Devraldığı tesiste, mantar üretimini 4 kat artırdı - Son Dakika

Devraldığı tesiste, mantar üretimini 4 kat artırdı

11.07.2019 10:20

Aksaray'da devraldığında 2 ayda 5,5 ton kültür mantar üretimi yapan tesisin kapasitesini 4 kat artıran Mehmet Çetinkaya, 2 ayda 20 ila 25 ton mantar üretiyor. İstihdam kapasitesini de artıran Çetinkaya, ürettiği mantarın kilosunu 7,20 liradan satıyor.

Daha önce Antalya Korkuteli'nde kültür mantarı üreten Mehmet Çetinkaya, pazar payının daralması üzerine 1 yıl önce Aksaray'ın Altınkaya köyünde mantar üreden tesisi devralarak üretim bölgesini değiştirdi. Çetinkaya, tesisi devraldığında 3 odada 2 ayda yaklaşık 5,5 ton üretim yapıldığı ve 3-4 kişinin çalıştığını belirtti. Şu an üretim ve istihdam kapasitesini artırdıklarını ifade eden Çetinkaya, şunları söyledi:

"Burada 3 odada üretim yapılıyordu ve 2 ayda yaklaşık 5,5 ton mantar üretiliyordu. Biz bunu 13 odada 20 ila 25 tona çıkardık. Ürettiğimiz ürünleri Aksaray, Niğde, Nevşehir ve yakın bölgelere dağıtımını yapıyoruz. Daha önce 3-4 kişi çalışırken, kapasiteyi büyütünce şimdi 8 kişi çalışmaya başladı. Bununla beraber yarı zamanlı iş gücü takviyesiyle bu rakam belirli günlerde 16-17 kişiyi de buluyor."

Devraldığı tesiste, mantar üretimini 4 kat artırdı

KİLOSUNU 7,20 LİRAYA SATIYOR

Mantarın kilosunu 7,20 liraya sattıklarını belirten Çetinkaya, "Biz kompostoyu preslenmiş torba şeklinde alıyoruz. Bizim için daha kolay oluyor. Kompostonun da 15 gün sonra üst toprağını seriyoruz. Yaklaşık 40 gün sonra hasat yapmaya başlıyoruz" dedi. Mantarın bakımının özen gerektirdiğini ifade eden Çetinkaya, "İlk gelişinden sulanmasından içerisindeki havasına kadar hepsini özenle takip ediyor ve adeta bebek gibi büyütüyoruz. Hasat zamanı gelince tek tek toplayıp tüketicilerin sofrasına ulaştırıyoruz" diye konuştu.

Devraldığı tesiste, mantar üretimini 4 kat artırdı
Devraldığı tesiste, mantar üretimini 4 kat artırdı
Devraldığı tesiste, mantar üretimini 4 kat artırdı
Devraldığı tesiste, mantar üretimini 4 kat artırdı
YORUMLAR
500
KAÇAK OLARAK TATLI SU SALYANGOZU AVLARKEN YAKALANDI KAÇAK OLARAK TATLI SU SALYANGOZU AVLARKEN YAKALANDI Aksaray'da izinsiz salyangoz toplayan kişiye para cezası Aksaray'da izinsiz salyangoz toplayan kişiye para cezası Aksaray'lı Üretici: 'Kuzular İçin Yem Almakta Zorlandık. Mera da Kalmadı, Hepsini İşgal Ettiler' Aksaray'lı Üretici: 'Kuzular İçin Yem Almakta Zorlandık. Mera da Kalmadı, Hepsini İşgal Ettiler'
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Devraldığı tesiste, mantar üretimini 4 kat artırdı - Son Dakika


Advertisement