Dha Dış Haber - Figen Yüksekdağ İngiliz Parlamentosu'nda Konuştu - Son Dakika

Dha Dış Haber - Figen Yüksekdağ İngiliz Parlamentosu'nda Konuştu

01.12.2015 05:24
Dha Dış Haber - Figen Yüksekdağ İngiliz Parlamentosu'nda Konuştu

Hdp Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, AKP hükümetinin 1 Kasım seçimlerinde istediği her şeyi elde etmesine rağmen siyasette istikrar ve güvenliğin sağlanması içinde yapıcı ve pozitif bir rol oynamadığını söyledi.

Hdp Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, AKP hükümetinin 1 Kasım seçimlerinde istediği her şeyi elde etmesine rağmen siyasette istikrar ve güvenliğin sağlanması içinde yapıcı ve pozitif bir rol oynamadığını söyledi.

Figen Yüksekdağ, bir dizi görüşmelerde bulunmak için geldiği Londra'da Türkiye Çalışmaları Merkezi, Kürt İlerleme Merkezi ve Sığınmacı İşçiler Kültürel Birliği'nin ortaklaşa düzenlediği İngiltere Parlamentosu Avam Kamarası'ndaki konferansta konuştu.

İşçi Partisi milletvekili Joan Ryan ve Lordlar Kamarası üyesi Lord William Wallace'in başkanlığındaki konferansta konuşan Yüksekdağ 1 Kasım seçimlerinden sonra gelinen nokta ile ilgili bulunduğu genel değerlendirmede AKP'nin 7 Haziran seçimlerinden sonra bilinçli olarak tırmandırılan bir siyasi gerilim ve tehdit politikasıyla daha fazla insanın AKP'ye oy vermesini sağladıklarını savundu.

Yüksekdağ şöyle devam etti insanlar güvenli sağlanması, şiddetin durması, siyasi istikrarın sağlanması ve hükümeti kurulması için zorunlu olarak AKP'ye oy verdi. Ama 1 Kasım seçimlerinden sonra Erdoğan ve AKP'nin sözünü verdiği güvenlik hala sağlanamadı ve Türkiye güvensiz bir ülke haline geldi. 7 Haziran seçimlerin sonra geçen 6 ay içinde 256 sivil hayatını kaybetti. Ankara ve Suruç katliamı ve sokağa çıkma yasağının uygulandığı Kürt illerindeki ölümlerdi bunlar. 1 Kasım seçimlerinden sonra AKP bir hükümet kurdu ancak Türkiye halkına söz verdiği kamu güvenliğin sağlayamadı.

Yüksekdağ, Türkiye'nin hiçbir zaman özgürlükler cenneti olmadığını ancak kazanılan küçük özgürlüklerin ve yasal kazanımların bile birer birer ortadan kaldırıldığını savunarak Türkiye'de cumhuriyet rejimi olsa bile bu rejiminin demokratik olmadığını dile getirdi.

Figen Yüksekdağ, 7 Haziran seçimlerinde 6 milyon kişinin Erdoğan'ın tek adam olmasını demokratik yollarla, sandıklarla ve seçim yoluyla reddetmesine rağmen Erdoğan'ın bu seçimlerden sonra demokratik kurallara uygun davranmadığını ve seçim sonuçlarını yok farz ettiğini söyledi.

Tahir Elçi Kürt olduğu için öldürüldü

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili konuşan Yüksekdağ, siyasi iktidarın bu cinayetle ılımlı ve objektif mücadele yürüten ve bağımsız siyaset yapanlara yaşam alanı tanımayacağını kanıtlamış olduğunu savundu. Yüksekdağ sözlerine şöyle devam etti Duymuş olduğunuz gibi Elçi'nin siyasi iktidarın denetiminde öldürüldüğünü düşünüyoruz. Kısa bir süre önce siyasi iktidarın temsilcileri tarafından hedef gösterildi ve adeta hakkında bir linç kampanyası yürütüldü. Görüntüler ve tanıklar olayın basit bir kaza kurşunu olmadığını gösteriyor. Tahir Elçi, hedef gösterilerek, planlı bir şekilde katledildi. Bunun anlamı şu; Türkiye iktidarı daha büyük ve tehlikeli bir savaşa girmeye hazırlanıyor. Kapsayıcı ve ılımlı siyasetçileri önünde bir engel olmaktan çıkarmak istiyor. Türkiye' de kimsenin başka bir taraf olmasına izin vermiyor, mutlaka kutuplaşmak zorunda bırakıyor. Tahir Elçi'nin de aslında ölüm nedeni bir Kürt olmasıydı ve bölgede Kürtlerin bir statü kazanma mücadelesine inanıyor olmasıydı.ö

PYD, Suriye'nin içindeki istikrar gücüdür

Barış süreci ile ilgili soruları yanıtlayan Yüksekdağ, AKP hükümetinin yeniden Öcalan ile masaya oturması gerektiğini söyleyerek Türkiye'nin toplumsal ve siyasal dengesini sağlayan en önemli merkez İmralı'dır diye konuştu. Yüksekdağ müzakere olmazsa İmralı muhatap olmaktan çıkarsa Türkiye'deki tüm siyasal ve toplumsal dengeler bozulur. İkinci olarak da Türkiye hükümetinin Suriye'ye dönük bir müdahalesine karşı demokratik bir tepki oluşturmaya çalışıyoruz. Suriye sorununun çözümü için yerel demokrasi güçlerinin desteklenmesini çok önemli buluyoruz. Mülteci sorunu, savaş ve IŞİD vahşetinin çözümlenmesi için Suriye'deki Kürt güçleri ve PYD uluslar arası toplum tarafından kararlı bir biçimde desteklenmelidir. Suriye istikrar ve demokrasi dışardan enjekte edilemez. PYD Suriye'nin içindeki istikrar gücüdür dedi

Öcalan'dan başka şansları yok

Yüksekdağ Öcalan dışında başka bir ismin barış sürecinde rol alıp alamayacağı yönündeki bir soruya da şu yanıtı verdi PKK ve Kandil ve Öcalan a bağlı. Esas olarak müzakere temel tarafı Kandil. ve onu bağlayan tek lider Öcalan'dır. Şunu çok net söyleyebilirim; Hükümet sorunu çözmek istiyorsa Öcalan'dan başka şansları yok. Kandil Öcalan'dan başkasını aracı olarak kabul etmez. Biz işin Parlamento boyutunda muhatap olabiliriz sadece

Londra'da temasları çerçevesinde HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Liberal Demokrat Parti Lordlar Kamarası Lideri Lord William Walace, İşçi Partili Genel Sekreteri Ian McNicol ve İşçi Partili milletvekillerinin yanı sıra Parlamento İnsan Hakları Komitesi Koordinatörü Nichole Piche, Parlamento'da bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: '(Suriye'de) Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: '(Suriye'de) Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz.
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha Dış Haber - Figen Yüksekdağ İngiliz Parlamentosu'nda Konuştu - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement