar, "16 Kasım 2022 tarihinde Denizli merkezli meydana gelen 3.1 büyüklüğündeki deprem, yaklaşık yerin 7 kilometre derinliğinde meydana gelmiştir. Merkez üssünün Denizli'nin yerleşim yerlerine yakın noktada meydana gelmiş olması dolayısıyla bu deprem kuvvetli hissedilmiştir. Bazı vatandaşlarımız da bu depremi gürültü ile hissetmiştir. Meydana gelen deprem, Denizli içinden geçen eğim atımlı normal fayların üzerinde meydana gelmesinden dolayı, bu deprem sırasında alttan vurma şeklinde his oluşmuştur. Çoğu vatandaşlarımız, bu gürültüyü kuvvetli hissettiklerini söylemişlerdir" dedi.

"Bazen yer altında boşluklarda olabilir"

Yer altındaki boşluklarında gürültüyü tetiklediğini söyleyen Kumsar, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Bu tür eğim atımlı normal fayların üzerinde olan depremlerde, merkez üstüne yakın olan bir yerdeyseniz bu gürültüyü genelde duyarsınız. Bazen yer altında boşluklarda olabilir, bunlarda gürültünün artmasına neden olabilir. İlimiz için olabilecek olan küçük depremlerden bir tanesi. Merkez üstü yerleşim yerine yakın olması nedeniyle bu şekilde vatandaşlar tarafından hissedilmiştir"

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Depremden çok gürültüsü korkutmuştu... Konuya ilişkin açıklama profesörden geldi - Son Dakika


Advertisement