Dha Ankara -Chp'li Çiçek: Türkiye'nin, NATO'da Kalması Gerektiğine Gönülden İnanıyorum - Son Dakika

Dha Ankara -Chp'li Çiçek: Türkiye'nin, NATO'da Kalması Gerektiğine Gönülden İnanıyorum

23.11.2017 14:22
Dha Ankara -Chp'li Çiçek: Türkiye'nin, NATO'da Kalması Gerektiğine Gönülden İnanıyorum, System.String[]

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, "ABD'nin hatalarını veya Norveçli iki personelin hatalarını bütün NATO'ya yüklemek ve karalamak uygun olmaz. Türkiye'nin, NATO'da kalması gerektiğine gönülden inanıyorum" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, "ABD'nin hatalarını veya Norveçli iki personelin hatalarını bütün NATO'ya yüklemek ve karalamak uygun olmaz. Türkiye'nin, NATO'da kalması gerektiğine gönülden inanıyorum" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, Meclis'te gündeme dair açıklamalarda bulundu. NATO tatbikatındaki skandal ile ilgili konuşan Çiçek,  hem Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, hem de NATO'nun kendi içindeki soruşturmasında, skandala neden olan iki personelin kimlerle ilişkili olduğunun ortaya çıkarılacağını söyledi.

Çiçek, şöyle konuştu: "Bizim tahminimiz, Avrupa'da etkin olan terör örgütlerinin yönlendirmesiyle bu tür organizasyonlara ve tatbikatlara saplantılı girdiler olabilir. Ancak buradan NATO düşmanlığı, 'NATO'ya hayır, NATO'dan çıkalım' gibi söylemler aslında stratejik söylemlerdir. Öyle ayaküstü verilecek kararlar değildir. Bizim NATO'ya hangi süreçte, hangi nedenlerle girdiğimiz tarihte bellidir. Dolayısıyla coğrafyamız, dünyada bulunduğumuz yer değişmediği sürece bu şartlar da değişmez. Ayrıca ABD'nin hatalarını veya Norveçli iki personelin hatalarını bütün NATO'ya yüklemek ve karalamak uygun olmaz diye düşünüyorum, eski bir kurmay subay olarak. NATO oy birliği ile karar alan bir organizasyon. Yıllardır bu durumunu, gücünü korudu. Bir ülke bile itiraz etse oradan karar çıkmaz. Eğer çıkarsak, tekrar girmemiz de mümkün olmaz. Başta Ege ve Yunanistan'a karşı olan sorunlarımız olmak üzere çok daha zayıf duruma düşeriz." İki ülkenin çıkarlarının çatışması nedeniyle Türkiye ve Rusya ilişkilerinin sürekli istikrarlı olmadığını anlatan Çiçek, Türkiye'nin, buna alternatif olarak NATO'da kalması gerektiğine gönülden inandığını kaydetti.

"RÜŞVET ANLAMINDAKİ KAYNAK AKTARMALARIN HESABINI İLK SEÇİMLERDE SİYASETEN DE SORACAĞIZ"

ABD'de iş adamı Rıza Sarraf'ın yargılandığı davayı da değerlendiren Çiçek, "Ambargoyu delip Türkiye'nin ticaret yapması, eğer paralar Türkiye'nin maliyesine girmişse bu konularda biz iktidarla yan yanayız. Ama özel hesaplara girmişse ki iddialar öyle, işte o özel hesaplara kaynak aktaranlar bunun hesabını içeride vermediler, mutlaka özellikle seçimlere giden bir ortamda Türkiye'de de verecekler. Rüşvet anlamındaki kaynak aktarmaların hesabını ilk seçimlerde siyaseten de soracağız, iktidara geldiğimizde de kapatılan dosyaların hesabını tekrar açacağız" diye konuştu.

Görüntü dökümü

-Milletvekili Çiçek'in açıklaması

-Detaylar

Mustafa TURAPOĞLU/ANKARA,

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha Ankara -Chp'li Çiçek: Türkiye'nin, NATO'da Kalması Gerektiğine Gönülden İnanıyorum - Son Dakika


Son Dakika

Kız arkadaşını bıçaklayıp sosyal medyadan paylaştı: Ben gururluyum, yapmayın etmeyin dedim bıçakladım BB Erzurumspor'da Mehmet Özdilek ile yollar ayrıldı Sağlık Bakanlığı, koronavirüs ve grip arasındaki farkları gösteren bir görsel paylaştı Beşiktaş'tan Fenerbahçe'ye maç sonu üç gönderme birden Senegalli eski milli futbolcu Papa Bouba Diop hayatını kaybetti Bir Zamanlar Çukurova dizisinin Züleyha'sı Hilal Altınbilek'in paylaşımı, aşkını ortaya çıkardı 17 yaşındaki genç kız, evinde başından vurulmuş halde ailesi tarafından ölü bulundu Hezimete uğrayan Paşinyan'dan tarihi itiraf: Azerbaycan'la savaşacak gücümüz kalmadı