Dha Dış – 'Prespa Anlaşması' Bugün Yunan Parlamentosunda Oylamaya Sunulacak - Son Dakika

Dha Dış – 'Prespa Anlaşması' Bugün Yunan Parlamentosunda Oylamaya Sunulacak

24.01.2019 11:48
Dha Dış – 'Prespa Anlaşması' Bugün Yunan Parlamentosunda Oylamaya Sunulacak, System.String[]

–Yunanistan ve Makedonya arasındaki 'Makedonya' ismi sorununu çözmek üzere iki ülke arasında imzalanan 'Prespa Anlaşması' bugün geç saatlerde Yunan Parlamentosunda oylamaya sunulacak.

Yunanistan ve Makedonya arasındaki 'Makedonya' ismi sorununu çözmek üzere iki ülke arasında imzalanan 'Prespa Anlaşması' bugün geç saatlerde Yunan Parlamentosunda oylamaya sunulacak.

Meclis Genel Kurulunda görüşülecek anlaşmanın onaylanması için toplam 300 sandalyeden salt çoğunluğun olumlu oy kullanması gerekecek.

Ancak 'Makedonya' isminin herhangi biçimde komşu ülke tarafından kullanılmasına karşı çıkan milletvekilleri, partilerinden ya uzaklaştırıldılar, ya da istifa ettiler. İsim konusunda ilk karşı çıkan hükümet ortağı ve Bağımsız Yunanlılar (ANEL) lideri, aynı zamanda o ana kadar Savunma Bakanı olan Panos Kammenos'un partisiyle hükümetten ayrılması üzerine, SYRİZA partisinin 145 milletvekilinin olumlu oyları onaylama için yetersiz konuma geldi. Bu yüzden diğer partilerden kimlerin anlaşmaya destek vereceği merak ediliyor. Dışişleri Bakan Yardımcısı Giorgos Katrougalos muhalefet partilerini ikna etmek üzere komşu ülkenin değişen anayasasını Meclise sundu.

Makedonya'nın adının 'Kuzey Makedonya Cumhuriyeti' olarak değiştirilmesini öngören anlaşma, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Makedonya Başbakanı Zoran Zaev'in de katıldığı törenle, iki ülke sınırındaki Prespa Gölü kıyısında 17 Haziran 2018'de imzalanmıştı. - Chokona

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha Dış – 'Prespa Anlaşması' Bugün Yunan Parlamentosunda Oylamaya Sunulacak - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Survivor'dan diskalifiye edilen Cemal Hünal'a eşi Lale Cangal'dan mesaj: Kocacığım çabuk gel Son Dakika: Galatasaray, Henry Onyekuru'nun transferi için Monaco ile görüşmelere başladı Reklam teklifi alan Aleyna Tilki gözünü yükseklere dikti: Tarkan ya da Ajda Pekkan oynarsa düşünürüm Bakan Soylu'nun annesine küfreden şüpheli "Cumhurbaşkanı'na Hakaret"ten tutuklandı Burak Yılmaz'dan Fenerbahçe'ye transfer olan Mesut Özil'e olay gönderme İngiltere Başbakanı Johnson: Yeni mutasyon öncekinden daha öldürücü Twitter, Trump'ın fotoğrafını paylaşıp intikam çağrısı yapan Hamaney'in hesabını askıya aldı Yeni Malatyaspor'da futbolcular antrenmana çıkmadı