Son Dakika Haberleri: Depremden Sonra İlk Ders Zili Çaldı Van Ek

Depremden Sonra İlk Ders Zili Çaldı Van Ek

8 yıl önce

Yaklaşık 181 bin öğrencinin bulunduğu Van Merkez ve Erciş İlçesi'nde 71 bin öğrenci çeşitli kentlerde eğitime başladı.

Depremden Sonra İlk Ders Zili Çaldı Van Ek, System.String[]

Van ve Erciş'de 23 Ekim 2011'de meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğündeki deprem ardından il merkezi ve Erciş İlçe merkezinde ara verilen eğitime bugün yeniden başlandı.


250 okuldan 63'nün kullanılamaz durumda olduğu Van merkez ve Erciş İlçesi'nde yetkililer, deprem öncesi durumunu muhafaza eden okulların eğitime açıldığını, eğitime açılan bu okulların da iki kez Milli Eğitim Bakanlığı, bir kez de üniversiteler tarafından incelendiğini söyledi.


110 BİN ÖĞRENCİ DERS BAŞI YAPTI


Yaklaşık 181 bin öğrencinin bulunduğu Van Merkez ve Erciş İlçesi'nde 71 bin öğrencinin çeşitli kentlerde eğitime başladığı, bugün de 110 bin öğrencinin ders başı yaptığı belirtildi. Kimilerinin anne ve babalarıyla kimilerinin de taşımalı sistemle geldiği konteyner ve çadır sınıflardaki öğrencilerin oldukça heyecanlı olduğu gözlendi. Bazı çadır ve konteyner sınıflarda 3-5 bazılarında ise 15-20 öğrenci eğitime başladı. Bazı sınıflara ise öğretmenlerin gelmediği görüldü.


ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ HASRET GİDERDİ


Birçok sınıfın boş olduğu ilk ders gününde, öğretmen ve öğrenciler hasret giderdi.


Öğretmenler, öğrencilerin çoğunun şehir dışına taşındığını, kalanların yeniden derse adaptasyonlarının zaman alacağını söyledi. Bir süre konteyner ve çadır sınıflara 'Alışma dönemleri'ni olacağını belirten öğretmenler, bunun hem kendileri, hem de öğrenciler için zaman alacağını anlattı. Öğrenciler aylar sonra tekrar okullarına kavuştuklarını, arkadaş ve öğretmenleri ile tekrar bir araya gelmekten mutlu olduklarını söyledi.


VALİ KARALOĞLU DERS ZİLİ ÇALDI


Van Valisi Münir Karaloğlu, Emin Paşa İlköğretim Okulu'na gelerek eğitimi başlattı. Öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılanan Vali Karaloğlu, sınıfları gezerek öğrencilere hediyeler dağıttı. Vali Karaloğlu, Öğretmenlerimiz zaten fedakarlık gösteriyordu. Şimdi bu şartlarda biraz daha fedakarlık bekliyoruz. Öğrencilerimiz okullarına kavuşmanın sevinicini yaşıyor. Şimdi biraz hızlandırılmış eğitime başlanacak. Kaybettiğimiz zamanın telafisi için, eğitim açığının giderilmesi için hızlı bir eğitim programına geçeceğiz dedi.


Van merkez ve Erciş'in dışındaki 10 ilçede 5 Aralık, köylerde ise 26 Aralık 2011'de eğitime başlanmıştı. Sıkıntılı başlayan eğitimde öğrencilere ilk ders olarak da afet eğitimi verildi.

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 12:57 Kaynak: DHAFenomen Merve Taşkın'dan "Bakireliğini kaybettin mi?" sorusuna yanıt: Ölene kadar bakireyim
Atatürk'e olan benzerliğini kullanan Göksel Kaya, üniforma giyerek ata bindi Rapor yayınlandı: Seçimden sonra İBB'den 3 bin 400 işçi işten çıkarılmış