Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Depremzedeleri Ziyaret Eden Prof. Dr. Nazan Savaş: "Bu Çadırlarda Yaşayan Çok Sayıda Kadın ve Çocuk Var. Sağlıksız Koşullarda Yaşıyor ve Yemek... - Son Dakika

Depremzedeleri Ziyaret Eden Prof. Dr. Nazan Savaş: "Bu Çadırlarda Yaşayan Çok Sayıda Kadın ve Çocuk Var. Sağlıksız Koşullarda Yaşıyor ve Yemek...

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş’ın eşi, Prof. Dr. Nazan Savaş, Narlıca Mahallesi’ndeki düzensiz çadırlar ve çadırkentte yaşayanları ziyaret etti. Savaş, “Bu çadırlarda yaşayan çok sayıda kadın ve çocuklar var. Sağlıksız koşullarda yaşıyor ve yemek yiyorlar. Bu durumun bir an önce düzenlenmesi gerekiyor. Öte yandan genç yaşında çok sayıda çocuk sahibi olan Suriyeli kadınların çocuk sağlığı konusunda bilgilendirilmesi açısından AFAD ve yerel yönetimlerin daha kapsayıcı hizmetler sunması gerekiyor. Mevcut standartların iyileştirilmesi ve kişilerin bilinçlendirilmesi gerekiyor” dedi.

12.05.2023 - 15:14,  Güncelleme: 16:26

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş'ın eşi, Prof. Dr. Nazan Savaş, Narlıca Mahallesi'ndeki düzensiz çadırlar ve çadırkentte yaşayanları ziyaret etti. Savaş, "Bu çadırlarda yaşayan çok sayıda kadın ve çocuklar var. Sağlıksız koşullarda yaşıyor ve yemek yiyorlar. Bu durumun bir an önce düzenlenmesi gerekiyor. Öte yandan genç yaşında çok sayıda çocuk sahibi olan Suriyeli kadınların çocuk sağlığı konusunda bilgilendirilmesi açısından AFAD ve yerel yönetimlerin daha kapsayıcı hizmetler sunması gerekiyor. Mevcut standartların iyileştirilmesi ve kişilerin bilinçlendirilmesi gerekiyor" dedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçiler Sendikası (SES) temsilcileriyle birlikte Narlıca Mahallesi'ndeki düzensiz çadırlar ve çadırkentte yaşayanları dün ziyaret eden Prof. Dr. Nazan Savaş; depremin yaralarına bir de yeni sağlık sorunlarının eklenmemesi için yoğun çaba içinde olduklarını belirtti.

Mahalle aralarında düzensiz çadır kümelerindeki yoğun nüfus ve yanlış yerleşmeye bağlı olarak olumsuz sağlık koşulları bulunduğunu ve sorunların çözüme kavuşması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Nazan Savaş, şunları kaydetti:

"Ülkemizde yaşanan büyük depremlerin ardından yaralarımızı iyileştirmek ve yeniden sürdürülebilir, sağlıklı ve güvenli bir kentin inşası için hepimiz var gücümüzle çalışıyoruz. Mevcut sorunların da giderilmesi adına ilgili STK'lar, akademisyenler ve devlet kurumlarıyla birlikte çalışmaya özen gösteriyoruz. Sağlıksız barınma ortamlarında önceliğimiz riskli grupların, kadın ve çocukların hijyenik ortamlarda bu zorlu süreci geçirmesidir, buna Suriyeli sığınmacılar da dahildir."

HBB ekiplerinin şehirde sağlıklı yaşam için görevinin başında olduğunu da hatırlatan Savaş, şöyle devam etti:

"Büyükşehir Belediyesi ekipleri alanda çalışıyor. Onlarla birlikte Suriyeli sığınmacıların yoğun olduğu Narlıca Mahallesi'nde incelemeler yaptık. Buradaki düzensiz çadır kümelerinin içerisinde elektriği olmayan, şebeke suyunun bağlanmadığı ve su ihtiyacının depolardan karşılandığı kısımlar var. Suların sağlıklı hale getirilmesi konusunda HATSU yetkilileri ile görüştük, sağlıklı kullanım koşulları için çözümler üretilecek. HATSU ekiplerinden çadırkentlerdeki tuvaletlerin kanalizasyon bağlantıları ile ilgili zaman zaman yaşanan arızaların giderilmesi için de ayrıca destek istedik."

Özellikle kadın ve çocuk sağlığına yönelik olumsuzlukları bertaraf etmek istediklerini belirten Nazan Savaş, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu çadırlarda yaşayan çok sayıda kadın ve çocuklar var. Sağlıksız koşullarda yaşıyor ve yemek yiyorlar. Bu durumun bir an önce düzenlenmesi gerekiyor. Öte yandan genç yaşında çok sayıda çocuk sahibi olan Suriyeli kadınların çocuk sağlığı konusunda bilgilendirilmesi açısından AFAD ve yerel yönetimlerin daha kapsayıcı hizmetler sunması gerekiyor. Mevcut standartların iyileştirilmesi ve kişilerin bilinçlendirilmesi gerekiyor."

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Depremzedeleri Ziyaret Eden Prof. Dr. Nazan Savaş: 'Bu Çadırlarda Yaşayan Çok Sayıda Kadın ve Çocuk Var. Sağlıksız Koşullarda Yaşıyor ve Yemek... - Son Dakika


Advertisement