Yeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 2006 yılında İBB'ye 1 günlük başkanlık yapmış - Son Dakika
BBC

Yeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 2006 yılında İBB'ye 1 günlük başkanlık yapmış

21.04.2021 14:53

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan kabine değişikliğiyle Avukat Derya Yanık, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na atandı. Yanık'ın 2006 yılında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yerine vekalet ettiği ortaya çıktı.

1972 yılında o dönem Adana, bugünse Osmaniye sınırları içerisinde olan Kadirli'de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra 1990'ların ikinci yarısından itibaren serbest avukat olarak çalışmaya başladı. Twitter hesabında kendisini avukat ve sivil toplum gönüllüsü olarak tanıtan Yanık, son yıllarda sıkça katıldığı televizyon programlarında sarf ettiği görüşlerle daha geniş kitleler tarafından tanındı.

'İBB'YE BAŞKANLIK EDEN İLK KADIN

2004-14 yılları arasında da İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği görevlerinde bulundu. Şubat 2006'da dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Londra'ya yapacağı ziyaret sırasında kendisine vekalet etmek üzere Yanık'ı seçti. Milliyet gazetesinde o dönem konuyla ilgili yayımlanmış habere göre; Topbaş, bu kararını Adalet ve Kalkınma Partisi'nin özellikle kadınların aktif bir hal almasını istemesiyle bağdaştırdı ve "İlk defa İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde bir günlük de olsa bir kadın başkanlık yapacak. Özellikle Türkiye için bunu önemsiyorum. Bu şekilde, diğer başkanlarımıza da önemli bir mesaj veriyoruz" açıklamasını yaptı. Yanık da bu kararı "sembolik ama önemli" olarak tanımladı ve bir kadın meclis üyesi olarak bunu önemsediğini söyledi.

AK PARTİ'DEKİ SİYASİ YAŞAMI

Yanık, AK Parti'nin kuruluşundan bu yana içinde yer alan isimlerden birisi ve siyasete atıldığı dönemden bu yana bu parti içerisinde faaliyetlerini sürdürmüş bir isim. Partinin İstanbul kurucu İl Yönetim Kurulu üyeleri arasında bulunuyor. Sivil toplum çalışmalarını da büyük oranda yine bu partiye yakın dernekler içerisinde sürdürdü. AK Parti'nin düzenlediği Siyaset Akademisi eğitim serileri kapsamında bir dönem "Siyaset Felsefesi ve Siyasi Metinler" dersleri de verdi. Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Kadın ve Demokrasi Vakfı'nın (KADEM) internet sitesinde yer alan özgeçmişine göre, 2003 yılında "Genç Siyasi Liderler Programı" çerçevesinde gittiği İsrail'de siyasi ve sosyal incelemlerde bulundu ve kariyeri boyunca birçok sivil toplum çalışmasının içinde yer aldı.

Aynı özgeçmişte Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği'nde (MÜSİAD) danışmanlık ve eğitim sektör kurulu başkan yardımcılığı yaptığı da belirtiliyor. Yanık, son olarak geçtiğimiz haftalarda Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliğine getirildi.


KPPS'den yüksek alan mülakatta neden elendi? Torpil iddiası canlı yayında Bakan Yanık'a soruldu KPPS'den yüksek alan mülakatta neden elendi? Torpil iddiası canlı yayında Bakan Yanık'a soruldu Okul Öncesi Eğitim Alan Çocukların Desteklenmesi Protokolü imzalandı Okul Öncesi Eğitim Alan Çocukların Desteklenmesi Protokolü imzalandı Sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına anaokulu desteği Sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına anaokulu desteği
Kaynak: BBC

Son Dakika Güncel Yeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 2006 yılında İBB'ye 1 günlük başkanlık yapmış - Son Dakika

BBC

Advertisement