Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri - Son Dakika

Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri

18.01.2013 17:59
Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri, System.String[]

(18.1.İLK şubesini 16 yıl önce İstanbul'da açan 'Leman Kültür' kafe restoranın 15'inci şubesi Adana'da hizmete girdi.)

(18.1.2013, FOTOĞRAFLI)

/////////

'Leman Kültür' Adana'da açldı

İLK şubesini 16 yıl önce İstanbul'da açan 'Leman Kültür' kafe restoranın 15'inci şubesi Adana'da hizmete girdi. Beyazevler Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki kafenin resmi açılışını, Adana Ticaret Odası Başkanı Ali Gizer, Leman Kültür Ceosu Kemal Şentürk ve Leman Dergisi Karikatüristleri yaptı. Ceo Kemal Şentürk törende yaptığı konuşmada, 'Leman Kültür'ü Adana'ya getirerek, şehirde istihdam yaratmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Şentürk, "Yaptığımız bu yatırımla şehre farklı, büyük markaların da gelmesini sağlayacağız. Leman Kültür Adana'nın eğlence yaşantısına kalite getirecek. İnanıyorum ki kafemiz kısa zaman içinde şehrin önemli markalarından biri haline gelecek" dedi.

Konuşmaların ardından Leman Dergisi'nde yer alan karikatürlerle dekore edilen kafenin açılış kurdelesi kesildi. Törene, Leman Dergisi karikatüristleri Mehmet Çağçağ, Tuncay Akgün, Bahadır Boysal, Güneri İçoğlu, İpek Özsüslü, Emirhan Perker, Güven Bilge, Emir Sağlam, Felat Delibalta, Doğan Pehlevan, Can Baytak, Erhan Candan, Zafer Aknar ve çok sayıda Adanalı katıldı.

Çilem ANITKAN/ ADANA, (DHA)

(18.1.2013, FOTOĞRAF)

//////////

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde seçim gerginliği

ADANA Büyükşehir Belediye Meclisi'nde komisyon üyeleri seçiminde, partisi aday göstermediği halde İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na adaylığını açıklayan AK Parti'li Meclis üyesi Murat Türk, krize neden oldu. Uzun süren tartışmaların ardından aday listesine eklenen Türk, CHP ve MHP'li meclis üyelerinin de desteğini alarak, komisyon üyeliğine seçildi.

Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın yönettiği oturumda, encümen, denetim ve ihtisas komisyonlarının belirlenmesi için seçim yapıldı. AK Partili Murat Türk, partisi aday göstermediği halde komisyon üyeliğine aday olduğunu açıkladı. AK Parti Grup Sözcüsü Abdulllah Doğru, yasalara göre gereken 3 adayı belirlediklerini, Türk'ün listeye eklenmemesi gerektiğini ileri sürdü. Doğru, "Benim, hangi üyeyi belirleyeceğime diğer meclis üyeleri karar veremez. Bizim belirlediğimiz isimler bunlar. Onun haricinde başka bir hukuk yolu biliyorsanız söyleyin" dedi. Türk ise AK Partili olduğunu ve tüzüğe göre aday olmasının önünde bir engel olmadığı belirterek, adaylıktan çekilmediğini söyleyince mecliste tansiyon yükseldi. Bağımsız olarak adaylığını koyması istenen Türk, kararından vazgeçmeyince, Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Kaşif Barut'tan izlenecek yol hakkında bilgi vermesini istedi. Görüşmelerin ardından Türk'ün, diğer AK Partili adaylar Abdullah Doğru, Necati Cengiz ve Sıtkı Polat ile aday olmasına, en çok oy alan AK Partili meclis üyesinin komisyona seçilmesine karar verildi. Kararın ardından, oy pusulalarının tekrar hazırlanması için meclise 10 dakika ara verildi.

Aradan sonra yapılan seçimlerde, CHP ve MHP'li meclis üyelerinin de desteğini alan Türk, partisinin belirlediği Sıtkı Polat'ın yerine komisyona seçildi.

Can KÜÇÜKÖZKAN/ADANA, (DHA)

(18.1.2013, FOTOĞRAFLI)

/////////////

Öymen ve Ülsever kitap fuarında

GAZETECİ yazarlar Altan Öymen ile Cüneyt Ülsever, Çukurova 6'ncı Kitap Fuarı'nda imza günü ve söyleşiye katılacak. Altan Öymen Tüyap Fuar Alanı'ndaki Doğan Kitap standında 20 Ocak'ta saat 13.00 - 15.00 arasında kitaplarını imzalayacak. Cüneyt Ülsever de 13.30 - 16.00 satleri arasında okurları için kitaplarını imzalarken, Akdeniz Salonu'nda saat 13.15 - 16.30 arasında da 'Anlamadığımız Türk Sosyolojisi' konulu söyleşiye katılacak.

ADANA,(DHA)

////////

Karaisalı'da uyuşturucu operasyonu

ADANA'nın Karaisalı İlçesi'nde ortaokul öğrencilerine uyuşturucu pazarlayan 6 kişi İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yakalandı. Ekiplerin 30 gün takip ederek ortaya çıkardığı şebekenin 3 elemanı tutuklandı.

Merkez Karaisalı İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Asayiş Büro Amirliği görevlileri, ortaokul ve yüksekokul öğrencilerine uyuşturucu satıldığı bilgisini aldı. İstihbarat üzerine harekete geçen ekipler, okulların çevresini takibe aldı. Asayiş Büro Amirliği ekipleri 30 günlük fiziki takip sonucunda, ilçe

genelinde uyuşturucu madde pazarlayan zehir tacirlerini tespit etti. Eş zamanlı olarak 3 ayrı adrese baskın düzenleyen ekipler, 6 kişiyi gözaltına aldı.

Şüphelilerin ev, işyeri ve üzerlerinde yapılan aramalarda, 61 adet rulo halinde satışa hazır esrar, 200 gram Hint keneviri, esrar üretiminde kullanılan hint keneviri tohumu, 2 kılıç, 1 av tüfeği ve 'pipo' adı verilen uyuşturucu içmek için kullanılan düzenek ele geçirildi. Adliyeye çıkartılan zanlılardan 3'ü tutuklanarak cezaevine gönderildi. Uyuşturucu kullandığı belirlenen 3 çocuk sosyal hizmet uzmanları tarafından incelemeye alındı.

Fatih KARAÇALI/ ADANA, (DHA)

(18.1.2013,FOTOĞRAF)

/////////////

Triko sektörüne dış pazar fırsatı

GAZİANTEP Ticaret Odası (GTO) Ekonomi Bakanlığı'nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Tebliği kapsamında "Gaziantep Triko Sektörünün Dış Pazarlara Açılımı Projesi'ni yürütüyor.

GTO Genel Sekreteri Halil Göçer, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Gaziantep triko sektöründe büyük bir paya sahip olmasına rağmen, ihracatın çoğunlukla İstanbul firmaları aracılığıyla yapıldığına dikkat çekti. Göçer "Söz konusu proje ile firmalarımızın yurt dışındaki alıcılarla direkt ve düzenli ihracat bağlantıları kurmaları, üretim, insan kaynakları, dış ticaret ve pazarlama alanlarında yaşadıkları sorunların ortadan kaldırılması hedeflenmektedir" dedi. Projenin ilk aşaması olan ihtiyaç analizi çalışmasında 18 triko üreticisi ile yüz-yüze görüşmeler yapıldığını kaydeden Göçer, şöyle devam etti:

"Firmaların kendilerine özgü problemleri ve ihtiyaçları ortaya çıkartıldı. Yapılan ihtiyaç analizi çalışması sonucunda 'Gaziantep Triko Sektörü Sektör Durum Raporu' hazırlandı. İhtiyaç analizi çalışması sonucu belirlenen ortak sorunlar ve ihtiyaçlara istinaden firmalara bir eğitim programı oluşturulmuş ve bu eğitim programı kapsamında katılımcı firmalara 'Üretim ve Lojistik Yönetimi', 'Finansçı Olmayanlar için Finans', 'Uygulamalı Pazar Araştırması' eğitimleri verildi. Projenin bundan sonraki aşamasında ise; ihtiyaç analizi ve eğitimler sonucunda belirlenen hedef ülkelere yönelik olarak ticaret heyeti organizasyonları düzenlenerek, bu ülkelerdeki ithalatçı firmalarla bağlantı kurmaları ve ihracat yapmaları hedeflenmekte."

GAZİANTEP,(DHA)

(18.1.2013)

///////////

2 B olmayan yerlere badem

MERSİN'in Bozyazı ilçesinde, Orman İşletme Müdürlüğü 2B statüsünde olmayan araziler üzerinde badem dikilmesi için vatandaşı teşvik ediyor. Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi Aydoğan Keser, Dereköyü Muhtarı Musa Söğüt, Dereköyü Kalkınma Kooperatifi Başkanı Muhammet Yıldız Bozyazı Orman İşletmesi Ziraat Mühendisi Ağaçlandırma Merkez Şefi Nuri Bal, badem dikimi yapılabilecek yerlerin belirlenmesi için bir gezi düzenledi. Ağaçlandırma Şefi Aydoğan Keser orman köylüsünün gelir elde etmesi için badem dikimi çalışması yapacaklarını söyledi.

Mithat ÜNAL/ ANAMUR(Mersin), (DHA)

(18.1.2013, FOTOĞRAF)

////////////

Bir buket umut

MERSİN'de Kalkınma Bakanlığı'nın finanse ettiği, Valilik koordinesindeki 'Bir Buket Umut' adlı proje ile çiçekçilik sektörüne kalifiye eleman yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Mersin Çiçekçiler Odası'nca yürütülen projenin tanıtım toplantısı Suphi Öner Öğretmenevi'nde yapıldı. Toplantıya Mersin Vali Yardımcısı Kadir Okatan, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, ESOB Başkanı Talat Dinçer ile Çiçekçiler Odası Başkanı Ömer Şahbudak katıldı.

Çiçekçiler Odası Başkanı Şahbudak, yaptığı konuşmada, çiçekçilik sektörünün ara eleman ihtiyacını gidermek amacıyla bu projeyi hazırladıklarını söyledi. Projenin 500 proje arasından ilk 50'ye girdiğine dikkat çeken Şahbudak, özellikle kadınları meslek sahibi yaparak istihdama kazandırmak isdediklerini vurguladı.

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer de mesleği eğitimin önemi üzerinde durdu. Dinçer şu değerlendirmeyi yaptı: "Bugün ülkemizin en önemli sorunu işsizlik. Mesleki eğitimin özendirilmemesi sonucu, üniversiteli işsizler ordusu oluşturuldu. Ama sanayi başta olmak üzere diğer iş alanlarına baktığınızda ise kalifiye elaman sıkıntısı ortaya çıkıyor. İş piyasasına girmek isteyenlerin belirli bir mesleki eğitimi yok. Eğitim sisteminde aksaklıklar yaşanıyor. Bu aksaklıkların giderilmesi ve mesleki eğitimin özendirilmesi lazım. Bizler esnaf teşkilatları olarak, imkanlarımız ölçüsünde istihdama ve ekonomiye katkı sunma adına projeler hazırlıyoruz."

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ise, yerel yönetimlerin en büyük sıkıntısının işsizlik olduğuna vurgu yaparak, her gün yüzlerce iş başvurusu aldıklarını söyledi. Tuna "Bizler belediye olarak iş kapısı değiliz. Ama işsizliği önlemek adına sosyal projelere imza atıyoruz. Bu anlamda bize getirilen her projeye ortak oluyoruz" diye konuştu.

Son olarak söz alan Mersin Vali Yardımcısı Kadir Okatan da mesleki eğitimi önemsediklerini ancak asıl amacın nitelikli eğitim verilmesi olduğunu kaydetti.

MERSİN, (DHA)

(18.1.2013, FOTOĞRAFLI)

//////////

Samandağ köylerine su

HATAY'ın Samandağ köyleri sulama suyu proje toplantısı Vali Lekesiz, başkanlığında yapıldı. Vali Lekesiz, çalışmalar tamamlandığında ilçenin tüm köylerinin suya kavuşacağını söyledi. Toplantıya Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, DSİ 6. Bölge Müdürü Nevzat Aksu ile diğer ilgililer katıldı. Bölge Müdürü Nevzat Aksu 'Hatay-Samandağ Sulama Suyu Projesi' ile ilgili bir sunum yaparak, projenin ayrıntıları hakkında bilgi verdi.

HATAY,(DHA)

(18.1.2013 FOTOĞRAFLI)

////////////

Avrupalı eğitimcilerin Mersin turu

OKUL eğitiminde kaliteyi artırmayı ve Avrupa boyutunu güçlendirmeyi hedefleyen hayat boyu öğrenme programı Comenius Programı kapsamında Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden bir grup Mersin'e geldi. Proje ekibi, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül'ü makamında ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu. Müdür Gül, Macaristen, İspanya ve Fransa'dan gelen konuklarına proje çalışmaları hakkında bilgi vererek, işbirliğinin süreceği mesajını verdi.

MERSİN, (DHA)

(18.1.2013)

////////

Okul aile birliklerinden kitap kampanyası

TÜRKİYE'de ilk defa Gaziantep'te kurulan Okul Aile Birlikleri Derneği (GOABDER) kitap kampanyası başlattı. Kampanya ile öğrenciler okudukları kitabın ilk sayfasına kitapla ilgili düşüncelerini ya da bundan sonra okuyacak öğrenciye mesajını yazdıktan sonra kitap toplama kutusuna atıyor. Uygulama ilk olarak Adnan A.Ş.İlköğretim Okulu, Mahmut Hümayun Özhelvacı, Ahmet Erkul Ticaret Meslek Lisesi, Mehmet Şahin Batmazoğlu, Aslı Alevli, Ayten Akınal Anadolu Lisesi, Kaşıbeyaz İlköğretim, Lions İlköğretim, Mehmet Tuncay Aytaç İlköğretim, Zekiye Üstünel İlköğretim Okulu'nda başlatıldı. Yaklaşık iki ay devam edecek kampanyanın diğer okullarda da yaygınlaştırılacağını belirten GOABDER Başkanı Filiz Oğuz, "Öğrencilerin okudukları kitaplar ufak bir notla başka öğrencilere ulaşacak. Bu kampanya hem kitap okuma alışkanlığı, hem de öğrenciler arasında iletişimi sağlayacak" dedi.

GAZİANTEP, (DHA)

(18.1.2013)

////////////

İslahiye'de fakülte inşaatı yükseliyor

GAZİANTEP'in İslahiye Kaymakamı Osman Beyazyıldız, Gaziantep Üniversitesi İslahiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi inşaatında incelemelerde bulundu. Kaymakam Beyazyıldız, 2014-2015 eğitim yılına yetiştirilmesi hedeflenen 3 bin 500 öğrenci kapasiteli fakültenin inşaatı hakkında yetkililerden bilgi aldı. Beyazyıldız, şu anda 405 öğrencinin eski belediye hizmet binasında eğitime devam ettiğini, kampüsün tamamlanması ile öğrencilerin yeni bir binaya kavuşacağını söyledi. .

Kadir ÇELİK/ İSLAHİYE (Gaziantep), (DHA)

(18.1.2013)

////////////

Kaymakamlıktan Onkoloji Hastanesi'ndeki çocuklara hediye

GAZİANTEP'in merkez Şehitkamil İlçe Kaymakamlığı, Onkoloji Hastanesi'ndeki çocuklara çeşitli hediyeler verildi. Lösemili çocuklar için hazırlanan hediyeler, Gaziantep Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğuna üye öğrenciler tarafından hastanede yatan çocuklara dağıtıldı. Etkinlikte Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Yaşar Gündoğdu, Doç. Dr. Murat Ağarı ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Tansü lösemili çocuklarla bir araya geldi. Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın'a katkılarından dolayı teşekkür eden Yrd. Doç. Dr. Tansü, "Duyarlı yöneticilerimiz olduğu sürece lösemili çocuklarımız sahipsiz kalmayacaktır" dedi.

GAZİANTEP, (DHA)

(18.1.2013) - Adana

- Kaynak: DHA

Son Dakika Yerel Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Tolgay Arslan'ın gol attığı maçta Udinese, Lavio'yu 3-1 yendi Cinnet getiren kayınpeder dehşet saçtı! Torunlarının gözü önünde gelinini vurup, intihar etti Hezimete uğrayan Paşinyan'dan tarihi itiraf: Azerbaycan'la savaşacak gücümüz kalmadı Fortuna Sittard, Vitesse'ye yenildi! Gözler, tüm takımı kovacağı iddia edilen Acun'a çevrildi Gece öldürülen gencin cansız bedeni sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle sabah saatlerinde bulundu Koronadan sonra şimdi de kuş gribi salgını patlak verdi: İngiltere'de 10 binden fazla hindi itlaf edilecek 54 yaşında ringlere dönen Mike Tyson berabere kaldığı maçtan 156 milyon TL kazandı Ermenistan ordusundan alçak tuzak! Geri çekildikleri bölgelere binlerce mayın bırakmışlar