Dev kulüpler 'Avrupa Süper Ligi' için resmen harekete geçti, Şampiyonlar Ligi iki seneye tarihe karışıyor - Son Dakika

Dev kulüpler 'Avrupa Süper Ligi' için resmen harekete geçti, Şampiyonlar Ligi iki seneye tarihe karışıyor

18.04.2021 18:24

Avrupa futbolunun önde gelen kulüpleri bir süredir konuşulan Avrupa Süper Ligi konusunda resmi adım atmaya hazırlanıyor. Avrupa'nın 12 büyük kulübü, yeni Şampiyonlar Ligi sistemi konusunda UEFA ile anlaşmayınca resti çekti. İngiltere'den Manchester United, Manchester City, Liverpool, Arsenal, Chelsea ve Tottenham; İspanya'dan Barcelona, Real Madrid ve Atletico Madrid; İtalya'dan Inter, Milan ve Juventus bu fikre onay verdi.

Avrupa'nın önde gelen kulüplerini temsil eden Avrupa Kulüpler Birliği ile UEFA arasındaki ticari haklar konusunda anlaşmazlık yaşandı. UEFA ile Avrupa Kulüpler Birliği, 17 üyeyle birlikte karma Kulüp Yarışmaları Komitesi kurdu. Bu komite mart ayı içerisinde toplandı. Manchester United Yönetim Kurulu Başkanı Ed Woodward ve Manchester City CEO'su Ferran Soriano, bu komitenin üyeleri arasında yer alıyordu ve toplantıdan anlaşma olmadan ayrıldı.

UEFA VE FIFA SERT UYARDI

FIFA ve kıtaların futbol konfederasyonları UEFA, CAF, AFC, Concacaf, CONMEBOL ve OFC imzaladıkları ortak bildiriyle Avrupa Süper Ligi projesine karşı açık cephe aldı.

İşte FIFA ve altı konfederasyonun yayınladığı bildiri:

"Son dönemde medyada yer alan Avrupa kulüplerinin kuracağı söylenen Avrupa Süper Ligi projesine karşı FIFA ve altı konfederasyon olarak bir kez daha uyarımızı yapacağız. Bu tür bir turnuva ne FIFA, ne de altı konfederasyon tarafından tanınmayacaktır. Bu turnuvaya katılan kulüpler ve futbolcular, FIFA ve konfederasyonların düzenleyeceği hiçbir organizasyona alınmayacak ve men edilecektir. FIFA ve konfederasyonları statüsünde, tüm turnuvaların organizatörleri olarak FIFA ve konfederasyonları gösterilmiştir. Global çaptaki tek turnuva FIFA Kulüpler Dünya Kupası'dır ve global çapta başka bir turnuva düzenlenmesi düşünülemez.

FEDAKARLIK EVRENSEL PRENSİPTİR

Sporun evrensel prensipleri fedakarlık, yükselmeler, düşmeler ve kendini vermedir. Futbol dünyasının piramidinde bunlar vardır. Futbol, bu prensiplerle başarılı bir tarihe sahip olmuştur. Global ve kıtasal turnuvalara katılım her zaman sahada alınacak başarılı sonuçlarla olacaktır."

6 MİLYAR DOLARLIK YATIRIMI VAR

Proje, Avrupa'nın en büyük kulüplerinin bir araya gelerek kendi ülke liglerinden çıkıp bu özel ligde oynayacağı bir sistemi kapsıyor. Sky'ın haberine göre bu turnuva, şimdiden 6 milyar dolarlık bir yatırım paketini almış durumda. Avrupa'nın 5 büyük liginden 10'dan fazla takımla birlikte İngiltere'den de 5 takımın yer almasının planlandığı kaydedilen "yeni lig"in, 2022'de başlamasının düşünüldüğü de konuşuluyor.

3.5 MİLYAR EURO BÖLÜŞÜLECEK

Lige her sezon katılacak 15 takım, her sezon 3.5 milyar euroyu bölüşecek. En üstteki 6 takımın geliri 350 milyon euro olacak. Avrupa Süper Ligi'nin ilk aşamada hedefi ise en az 4 milyar euro gelir üretmek ve diğer 5 takıma da en az 100 milyon euroluk ödeme yapmak.

HER GRUBUN İLK 4'Ü ÇEYREK FİNAL

Avrupa Süper Ligi'ne 20 takım katılacak. 15 takım sürekli olarak bulunacak. 5 takım ise her sezon değişecek.

-Takımlar iki grupta 10'ar takım

-Her grubun ilk 4'ü çeyrek final

-Her takım grupta 18 maç

"SONUÇLARA KATLANIRSINIZ!"

Premier Lig Yönetimi'nden Avrupa Süper Lig oluşumuna katılan Manchester City, Manchester United, Chelsea, Liverpool ve Tottenham'a; "Avrupa Süper Lig oluşumundan uzak durun. Bu oluşuma katılanlar sonuçlarına katlanır" uyarısı geldi.

UEFA BİR DAHA ALMAYACAK

12 kulüp Avrupa Süper Ligi'ni kurduklarını açıklarsa, UEFA 12 kulübü de 2023-2024 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi organizasyonuna dahil etmeyecek.

Dev kulüpler 'Avrupa Süper Ligi' için resmen harekete geçti, Şampiyonlar Ligi iki seneye tarihe karışıyor

Son Dakika Spor Dev kulüpler 'Avrupa Süper Ligi' için resmen harekete geçti, Şampiyonlar Ligi iki seneye tarihe karışıyor - Son Dakika Spor


YORUMLAR (9)
  • Bayern : Bayern ve psgyide alırlarsa. Mersedes ve diğerleri gibi olur. Yani şampiyonlar ligi çöp olur. Bu 14 takım 10 misli kazanır. UEFA blöf yapıyor. Olacakları görüyor. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • Ahmet: Asıl geri vites yapacak olan uefa. Bu 12 kulüp olmasa zaten şampiyonlar ligi ve avrupa ligini izleyen olmaz uefaya para kazandiran bu kulüpler yeni bir avrupa süper ligi kurulacak ve paralarımız ismimiz izlenmelerimiz gidecek diye korkuyorlar bu super lig kurulursa ne şampiyonlar ligi ne de avrupa ligi kalır Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • Adsiz: Bunlar kendi imajlarini zedeleyecekler, en azından kendi liglerinde ara sıra şampiyon oluyorlar burada 2 3 takim arasinda sürekli döner durur, basitleşir, sıradanlasir, heyecan kacar çünkü her sene düzenlenen şampiyonlar ligi ve birbirleriyle nadiren karşılaşılan maçlarda heyecan ve ilgi daha çok oluyor Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Fenerbahçe taraftarından yönetime büyük tepki! Ülker Stadyumu'na çıkarma yapıp pankart astılar Fenerbahçe taraftarından yönetime büyük tepki! Ülker Stadyumu'na çıkarma yapıp pankart astılar Evraklarını motosikletli kuryenin yetiştirdiği Ghezzal, Beşiktaş'ı şampiyon yaptı Evraklarını motosikletli kuryenin yetiştirdiği Ghezzal, Beşiktaş'ı şampiyon yaptı Şampiyon Beşiktaş'tan, Galatasaray ve Fenerbahçe'ye gönderme: Oyun bitti çocuklar, şimdi gerçekler Şampiyon Beşiktaş'tan, Galatasaray ve Fenerbahçe'ye gönderme: Oyun bitti çocuklar, şimdi gerçekler İbrahim Tatlıses'in İbrahim Tatlıses'in "Davul gibi olmuşsun" sözleri sonrası hırs yapan Deniz Seki, iğne ipliğe döndü Muharrem İnce'nin partisinin ismi ve logosu sızdı Muharrem İnce'nin partisinin ismi ve logosu sızdı Vali Yerlikaya ile görüşen yorumcu Rasim Ozan Kütahyalı uyardı: Sakın kapıları zorlamayın, yaptırımları ağır olacak Vali Yerlikaya ile görüşen yorumcu Rasim Ozan Kütahyalı uyardı: Sakın kapıları zorlamayın, yaptırımları ağır olacak AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem: Bakan Soylu büyük bir tehdit altında, onu korumamız lazım AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem: Bakan Soylu büyük bir tehdit altında, onu korumamız lazım Guardiola'yı çıldırtan kare! Ünlü teknik adamın kızı, ezeli rakip futbolcusuyla dudak dudağa yakalandı Guardiola'yı çıldırtan kare! Ünlü teknik adamın kızı, ezeli rakip futbolcusuyla dudak dudağa yakalandı
Advertisement