Devlet Gotiklere Savaç Açtı - Son Dakika

Devlet Gotiklere Savaç Açtı

22.08.2012 08:19
Devlet Gotiklere Savaç Açtı

Özbekistan hükümeti, gotik gençleri gözüne kestirdi. Genç gotikler üzerlerindeki baskıdan rahatsız.

Toplum içindeki farklı akımlara karşı tolerans göstermeyen Özbekistan hükümeti, en son olarak gotik gençleri gözüne kestirdi.

Başkent Taşkent'te kısa bir süre önce bir mezarlıkta hasar oluşması, gotik gençlerin bir eylemi olarak yorumlandı. Sayıları son derece az olan gotik akımın temsilcileri ise uğradıkları baskının kendilerini zorladığını, ülkeyi terk etmek zorunda kalanlar olduğunu söylüyor.

Rock şarkıcısı Marilyn Manson gibi giyenen ve makyaj yapan gençlerden ikisi, Taşkent'teki mezarlık saldırısının ardından gözaltına alındı. BBC'ye konuşan gençler, son dönemde üzerilerindeki baskının giderek arttığını anlattı.

Taşkent'teki bir barda konuşan Leticia ve Gotya, kentteki Roma Katolik Kilisesi'ne girişlerinin yasaklandığını belirtti. Dahası, gotik konserler ipral edildi, gotik müzik grubu Festa Martyria bir yıldan fazladı konserlerine ara verdi.

Gotik gençler, hiçbir neden olmadan gözaltına alındıklarını ve kötü muamele gördüklerini öne sürdü. Onlara göre Özbek hükümeti mezarlık saldırısıyla kendilerini hedef gösterek tutuklama yapmak için mazaret arıyor.

MÜSLÜMAN KIZLARA BASKI DAHA FAZLA

Gotik gençler, Müslüman olan ve gotik akıma kapılan kızlara yapılan baskının çok daha fazla olduğunu belirtti. Ayrıca, yerel medya bu baskının savunuculuğunu yapıyor.

Özbek medyası, Batı kültürünü yaymakla suçladıkları ve gelenekleri ile ülke değerlerini tehdit eden akımları kınayan haberler yayımlıyor. Rap, rock ve ağır metal 'yabancıların müziği" olarak tanımlanıyor. Çok sayıda yabancı müzik grubunun dinlenmesi yasaklandı.

Tüm bunların üzerine, gottik gençler Rusya devlet televizyonunun yaptığı saldırıyla iyice zor durumda. Gençler, kendilerini yamyamlıkla suçlayan televizyon programları olduğunu ve bazı insanların bu tür yayınlardan etkilendiğini belirtti. Özbekistan'daki gotik gençlerin sayısının 200'ü geçmediği tahmin ediliyor.

YORUMLAR
500
İSTANBUL'DA DÜZENLENEN ULUSLARARASI KURAŞ TURNUVASINA YOĞUN İLGİ İSTANBUL'DA DÜZENLENEN ULUSLARARASI KURAŞ TURNUVASINA YOĞUN İLGİ Kuraş turnuvasına İstanbul'da büyük ilgi Kuraş turnuvasına İstanbul'da büyük ilgi Özbekistan, Uluslararası Türk Akademisine gözlemci üye oldu Özbekistan, Uluslararası Türk Akademisine gözlemci üye oldu
Kaynak: Diğer

Son Dakika Güncel Devlet Gotiklere Savaç Açtı - Son Dakika

Bu haber Diğer tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Diğer tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Diğer kurumudur.

Advertisement