Dev otomotiv şirketi Stellantis açıkladı: Çip krizinde durum git gide kötüleşiyor - Son Dakika

Dev otomotiv şirketi Stellantis açıkladı: Çip krizinde durum git gide kötüleşiyor

05.05.2021 12:19
Dev otomotiv şirketi Stellantis açıkladı: Çip krizinde durum git gide kötüleşiyor, System.String[]

Otomotiv sektöründe bir süredir büyük krizlerin ana nedeni olan çip tedarik sorunu hakkında açıklama yapan çok uluslu otomativ şirketi Stellantis, krizdeki gelişmelerin yılın ilk çeyreğiyle kıyaslandığında durumun daha da kötüye gittiğini duyurdu.

Otomotiv sektöründe bir süreden bu yana büyük krizlere neden olan ve araç üretiminin gerçekleşmesini engelleyen çip kriziyle ilgili, dünyanın önde gelen otomotiv şirketi Stellantis'den açıklama geldi.

Hollanda merkezli çok uluslu otomotiv şirketi Stellantis, çip tedarik krizinin yılın ilk çeyreğine nazaran daha da kötüleşeceği ve bu durumun da doğal olarak araç üretim sayısına yansıyacağını duyurdu.

Çip krizinin etkilerinin daha uzun süreli olacağını ön gören Stellantis CFO'su Richard Palme, "Görünüm görece sınırlı kalmaya devam ediyor. Bu krizin sadece geçip gideceğini varsaymak ihtiyatsızlık olur" diye konuştu.

"İKİNCİ ÇEYREKTE ÜRETİM DAHA DA ZORLAŞACAK"

Stellantis'in ilk çeyrek geliri yüzde 14 artarak 37 milyar euro olurken, araç teslimatı yüzde 12 artarak 1,61 milyon olarak gerçekleşti.

Çip tedarik krizinden dolayı üretimin 190 bin adet azaldığı belirtilirken, Palmer ikinci çeyrekteki üretim sıkıntılarının daha yüksek sesle dile getirileceğini belirtti.

FİYATLARIN YÜKSELMESİNE NEDEN OLUYOR

Bilindiği üzere sektörde araç üretimin durması, hem ikinci el hem de sıfır fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Sektör yöneticileri ve tüketiciler, çip krizinin bir an önce son bularak, üretimin ve fiyatların yeniden rayına oturacağı günü bekliyor.

Dev otomotiv şirketi Stellantis açıkladı: Çip krizinde durum git gide kötüleşiyor

Son Dakika Ekonomi Dev otomotiv şirketi Stellantis açıkladı: Çip krizinde durum git gide kötüleşiyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Aşı sevkiyatları planlandığı gibi giderse, 20 yaş üstü herkes Temmuz'da aşılanmış olacak Aşı sevkiyatları planlandığı gibi giderse, 20 yaş üstü herkes Temmuz'da aşılanmış olacak Patronu tarafından boğazına bıçak dayanarak cinsel saldırıya uğradı! Patronu tarafından boğazına bıçak dayanarak cinsel saldırıya uğradı! Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe bu akşam nasıl şampiyon olur? İşte o ihtimaller Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe bu akşam nasıl şampiyon olur? İşte o ihtimaller İddianameden korkunç detaylar! İşkenceci koca, Melek İpek'i aldattığı Melike'ye de hayatı zindan etmiş İddianameden korkunç detaylar! İşkenceci koca, Melek İpek'i aldattığı Melike'ye de hayatı zindan etmiş Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Vaka sayılarındaki azalmanın aldığımız tedbirlerle alakası yok Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Vaka sayılarındaki azalmanın aldığımız tedbirlerle alakası yok Davutoğlu'ndan kendisine Davutoğlu'ndan kendisine "hain" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı: Konuşmak için aracıya ihtiyacımız yok Filistin: ABD'nin sessizliği katliamlara yol açtı Filistin: ABD'nin sessizliği katliamlara yol açtı ABD'de Demokratlar arasındaki Filistin çatlağı büyüyor ABD'de Demokratlar arasındaki Filistin çatlağı büyüyor
Advertisement