Devlet Tiyatroları'ndan Genç Oyun Yazarlarına Destek - Son Dakika

Devlet Tiyatroları'ndan Genç Oyun Yazarlarına Destek

17.02.2018 17:25
Devlet Tiyatroları'ndan Genç Oyun Yazarlarına Destek, System.String[]

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğünün oyun yazarı yetiştirmek amacıyla hazırladığı "Oyun Yazarlığı Projesi"nin ilk toplantısı, İzmir'in Urla ilçesinde yapıldı.

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğünün oyun yazarı yetiştirmek amacıyla hazırladığı "Oyun Yazarlığı Projesi"nin ilk toplantısı, İzmir'in Urla ilçesinde yapıldı.

İzmir Devlet Tiyatrosunun ev sahipliğinde Urla AKM Sahnesi'nde düzenlenen toplantıda yerli yazarların yetiştirilmesi, Türk yazarların yabancı ülkelerde tanıtılması ve Türkiye'de yazın alanındaki çoraklaşmanın önüne geçmeye yönelik konular ele alındı.

Özellikle son sınıf öğrencilerinin tiyatro oyunu yazımına eğilmesini sağlama amacına yönelik adımların tartışıldığı toplantıda oyun yazarlığı alanındaki tezler incelendi.

Devlet Tiyatroları Başrejisörü Hakan Çimenser, yaptığı konuşmada, genç yazarları özendirmek ve desteklemek üzere önemli bir çalışmaya imza attıklarını belirterek, Kalkınma Bakanlığının da bunun için fon ayırdığını söyledi.

İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Levent Ulukut da ulusal tiyatroyu geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacı doğrultusunda gerçekleştirdikleri yazarlık atölyesinin önemine değinerek, her yıl 25-30 civarında yeni oyuna ihtiyaç duyduklarını, bu açıdan projenin önemli bir ihtiyacı gidereceğini vurguladı.

Program kapsamında DEÜ GSF Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Prof Dr. Semih Çelenk, Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürü Volkan Benli, Başdramaturg Canan Kırımsoy, Prof. Dr. Bozkurt Kuruç ve Prof Dr. Özdemir Nutku'nun da aralarında bulunduğu usta oyuncular ve akademisyenlerin de katıldığı oturumlar düzenlendi.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Devlet Tiyatroları'ndan Genç Oyun Yazarlarına Destek - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Dev kargo gemisi, zodyak botla nasıl kaçırıldı? Konunun uzmanı, korsanların korkunç yöntemini anlattı Cemal Hünal'ın ardından Survivor'da bir diskalifiye şoku daha! Ünlülerden bir yarışmacı daha adaya veda etti İtalya'da veri hatası nedeniyle bir hafta sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı Hatayspor, 90+8'de attığı golle Gaziantep'ten puanla döndü Brezilya takımı Palmas başkanı ve 4 futbolcuyu taşıyan uçak düştü! Kurtulan olmadı Meksika'nın ABD sınırındaki Tamaulipas eyaletinde yanmış 19 cansız beden bulundu Konuta büyük zam yolda! Kademeli olarak yüzde 50'ye varan fiyat artışı bekleniyor Kiracı 'Allah belanızı versin' yazılı not bırakıp evini yaktı, binayı dumanlar sardı