Destek Market, İhtiyaç Sahiplerine Yardım Edecek - Son Dakika

Destek Market, İhtiyaç Sahiplerine Yardım Edecek

Destek Market, İhtiyaç Sahiplerine Yardım Edecek
Son Güncelleme: 26.02.2015 09:37

Gıda Bankacılığı ve Temel İhtiyaç Derneği (GBtider) ile Maltepe Kaymakamlığı işbirliğiyle hayata geçirilen Destek Market açıldı.

Bünyesindeki gıda, temizlik, giyim ve kırtasiye ürünleri ile ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmayı hedefleyen Destek Market ayrıca, işsizliği sürdürülebilir bir biçimde azaltmaya ilişkin yenilikçi bir yaklaşımın da uygulayıcısı olacak.

Kurduğu gıda bankalarından yararlanan ihtiyaç sahiplerinin istihdama katılmasını sağlayarak yoksulluk ile mücadele eden Gıda Bankacılığı ve Temel İhtiyaç Derneği'nin (GBtider), Maltepe Kaymakamlığı işbirliğiyle hayata geçirdiği Destek Market açıldı. Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyan Destek Market'in açılış töreni, Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, GBtider Yönetim Kurulu Başkanı H. Serhan Süzer ve GBtider üyesi kurumların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Başta CarrefourSA olmak üzere GBtider üyesi ve bağışçısı olan kurum ile kişilerin yaptığı bağışlarla hayata geçen ve yardım sunan Destek Market bünyesinde gıda, temizlik, giyim ve kırtasiye ürünleri bulunuyor. GBtider, sadece pilot ilçe olarak seçilen Maltepe'de ikamet eden ihtiyaç sahiplerinin yararlanabildiği projede Maltepe Kaymakamlığı ile geniş kapsamlı bir işbirliği yapıyor.

Çok yönlü bir proje

Açılış töreninde bir konuşma yapan GBtider Yönetim Kurulu Başkanı H. Serhan Süzer, GBtider'in kuruluşundan bu
yana gıda bankacılığı yapan kuruluşları gerek teknolojik olarak gerekse bağışlarla desteklediğine dikkat çekti. Sadece bağış dağıtımının sorunun çözümüne yardımcı olmayacağı inancı ile istihdam konusunda çalışmaları da içine alacak bir proje geliştirmeye karar verdiklerini belirten Süzer, Destek Market projesinin de bu düşüncenin bir sonucu olduğunu söyledi.

Süreç boyunca desteğini esirgemeyen Maltepe Kaymakamlığına minnettar olduklarını ifade eden H. Serhan Süzer, "Destek Market'in hayata geçiş sürecinde Maltepe Kaymakamımız Sayın Necip Çakmak ve başta CarrefourSA olmak üzere destek veren tüm kurum ve kişilere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Maltepe, gelir düzeyi olarak birbirinden çok farklı kesimlerin bir arada yaşadığı bir ilçe. Pilot bölge olarak Maltepe'yi tercih etmemizde en önemli etken bu oldu," dedi.

Yılda 1.000 kişi istihdama katılacak, işe yerleştirme en fazla 100 günde olacak

Destek Market'in ihtiyaç sahiplerine sadece ürün yardımında bulunmakla kalmayacağını kaydeden H. Serhan Süzer, işsizliği sürdürülebilir bir biçimde azaltmaya ilişkin yenilikçi bir yaklaşımın da projenin misyonunun bir parçasını oluşturduğunu söyledi. Proje ile yılda yaklaşık 1.000 kişinin istihdama katılmasının önündeki fiziksel şartlar, eğitim, kültürel sorunlar gibi engelleri kaldırmaya çalışacaklarını kaydeden Süzer, "İstihdam edilecek kişilerin belirlenmesinden işe yerleştirilmesine kadar geçen süreyi en fazla 100 gün olarak planlıyoruz. İstihdama katılabilir kişiler belirlendikten sonra öncelikle temel destek eğitimleri ve ardından sertifika eğitimlerine dahil edilecekler, sonrasında da kendilerine uygun pozisyonlara yerleştirilecekler. İhtiyaç sahiplerine kesintisiz ayni yardım ve meslek edindirme çalışmalarının birleşimini Türkiye'de ilk defa uygulanacak olan bu sistemde buluşturuyoruz. Sosyal problemlerin çözülmesine yönelik olarak bizlerin de vatandaş ve sivil toplum kuruluşları olarak hassasiyetle devletimizin yanında olması gerekiyor. Böylece çok daha hızlı bir şekilde olumlu sonuçlar alabilmek mümkün," diye konuştu.

Gıda bankacılığını açlık ve yoksullukla mücadelede etkili bir araç haline getirmek amacıyla kurulan GBtider, bağışları 5 yıldır ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyor. Dernek ayrıca, Soma'da meydana gelen maden faciasının ardından bölgede yaptığı çalışmalarla birçok aileye de destekte bulundu ve bölgedeki kadınlar için istihdam alanı oluşturdu.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Destek Market, İhtiyaç Sahiplerine Yardım Edecek - Son Dakika


Advertisement