Depreme Dayanıklı Konutlar Artık Öncelikli Tercih - Son Dakika
Emlak

Depreme Dayanıklı Konutlar Artık Öncelikli Tercih

Depreme Dayanıklı Konutlar Artık Öncelikli Tercih

Hema İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Alagöz, 6 Şubat depremlerinin ardından konut alımında değerlendirilen kriterlerin değiştiğini belirtti. Eskiden mutfak dolaplarının rengine bakılırken, şimdi insanlar konutun depreme dayanıklı olup olmadığını ve beton kalitesini sorguluyor. Alagöz, vatandaşların dikkat etmesi gereken ilk üç maddeyi kalıcılık, sürdürülebilirlik ve sağlamlık olarak açıkladı. Ayrıca, kentsel dönüşüm projelerine de önem verdiklerini ve Ümraniye, Üsküdar ve Çengelköy bölgelerine yoğunlaşacaklarını söyledi.

28.11.2023 17:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Özellikle 6 Şubat depremlerinden sonra konut alınırken değerlendirilen kriterlerin değiştiğini söyleyen Hema İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Alagöz, "Eskiden konut alınırken mutfak dolaplarının rengine bakılırdı. Artık insanlar konut depreme dayanıklı mı, beton kaliteli mi diye soruyor" dedi.

Vatandaşların konut alırken dikkat etmesi gerekenleri anlatan Hema İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Alagöz, "Dikkat edilecek ilk üç madde kalıcılık, sürdürülebilirlik ve sağlamlıktır. Uzmana danışmadan ev almamak lazım. Eskiden mutfak dolaplarının rengine bakılırdı. Ancak, artık insanlar depreme dayanıklı mı, beton kaliteli mi diye soruyor. Beton kalitesinin C-35, demirin de belirli bir standartta olması elzem. Bu özelliklerin yanında konutun inşa edileceği zemin de depreme dayanıklılık açısından büyük önem taşıyor. Zemin etüdü bizim de projeye başlarken göz önünde bulundurduğumuz en önemli konuların başında geliyor. Sektörel olarak baktığımızda da vatandaşın malzeme kalitesini sorgulaması, bu alanda kalite standartlarının daha yukarıya taşınmasına yardımcı olacaktır" diye konuştu.

"ÜRETEN DE OTURAN DA DEPREM BİLİNCİNE SAHİP OLMALI"

Uzun süredir inşaat projeleri geliştirdiklerini aktaran Alagöz, "Bu süreçte edindiğimiz en önemli deneyim, gayrimenkulde güven duygusunun oldukça önemli olduğu. İnsanlar size, ürettiğiniz konuta ve işinizin arkasında durmanıza güvenmeli. Her şeyden önce burası bir deprem ülkesi ve üreten de satın alan da bu bilince sahip olmalı diye düşünüyoruz. Bugün ev almaya karar veren bir vatandaş, mutlaka kullanılan malzemenin kalitesine, bölgenin zeminine, inşaat şirketinin geçmiş projelerine dair araştırma yapmalı. Hem bir uzmana danışmak hem de internet üzerinden bilgiye ulaşmak günümüz şartlarında oldukça kolay" ifadelerini kullandı.

"KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ ÖNCELİĞİMİZ"

Gelecek dönem hedeflerini de anlatan Alagöz, "1999 depreminden bu yana kentsel dönüşüm projeleri yapmaya hassasiyetle dikkat ediyoruz. Örneğin şu anda devam eden Çengelköy Hillgarden216, bir kentsel dönüşüm projesidir. 2024 yılında başlamayı hedeflediğimiz Ümraniye Elmalıkent ve Üsküdar Kandilli projeleri de yine büyük alanlarda geliştirdiğimiz kentsel dönüşüm projeleri olarak öne çıkıyor. Önümüzdeki dönemde geçmişte ürettiğimiz 9 bin konuta ek olarak yaklaşık 3 bin konutluk bir yatırım için de Ümraniye, Üsküdar ve Çengelköy bölgelerine yoğunlaşacağız" dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Emlak Depreme Dayanıklı Konutlar Artık Öncelikli Tercih - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Oğlunu öldürüp intihar etti
  16:15 Oğlunu öldürüp intihar etti

  Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde yaşanan olayda, Derviş Nebi Köse isimli bir baba, oğlu Oğuz Kağan Köse ile evlerinde tartıştıktan sonra onu tabancayla vurdu ve ardından aynı silahla intihar etti. Baba ve oğul, hastaneye kaldırılmalarına rağmen hayatlarını kaybettiler.

 • Bakan Şimşek'ten seçim sonrası ekonomi mesajı
  16:12 Bakan Şimşek'ten seçim sonrası ekonomi mesajı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü desteğiyle uyguladıkları politikaların, seçim sonrasında da hedefler doğrultusunda devam edeceğini belirterek, ''Bu çerçevede dolaşıma kasıtlı olarak sunulan spekülasyonlara itibar etmeyiniz.'' ifadelerini kullandı.

 • Tokat Valisi Günebakan köyünde incelemelerde bulundu
  16:00 Tokat Valisi Günebakan köyünde incelemelerde bulundu

  TOKAT Valisi Numan Hatipoğlu, 4 gün arayla yaşanan heyelanlar sonucu ikiye ayrılan Günebakan köyünde inceleme yaptı. Hatipoğlu, jeolojik incelemeler sonrası 900 nüfuslu köyün taşınıp taşınmayacağına karar verileceğini söyledi.

 • Görüntü Türkiye'den! Abisinin evinde yengesini başka bir adamla bastı
  15:52 Görüntü Türkiye'den! Abisinin evinde yengesini başka bir adamla bastı

  Abisinin evine giden bir kişi, yengesini tanımadığı biriyle yarı çıplak halde yakaladı. O anlarda öfkeden deliye dönen adamın çektiği video, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

 • Oğlunu istismar etmekle suçlanan Ender Saraç, hakim karşısında gözyaşlarına boğuldu
  15:47 Oğlunu istismar etmekle suçlanan Ender Saraç, hakim karşısında gözyaşlarına boğuldu

  Benan Saraç'tan olan 13 yaşındaki oğluna cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen ve soruşturma aşamasında çocuk ve annesinin geri aldığı "istismar" iddialarına yönelik hapis istemiyle hakim karşısına çıkan Ender Saraç, gözyaşları içinde ifade vererek "Mağdur oldum, zarar gördüm. Hayatımı geri istiyorum" dedi.

 • 3 yaşındaki çocuğa cinsel istismar davasında sanıklara 2 ayrı suçtan ceza istemi
  15:43 3 yaşındaki çocuğa cinsel istismar davasında sanıklara 2 ayrı suçtan ceza istemi

  Ankara'da birlikte yaşadığı kadının 3 yaşındaki kızının vücudunda sigara söndüren ve cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen Y.Ü. ile çocuğun annesi K.Ç.'nin yargılandığı davada Cumhuriyet savcısı mütalaasını açıkladı. Savcı, sanıkların çocuğa karşı eziyet ve çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçlarını işlediklerinin delillerle sabit olduğunu ifade ederek, sanıkların ayrı cezalandırılmalarını talep etti.

 • Kanserle savaşan Tanyeli, eski iş yerine sitem etti: İlk işleri beni sigortadan men etmek oldu
  15:36 Kanserle savaşan Tanyeli, eski iş yerine sitem etti: İlk işleri beni sigortadan men etmek oldu

  Bir süredir kanserle mücadele eden Tanyeli, dans eğitmenliği yaptığı akademinin hastalığın ortaya çıkmasıyla kendisini işten atarak sigortadan men etmek olduğunu söyledi. Tanyeli, kendisi için düzenlenen moral gecesinde 1,5 milyon lira toplandığı söylentisini de yalanladı.

 • Kahramanmaraş depremi davasında ilk karar! Müteahhidin cezası belli oldu
  15:35 Kahramanmaraş depremi davasında ilk karar! Müteahhidin cezası belli oldu

  Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde yıkılan binaların sorumluları hakkında açılan davalarda ilk karar Şanlıurfa'da verildi. Şanlıurfa'da 34 kişinin hayatını kaybettiği apartmanın müteahhidine 18 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Kararda apartmanın yapımından sorumlu 4 kişiden 3'ünün depremden önceki yıllarda hayatını kaybettiği belirtildi.

 • Erdoğan, Denizli mitingine katılan kişi sayısını açıkladı: Şu anda alanda 75 bin kişi var
  15:30 Erdoğan, Denizli mitingine katılan kişi sayısını açıkladı: Şu anda alanda 75 bin kişi var

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin Denizli 29 Ekim Bulvarı'nda düzenlenen mitinginde kalabalık bir gruba seslendi. Yoğun katılımın gerçekleştiği mitingle ilgili detayı da duyuran Erdoğan, "Denizli bugün coşmuş. İşte benim gönlümün sultanı Denizli bu. Şu anda alanda 75 bin kişi var" dedi.


Advertisement