Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri - Son Dakika

Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri

26.11.2012 14:44
Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri, System.String[]

(26.11.MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MTSO) satın aldığı arsa üzerine yaptırmayı öngördüğü hizmet binası ve iş merkezi için düzenlenen Mimari Fikir Yarışması'na katılan projeler görücüye çıktı.)

(26.11.2012, FOTOĞRAFLI)

/////////////

Mimari fikir projeleri görücüye çıktı

MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MTSO) satın aldığı arsa üzerine yaptırmayı öngördüğü hizmet binası ve iş merkezi için düzenlenen Mimari Fikir Yarışması'na katılan projeler görücüye çıktı. Geleceğin yenilikçi binaları aynı zamanda düzenlenen kolokyumla tartışmaya açıldı.

MTSO, Mimarlar Odası ile işbirliği yaparak düzenlediği yarışmanın kolokyumu Radisson BLU Oteli'nde yapıldı. Kolokyuma Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Meclis Başkanı Faik Burakgazi, meclis üyeleri, mimarlar ve yarışmada dereceye giren eserlerin sahipleri ile jüri üyeleri katıldı.

Kolokyumda konuşan MTSO Başkan yardımcısı Serdal Kuyucuoğlu, büyüyen ve gelişen Mersin'de oda olarak modern bir bina ihtiyaç duymaları nedeniyle düzenledikleri yarışmaya ülkenin dört bir yanından mimarların eser gönderdiğini, bu eserlerden 104'ünün finale kaldığını söyledi. Kuyucuoğlu, oda olarak aldıkları arsaya yapmayı düşündükleri modern bina için de modern tasarımlara ihtiyaç olduğunu ifade ederek, önümüzdeki yıllarda 10 eserden birini hayata geçireceklerini dile getirdi.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Aşut ise, büyüyen Mersin ekonomisi ile birlikte odalarının da büyüdüğüne dikkat çekerek, "Mersin artık sadece bölgesinde veya Türkiye'de değil, dünyada önemli bir kent haline geliyor. Odamız uluslararası oluşumların giderek daha etkin parçası oluyor. Bu anlamda, şu anki hizmet binamız artık bu hizmetleri vermeye yetmediği gibi, gelecek vizyonumuz için yetersiz kalıyor. Bu nedenle bir arsa aldık. Bu sadece sabit bir arsa alınması olayı değildir. Bu bir vizyondur. Kabına sığmayan MTSO'nun ve Mersin'in vizyonudur. Yeni cazibe bölgeleri oluşturmadan kentsel dönüşüme katkıya, Mersin ekonomisinin hedeflerinden yeni ekonomi bölge oluşturmaya yönelik. MTSO'nun hedeflerine giden yolun kapısıdır. Bu bina sadece üyelerimize değil, tüm Mersin'e hizmet verecektir" dedi.

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)

(26.11.2012, FOTĞRAFLI)

///////////////

Hande Yener Erzin'i salladı

POP müzik sanatçısı Hande Yener Hatay'ın Erzin ilçesinde yapılan 3'üncü Uluslararası Narenciye Festivali'nde konser verdi. Yener, yağmura rağmen konser alanını dolduran Erzinliler için sevilen şarkılarını seslendirdi. Cumhuriyet Meydanı'ndaki konseri yaklaşık 5 bin kişi izledi. Hande Yener'e konserde dans grubu da eşlik etti.

Adil Coşkuner/ERZİN,(DHA)

(26.11.2012 FOTOĞRAFLI)

///////////////

Medeniyetler Korusu Amerika'da

KATILDIKLARI ulusal ve uluslararası organizasyonlarda Hatay'ı temsil eden, sevgi, barış ve hoşgörünün simgesi Antakya Medeniyetler Korosu, bir dizi konser vermek üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti.

Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçiliği ve Hatay Valiliği'nin desteği ile düzenlenen program kapsamında, Medeniyetler Korosu, dünyanın en prestijli sanat etkinliklerinin gerçekleştirildiği Houston Howard Theatre'da 27 Kasım 2012 Salı günü (bugün) yerel saatle 19.00'da konser verecek. Koro ayrıca 30 Kasım 2012 Cuma günü saat 12.00'de Amerikan Kongre Merkezi'nde de bir konser vererek, bir ilke daha imza atmış olacak.

Konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan Vali M. Celalettin Lekesiz, Hatay'ın 7 bin 500 yıllık tarihi ve kültürel birikimi ile oluşturduğu, hiçbir ayrım gözetmeksizin insanı sevmek anlayışı üzerine kurulu bir medeniyet havzasını temsil eden bu güzide topluluğun, Hatay insanının hoşgörüsünün bir yansıması olduğunu vurguladı.

Mehmet EZER/HATAY, (DHA)

(26.11.2012, FOTOĞRAFLI)

///////////////

Yılın 'en'leri ödüllerini aldı

ANTAKYA Belediyesi ev sahipliğinde, Antakya Kafkas Kültür Derneği ile www.kafkasdiasporasi.com internet portalı işbirliğiyle "VI. Yılın en iyileri ödül töreni" Antakya'da düzenlendi.

Ottoman Palace'de gerçekleşen törene CHP Hatay Milletvekilleri Mevlüt Dudu, Hasan Akgöl, Refik Eryılmaz, Antakya Belediye Başkanı, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Başoğlu, bazı komşu İl belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ile davet misafirler katıldı.

Ödül töreninde açılış konuşması yapan www.kafkasdiasporasi.com Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Berk, kültürlerin ve dinlerin buluşma noktası Antakya'da böyle bir organizasyonu düzenlemekten son derece mutlu olduklarını söyledi. Yaklaşık 2 milyon Çerkez'e kucak açan Anadolu'da Çerkezlerin ülkenin varlığı için canlarını ortaya koyabildiklerini hatırlatan Berk, "Hataylılar, Suriye'de devam eden insanlık dramında olağanüstü misafirperverlik gösteriyor" dedi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNE VERİLDİ

Jüri üyeleri tarafından belirlenen kişilere ödülleri verildi. Törende, Kafkas Diasporası "Yılın özel" ödülü Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz'a, "Yılın Belediye Başkanı" ödülü Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'na, "Yılın iş adamı" ödülü Yakup Karhan'a, "Yılın sporcusu" ödülü Nagihan Malkoç'a, "Yılın gazetecisi" ödülü Cevdet Yıldız'a verildi. Ayrıca törene katılamayan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız "Yılın siyasetçisi" seçildi.

Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba ve TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam "Onur" ödülüne, Hava Karadaş, "Yılın sanatçısı", yazar, yapımcı ve senarist merhume Meral Okay "Yılın kültür adamı" ödülüne layık görüldü.

Törende Kafkas dans grubu da gösteri yaptı.

Mehmet EZER/HATAY, (DHA)

(26.11.2012, FOTOĞRAFLI) - Adana

Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri
Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri
Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri
Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri
Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri

- Kaynak: DHA

Son Dakika Yerel Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Khabib Nurmagomedov, Justin Gaethje'yi mağlup ederek profesyonel dövüş hayatını sonlandırdı Koronavirüse yakalanan Ekrem İmamoğlu'nun ailesinin test sonuçları negatif çıktı Kick boksun Türkiye'deki öncülerinden Tarık Solak vefat etti Kaya Çilingiroğlu, maske işini bu defa abarttı! Taktığı kaskla yine gündem oldu Eski kocasını öldürüp tandırda yakan kadın tutuklandı, ifadesinde cinayeti detaylarıyla anlattı Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Kuveyt ve Katar'da Hazreti Muhammed'e saygısızlık yapan Fransa'nın ürünlerine boykot