Detay Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den Wikileaks Uyarısı - Son Dakika

Detay Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den Wikileaks Uyarısı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül : "Wikileaks tuzağına Türkiye'de kimse düşmesin"

Detay Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den Wikileaks Uyarısı, System.String[]

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül : "Wikileaks tuzağına Türkiye'de kimse düşmesin"

Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Bugün saat 14.15'de yurda döndü.

Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı yapan Cumhurbaşkanı Gül, ilk kez Yüksek Askeri Şura (YAŞ)'ya katılan üyelere yemek verilmemesi üzerine çıkan askerle arasının iyi olmadığı yönündeki bir soruya, "Böyle şey olur mu? Ben Başkomutanım. Erken gitmemin tek nedeni yolculuğun uzun olması ve aradaki saat farkıdır. Yolculuk 4,5 saat sürüyor. Aramızda dört saat de saat farkı var. Şayet YAŞ toplantısını bekleyip gitsem, sabah uykusuz olarak AGİT toplantısına katılmam gerekecekti. Biz oralara geziye değil, çalışmaya gidiyoruz. Çok ciddi meseleler konuşuyoruz. Tüm bu nedenlerden dolayı erken gitmek zorunda kaldım "dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül AGİT'in 1970 yılında kurulduğunu ve 56 üyesi olduğunu ve İstanbul toplantısından 11 yıl sonra ilk kez toplandığını ve tüm üye ülke başkanlarıyla ikili görüşmeler yaptığını söyledi.

WİKİLEAKS DEĞERLENDİRMESİ

Gül,Wikileaks belgelerindeki Türkiye'yi ilgilendiren bir takım iddialara fazla inanmadığını belirterek ,Türkiye'de kimsenin tuzağa düşmemesini isteyerek, 'Wikileaks tuzağına Türkiye'de kimse düşmesin.Tabii ki her şey yazılacak, herkes okuyacak, takip edecek, ama bunlar kendi iç düzenimizi, iç politikamızı falan gereksiz şekilde enerjilerimizi almasın. Çünkü, buradaki diplomatların, merkezlerine yazdıkları kendi değerlendirmeleri, doğru olanlar da var yanlış olanlar da var, çok yanlış olanlar da yakışıksız olanlar da var. Bu da o diplomatların çapını gösterir, o kadar" dedi.

Gazetecilerin yayınlanan belgelere ilişkin sorularını yanıtlayan Gül,bir gazetecinin "Wikileaks belgeleri ile ilgili ABD'li herhangi bir yetkili ile görüştünüz mü? Herhangi bir özür dilendi mi?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Biliyorsunuz Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu ABD Dışişleri Bakanı ile görüştü ve açıkça üzüntü ve özürlerini söylediler. ABD Dışişleri Bakanı Kazakistan'da vardı. 'Davutoğlu ile her şeyi konuştuk, her şeyi söyledim' dedi. Bu vesileyle şunu söylemek isterim: Wikileaks tuzağına Türkiye'de kimse düşmesin. Tabii ki her şey yazılacak, herkes okuyacak, takip edecek, ama bunlar kendi iç düzenimizi, iç politikamızı falan gereksiz şekilde enerjilerimizi almasın. Çünkü, buradaki diplomatların, merkezlerine yazdıkları kendi değerlendirmeleri, doğru olanlar da var yanlış olanlar da var, çok yanlış olanlar da yakışıksız olanlar var. Bu da o diplomatların çapını gösterir, o kadar"

YORUMLAR

Son Dakika

İçişleri Bakanlığı'ndan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması iddiasına yanıt: Sahte belgelere itibar etmeyin Muharrem İnce parti kurarsa ne kadar oy alır? Ünlü anketçi rakam verdi Kerem Bürsin ve Hande Erçel'in paylaşımları ikili arasındaki aşk dedikodularını güçlendirdi Beyrut patlamasının ilk inceleme sonuçları belli oldu! 6 ay önceki uyarı kelime kelimesine gerçek oldu Afyonkarahisar'da 18 yaşındaki genç, av tüfeğiyle öldürüldü Dünyaca ünlü model Kate Moss, bikinili görüntülenmekten kurtulamadı Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıköğretim psikolojiyle ilgili kararını açıkladı: Kapatılması daha yararlı olur Çin'de koronavirüsün ardından "Bunya virüs" alarmı: 7 kişi hayatını kaybetti, 60 vaka tespit edildi Bakan Koca, Konya için söylenen "Hastaneler yüzde yüz doldu" iddialarına yanıt verdi Merve Boluğur, kalçasına yaptırdığı yeni dövmeyi paylaşınca beğeniler yağmur olup yağdı Ebru Şallı, tatil paylaşımlarına kötü yorum yapanlara sert çıktı: Kimseye hesap vermeyeceğim Fatih Terim'e "Futbolun mafyası sen misin?" diyen eski futbolcu, tehdit aldığını itiraf etti Arda Turan'dan imza sonrası ilk sözler! Profil fotoğrafını "66" ile değiştirdi Kıskançlık krizine giren genç, 8 yaşındaki kardeşini bıçaklayarak öldürdü Son Dakika: Beyrut'u yıkan büyük patlamada ölü sayısı 135'e yükseldi