Derbent'in Bir Hayali Daha Gerçek Oluyor - Son Dakika

Derbent'in Bir Hayali Daha Gerçek Oluyor

03.09.2018 15:17

Derbent'in bir hayali daha gerçek oluyorKONYA - Konya'nın Derbent ilçesinde yapımı hızla devam eden derivasyon çalışmasında sona gelindi.

Derbent'in bir hayali daha gerçek oluyor

KONYA - Konya'nın Derbent ilçesinde yapımı hızla devam eden derivasyon çalışmasında sona gelindi.

Konya'nın Derbent ilçesi, Aladağ Kayak Merkezi projesi ve tarımda da örnek projeler ile adından söz ettiriyor. Organik tarımın yapıldığı ilçede derivasyon tüneli çalışmasında sona gelindi. Aladağ'dan boşa akan sular derivasyon tüneliyle birlikte tarımsal sulamaya kazandırılıyor. Su deresi mevkisinde bulunan ve boşa akan sular, ilçenin sulama kaynağı haline gelen ve tarımsal ekonomisine katkı sağlayan Dere Ağzı Göleti'ne taşınacak.

"Bundan sonra bu seneki kuraklığı bir daha çekmeyeceğiz"

AK Parti hükümetleri döneminde tarıma ve tarımsal kalkınmaya büyük katkılar verildiğini söyleyen Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, "Bu bölgedeki su miktarı şu ana kadar hep yeterli geliyordu. Dolayısıyla da tarım arazilerini sularken sıkıntı çekmiyorduk. Ancak son yıllarda suyun yeterli olmadığı ortaya çıkınca ciddi sıkıntılar başladı. Bunun üzerine de kaynakları birleştirme kararı aldık ve bu gölete Aladağ'dan gelen sularımızı toplayacağız. Şuanda çalışmamız bitmek üzere. İnşallah bundan sonra bu sene ki kuraklığı bir daha çekmeyeceğiz. Kurak mevsimde olsa bile sulama göletinde suyumuz derivasyon sayesinde olmuş olacak. İnşallah derivasyon yatırımıyla birlikte sulanabilir arazi miktarı daha da artmış olacak. Daha geniş bir alan sulanacak ve boşa akan yağmur ve kar suları ilçenin tarımsal faaliyetlerine kazandırılacak. Çiftçilerimiz, daha fazla gelir elde etmiş olacak. Bir parantez de sulama göletlerine açmak istiyorum. Derbent'te şu anda hali hazırda 4 göletimiz var. Bu göletlerin sayısı kısa sürede 10'a çıkacak. Çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Derbent'in Bir Hayali Daha Gerçek Oluyor
Derbent'in Bir Hayali Daha Gerçek Oluyor
Derbent'in Bir Hayali Daha Gerçek Oluyor
Derbent'in Bir Hayali Daha Gerçek Oluyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Derbent'in Bir Hayali Daha Gerçek Oluyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Hatay'daki saldırı sonrası Erdoğan'dan kararlılık mesajı: Terörle ve destekçileriyle mücadelemizi sürdüreceğiz Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi Denizlispor yönetimi, stadın belli yerlerini bölerek portatif loca oluşturdu Varela'nın baldırına basan Josef de Souza direkt kırmızı kart gördü Hatay'daki patlamanın ardından ilk görüntüler geldi Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın eşi Anna Hakobyan: Kadın birlikleri oluşturup eğitimlere başlıyoruz Erdoğan'ın Fransız mallarına boykot çağrısı dünya basınında geniş yankı buldu 20 yaşında intihar eden İngiliz modelin ailesi: 13 yaşında cinsel istismara uğradı