Son Dakika Haberleri: DGS Başvuru Tarihleri 2019: DGS Başvuru Kılavuzu Yayınlandı Mı?

DGS Başvuru Tarihleri 2019: DGS Başvuru Kılavuzu Yayınlandı Mı?

25 gün önce

ÖSYM tarafından yapılan DGS başvuru tarihi, sınav tarihi ve sınav sonuç tarihi belli oldu. Ön lisanstan lisans programlarına geçişi sağlayan DGS başvuruları başladı mı merak ediliyor. Peki DGS başvuru kılavuzu yayınlandı mı? İşte ÖSYM tarafından açıklanan DGS takvimi...

DGS Başvuru Tarihleri 2019: DGS Başvuru Kılavuzu Yayınlandı Mı?, System.String[]

2019 DGS başvurusu için geri sayım başladı. Lisans eğitimine geçmen isteyen DGS adayları, başvuruların başlayacağı günü heyecanla bekliyor. ÖSYM, bu senenin Dikey Geçiş Sınavı için başvuru, sınav ve sınav sonuç takvimini açıkladı. Peki DGS başvurusu ne zaman başlıyor? Nasıl, nereden yapılacak? İşte 2019 DGS hakkında merak edilenler...

ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre; 2019 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) içi başvurular 26 Nisan 2019 tarihinde başlıyor, 8 Mayıs 2019 tarihinde ise sona erecek. DGS geç başvuru tarihi ise 21 Mayıs 2019 olarak belirlendi. 30 Haziran'da gerçekleştirilecek olan 2019 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları ise 25 Temmuz'da açıklanacak. Başvurular https://ais.osym.gov.tr/ adresi üzerinden yapılacak.

DGS NEDİR?

Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınav ve yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yürütülmektedir.

KİMLER KATILABİLİYOR?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS'ye başvurabilirler.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS'ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.

Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS'ye başvuramazlar.

DGS SINAVI İÇERİĞİ NEDİR?

DGS'de sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Sınav, saat 10.15'te başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika olacaktır. Sınavda uygulanacak test, çoktan seçmeli sorulardan oluşacaktır.

DGS PUANI NASIL HESAPLANIYOR?

DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecektir.

Haber Yayın Tarihi : 25.04.2019 12:37 Tacikistan'da, DEAŞ'lıların Bulunduğu Cezaevinde Kanlı İsyan: En Az 32 Kişi Öldü Yaşlı Adam, Camideki Kasadan Para Çalarken Suçüstü Yakalandı İşte Anket Şirketlerinin 23 Haziran İstanbul Seçimi Tahminleri