Depremzedelere Doğru Nefes Alma Eğitimi - Son Dakika

Depremzedelere Doğru Nefes Alma Eğitimi

Depremzedelere Doğru Nefes Alma Eğitimi
Son Güncelleme: 12.01.2012 16:06

Mehmet OKURSİLİFKE (Mersin), (DHA) - Mersin'in Silifke İlçesi'ne bağlı Atakent Beldesi'ndeki İçişleri Bakanlığı Sosyal Tesisleri'nde kalan Vanlı depremzedelere, doğru nefes alma eğitimi verildi.

Mehmet OKURSİLİFKE (Mersin), (DHA) - Mersin'in Silifke İlçesi'ne bağlı Atakent Beldesi'ndeki İçişleri Bakanlığı Sosyal Tesisleri'nde kalan Vanlı depremzedelere, doğru nefes alma eğitimi verildi.

Gönüllü olarak eğitimlere katılan nefes eğitmenleri ile nefes ve yaşam koçları Filiz Kara, Sezin Yetişen, Gül Kaya, Funda Özel ve Deniz Bayram, depremzedelere doğru nefes almanın önemini anlatıp, bire bir uygulamalı olarak gösterdi. Nefes eğitmeni Funda Özel, nefes terapisinin diğer terapi çeşitleriyle eşdeğer olduğunu ve nefesin çok iyi kullanılması gerektiğini kaydetti. Özel, diyafram yoluyla alınan doğru nefesin kalp spazmı, kronik anksiyete bozukluğu, yüksek tansiyon gibi pek çok fiziksel ve zihinsel hastalıkların iyileşmesinde etkili olduğunu ifade etti. Özel, Nefes doğru alındığında bu riskler tamamen ortadan kalkar. Doğru nefes alma tekniğiyle, nefesin açılmasıyla, oksijen vücuda fazla gireceğinden organlar fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmeye başlar. Bedenimizin sağlıklı olabilmesi, hücrelerimizdeki oksijen miktarının yeterli olmasına bağlıdır dedi. Depremzedelerin aldıkları nefes eğitimi ile negatif düşüncelerinden kurtulabileceklerini vurgulayan Özel şunları söyledi

Öncelikle ağzımızı açarak diyaframdan nefes alacağız. Karnımızı ve göğsümüzü oksijenle dolduracağız. Nefesimizi yine ağzımızdan çok yavaş vereceğiz. Böylece tüm vücudumuza, organlarımıza bol oksijen gidecek. Zihnimiz açılacak. Bizi rahatsız eden olumsuz düşüncelerden nefes terapisiyle uzaklaşıp, pozitif düşünceye geçeceğiz. Zaman içinde yaşamınızın pozitif olarak değiştiğini göreceksiniz. Nefes sayesinde rahatsızlıklarımız yüzde 90 oranında iyileşiyor ve vücudumuz toksinlerden arınıyor. Çünkü nefes verirken vücuttan toksin atıyoruz. Depremde yaşanan olumsuz düşünceler doğal ve doğru nefes almayla giderilebilir. İnsanların hastalanmasında ve olumsuz düşüncelerdeki bir çok etken yanlış nefes almaktan kaynaklanıyor. Doğal Nefes terapisi ile depremzedelerimizin bu olumsuzlardan uzaklaşabileceklerine inanıyoruz.

Eğitime katılan depremzedeler de uygulamadan memnun kaldıklarını söyledi.

(Tür: Yurt)

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Depremzedelere Doğru Nefes Alma Eğitimi - Son Dakika


Advertisement