Dha İstanbul Bülteni - 2 - Son Dakika

Dha İstanbul Bülteni - 2

13.03.2017 12:44
Dha İstanbul Bülteni - 2

HOLLANDA BAŞKONSOLOSLUK YETKİLİLERİ BİNANIN ÇATISINDA İNCELEME YAPTIDün bir grubun protesto amaçlı gün boyu beklediği konsolosluğun önü bugün sakin.

HOLLANDA BAŞKONSOLOSLUK YETKİLİLERİ BİNANIN ÇATISINDA İNCELEME YAPTI

Dün bir grubun protesto amaçlı gün boyu beklediği konsolosluğun önü bugün sakin. Dün göndere bir süre Türk bayrağının çekildiği çatıda konsolosluk yetkilileri inceleme yaptı.

Hasan YILDIRIM - Akın ÇELİKTAŞ, İstanbul DHA

Hollanda Başkonsolosluğu önündeki polisin güvenlik önlemleri devam ediyor. Başkonsolosluk yetkilileri de Konsolosluk çatısında inceleme yaptı. Dün Türk bayrakları taşıyan grubun protesto amaçlı gün boyu beklediği konsolosluk binasının önü bugün sakin.

Hollanda konsolosluk yetkilileri çatısında incelemelerde bulundu. Öte yandan konsolosluktan çeşitli amaçlarla alınan randevuların tamamının iptal edildiği, telefonla yapılan hizmetlerin ise sürdüğü öğrenildi.

Görüntü Dökümü:

------------------------------

İstiklal Caddesi'nden görüntü

Polisin güvenlik önlemleri

Hollanda Başkonsolosluğundan görüntü

Konsolosluk çatısındaki yetkililer

Görevlilerin çatıda inceleme yapması

Genel ve detaylar

==============

BAHÇELİEVLER'DE ÖLDÜRÜLEN MÜZEYYEN TELLİ'NİN ADLİ TIP KURUMU'NDAKİ OTOPSİ İŞLEMLERİ TAMAMLANDI

Haber-Kamera: Sinan BİLGİLİ/ İstanbul DHA

Bahçelievler'de dün bir uyuşturucu satıcısının açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Müzeyyen Telli'nin Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsi işlemleri tamamlandı. Cenazesi yakınları tarafından alınan Telli bugün son yolculuğuna uğurlanacak. Saldırıyı gerçekleştirenin yakalama çalışmaları devam ediyor.

Görüntü Dökümü:

-------------------

-Cenaze aracının çıkışı

- Adli Tıp Kurumu

-Detaylar

==============

MÜZEYYEN TELLİ'NİN LARI

Haber: Sinan BİLGİLİ/ İstanbul DHA

Dün akşam Bahçelievler'de açılan ateş sonucunda hayatını kaybeden 24 yaşındaki Müzeyyen Telli'nin fotoğrafları.

Görüntü Dökümü

--------------------

Telli'nin fotoğrafları

===============

EĞLENCE MEKANINA ATEŞ AÇAN ÖZBİZERDİK GÖZALTINA ALINDI

Kuruçeşme'de bir eğlence mekanına ateş açan Onur Özbizerdik dün gece gözaltına alındı.

Haber: Çağatay KENARLI, İstanbul DHA

Dündar Kılıç'ın torunu Onur Özbizerdik, 11 Mart Cumartesi gecesi Kuruçeşme'de bulunan bir eğlence mekanına henüz belirlenemeyen bir sebepten ateş açarak olay yerinden kaçtı. Eğlence mekanına gelen polis ekipleri yaptığı çalışmalarda ateş açan şüphelinin Özbizerdik olduğunu tespit ederek yakalanması için çalışma başlattı. Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri adresini belirlediği Özbizerdik'i dün gece yaptığı operasyonla yakalayarak gözaltına aldı. Onur Özbizerdik'in Beşiktaş Asayiş Büro Amirliği'ndeki işlemleri devam ediyor.

================

SİLİVRİ'DE 2 FETÖ DAVASI BİRDEN GÖRÜLÜYOR

2 farklı salonda 165 kişinin yargılanmasına başlandı.

Özden ATİK- Serpil KIRKESER/ İstanbul, DHA

15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Valiliği'ni işgale giden 90 asker ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne gitmekte olan 70'i Hava Harp Okulu öğrencisi 75 asker hakkında açılan 2 ayrı dava Silivri'de ayrı mahkemelerde başladı.

Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi'nin karşısındaki binada yer alan 2. No'lu duruşma salonunda aralarında Hava Harp Okulu öğrencilerinin bulunduğu 75 sanıklı dava görülüyor. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nin baktığı davada, 72'si tutuklu olan tüm sanıklar duruşmada hazır bulundu.

3 No'lu duruşma salonunda ise İstanbul Valiliği'ni işgale giden 90 askerin yargılandığı dava görülüyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen davaya, 12 tutuklu sanık ve 57 tutuksuz sanık katıldı. Her iki dava, sanıkların kimlik tespitleriyle devam ediyor.

İDDİANAMELER

Darbe girişimi sırasında Yalova Hava Meydan Komutanlığı'nda kamp yapmakta olan 70 Hava Harp Okulu öğrencisi, bu öğrencilerden sorumlu 3 rütbeli komutan ile şoför olarak görev yapan 2 er "şüpheli" sıfatıyla yer alıyor. Tüm şüphelilerin "Anayasal düzeni, TBMM'yi ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. 73 askerin "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar; 2 erin ise "Örgüte üye olmadan örgüt adına suç işlemek" suçundan 5'er yıldan 10'ar yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Darbe girişiminde 47. Motorlu Piyade Alayı'ndan, Kurmay Albay Nizamettin Aydın komutasında İstanbul Valiliği'ni işgale giden 90 asker hakkında ise "Anayasal düzeni, TBMM'yi ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. Bir kısım şüphelilerin de "Örgüte üye olmadan örgüt adına suç işlemek" suçundan 5'er yıldan 10'ar yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Görüntü Dökümü:

--------------------

Duruşma salonundan görüntü

Silivri Cezaevinden görüntü

Duruşma salonu önünde alınan güvenlik önlemi

Duruşma salonu önünde bekleyenlerden görüntü

Genel ve detaylar

==================

MÜHİMMAT DEPOSU GİBİ İŞ YERİ

Zeytinburnu'nda izinsiz tabanca fişeği üreten bir iş yerine düzenlenen baskında on binlerce kapsülsüz boş kovan ve tabanca fişeği ele geçirildi.

İstanbul DHA

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı, Zeytinburnu'nda izinsiz tabanca fişeği üreten bir iş yerine baskın düzenlendi. Baskında, on binlerce tabanca fişeği ele geçirilirken iş yeri sahibi B.K.'nın odasında 1 dolar çıktı.

Jandarma ekipleri, İstanbul Zeytinburnu'nda bulunan Kabataş Sanayi Sitesi'nde vida üretimi yapan bir iş yerinde, izinsiz olarak tabanca fişeği üretimi yapıldığı ihbarı aldı. Fiziki takip ve istihbarı çalışmalar neticesinde, jandarma ekipleri söz konusu iş yerine baskın düzenlendi. İş yerinde değeri yaklaşık olarak 10 milyon TL değerlerinde makinalar olduğu tespit edildi.

Baskında, 104 bin 515 adet 9 mm çapında kapsülsüz boş kovan, 97 bin 458 adet 9 mm çapında tabanca fişeği, 411 adet 9 mm çapında çeşitli ibareler yazılı dolu tabanca fişeği, 9.778 adet 7.65 mm çapında boş kovan, fişek, çekirdek, 16 adet çeşitli çaplarda fişek 4 adet kuru sıkı tabanca, 4 adet kuru sıkı tabanca şarjörü, 34.080 adet tabanca fişeği kapsülü, 170 adet kapsül iğnesi, 6 adet uzun namlulu silahta kullanılan boş kovan, 15 kg barut, 1 adet boş kovan şekillendirme kalıbı, 1 adet boş kovan yazı kalıbı, 1 adet kanal açma dip tabla kanal bıçağı ve 1 adet seri numaralı 1 dolar ele geçirildi.

İşyeri sahibi B.K. çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak, Metris Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Görüntü Dökümü:

-------------------

(Jandarma kamerası)

Baskından görüntüler

Ele geçirilenlerin görüntüsü

Detaylar

=================

(ÖZEL RÖPORTAJ) CAN BONOMO: BU SÜREÇTE ÜRETMEK SIKINTI AMA YAŞAMAK DA SIKINTI

"FİKRET KIZILOK HEPİMİZİN ORTAK NOKTASIDIR. ORHAN GENCEBAY VE MÜSLÜM GÜRSES'İ DE ÇOK SEVİYORUM"

"AKROBAT OLMAYI ÖĞRETTİ DÜNYA BİZE"

"YAZDIKLARIMIN YÜZDE 98'İNİ ÇÖPE ATIYORUM"

Haber: Orhan SENCER - Kamera: Serhan TÜRK/ İstanbul DHA

4'üncü albümü "Kainat Sustu"yu hayranlarıyla buluşturan ünlü sanatçı Can Bonomo, DHA'ya özel açıklamalarda bulundu. Yeni albümünün yanı sıra şiir tutkusu, hayranı olduğu sanatçılar ve hedeflerinden de bahseden Bonomo, ülkenin geçirdiği zor dönemde sanatçı olmanın sıkıntılarını da anlattı.

Mart ayı başında yayımlanan yeni albümü "Kainat Sustu"nun, diğer 3 albümünden biraz daha sivri ve vurucu olduğunu belirten Bonomo, "'Kainat Sustu' 4'üncü stüdyo albümümüz. Meczup albümünden beri birlikte olduğum ekiple çalıştım. 10 şarkı var albümde, 8'inin sözleri ve müziği bana ait. Diğer iki şarkıdan biri Ceza ile birlikte yazdığımız şarkı. Diğeri de, sözleri Ahmet Arif'in 'Otuz Üç Kurşun' şiiri olan, müziği Fikret Kızılok'a ait "Vurulmuşum" şarkısı. Alternatif bir iş yapıyoruz zaten. Bu albüm diğerlerinden biraz daha sivri, biraz daha köşeli, daha vurucu. Derli toplu, güzel bir albüm oldu. Bizim içimize çok sindi. Can Saban ve Ali Rıza Şahenk bahsettiğim ekip arkadaşlarım. Özge Fışkın vokal koçluğu yaptı ve bek vokallerde de duyuyoruz kendisini. İçimize sinen, çok eğlenceli bir albüm oldu" diye konuştu.

DAHA ÖNCEKİ ALBÜMLERDEN DAHA OTURAKLI, DAHA YERE BASAN BİR ALBÜM OLDU

Yaptığı müziğe, sürekli üstüne bir şeyler katarak devam ettiğini vurgulayan sanatçı, "30 yaşıma geldim, 30'uncu yaşımın albümü de oldu aynı zamanda bu. Bir şeyleri geliştirmeyeceksek, esnetip bükmeyeceksek yeniden bir şeyler üretmenin hiçbir alemi yok. Üstüne bir şey katmıyorsanız niye yapıyorsunuz zaten. Daha önceki albümlerden daha oturaklı, daha yere basan bir albüm oldu. Bir sonraki albümde de aynısını söyleyeceğim umarım" dedi.

ŞİİR BENİM İÇİN EN ÖNEMLİ ŞEY

Müziğin yanı sıra iki şiir kitabı yayımlanan, resim sergisi açan ve dizi oyunculuğu geçmişi de bulunan Can Bonomo, her zaman bir şeyler anlatmak istediğini ve bunu da şiir, müzik ve resimle yaptığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Bir şeyler üretirken algıyı kırmak, bölmek ya da bir estetik seçeyim oradan ilerleyeyim gibi bir kaygım hiçbir zaman olmadı. Ben hep bir şeyler anlatmak istedim, kendimi anlatabildiğim, yettiğim kadar şiirle, müzikle, resimle yapıyorum. Albüm en tutarlı şey sanırım, çünkü müzisyen insanlarız. İki senede bir albüm mutlaka çıkarıyoruz. En çok da bunun üzerinde çalışıyoruz. Ancak şiir benim için en önemli şey. Müzikte de baskın olduğum, en yetkin olduğumu düşündüğüm nokta lirik, yani söz yazımı. O yüzden okumak ve yazmak benim için çok önemli, durmadan yapmam gereken şey. Çünkü hitabet ya da dil körelen bir yetidir. Sürekli çalışmam gerekiyor bunları. Resmi de kendimi rahatlatmak için yapıyorum, bir nevi hobi. Oyunculuğu da arkadaşlarımın oynadığı işlerde, onların yardımıyla yaptım. Oyuncu değilim sonuçta. Bir başrol teklifi yok, olmaz da zaten. Üstüme biçilen şeyleri arkadaşlarımın yardımıyla yapıyorum."

YAZDIKLARIMIN YÜZDE 98'İNİ ÇÖPE ATIYORUM

Hayatının çok büyük kısmını şiir yazarak ve okuyarak geçtiğini sözlerine ekleyen Bonomo, şöyle konuştu:

"Her şeyin başı kağıt kalem benim için. Şiir benim için çok önemli. Hayatımın çok büyük bir kısmı şiir yazarak ve okuyarak geçiyor. Bazı insanlar çok çabuk ilham alıyor, akıllarına bir şeyler geliyor. Birden bire yaptım oldu gibi çalışıyorken, bende o olmuyor. Benim bir şey üretebilmem için çok çalışmam gerekiyor. Günümün çok büyük kısmı okuyarak ve yazarak geçiyor. Yazdıklarımın yüzde 98'ini çöpe atıyorum. Yüzde 2'lik kısmı yakalayabilmem için durmadan çalışmam gerekiyor. Lirik dediğiniz zaman Türkiye'de şiir inanılmaz bir yerde, leb-i derya yani. Ne ustalar gelmiş geçmiş. İnanılmaz bir külliyatımız var. Onları okumamak, etkilenmemek mümkün değil."

"İKİNCİ YENİ" AKIM BENİM İÇİN ÇOK ETKİLEYİCİ

"İkinci Yeni" akımın kendisi için çok önemli olduğunu da vurgulayan Can Bonomo, "Cemal Süreya, Edip Cansever gibi isimler benim için çok önemli. Şiirin sadece bir anlatıya sahip olması değil, aynı zamanda ahenkli ve afili olmasını açıklayan bir akım "İkinci Yeni". O açıdan kendime çok yakın buluyorum. Mesela bu albümde "Keyfim Kaçık Açık" diye bir parça var. "İkinci Yeni" akımı olmasaydı Türkiye'de öyle bir parça çıkarmak çok zor olurdu. Anlaşılmazdı, tartışma yaratırdı, "Türkçe'mizle oynamayın" gibi. Şiir için kelime türetmek de, dile bir şeyler katmak da çok önemlidir. Argo dilin ahengidir. "İkinci Yeni" kattı bence Türk diline bunu" ifadesini kullandı.

FİKRET KIZILOK HEPİMİZİN ORTAK NOKTASIDIR. ORHAN GENCEBAY VE MÜSLÜM GÜRSES'İ DE ÇOK SEVİYORUM

Can Bonomo, etkilendiği ve sevdiği müzisyenleri ise şöyle sıraladı:

"Fikret Kızılok hepimizin ortak noktasıdır stüdyoda. Bizim için mihenk taşıdır o. Bir fikir geliyor aklımıza, onu 3 ayrı hoca çekebiliyorken, tam ortaya Fikret Kızılok'u koyuyoruz ki, çok da taşmayalım sağa sola diye. O bir ortak noktadır. Orhan Gencebay ve Müslüm Gürses'i de çok seviyorum. Hepsi de yaptığımız işte çok etkiliyor. Yabancılardan da The Beatles, The Who, The Kinks çok sevdiğim gruplar. Çok etkilenmemeye çalışıp, onlarda da bir şeyler katmaya çalışıyoruz. Alternatif de aşağı yukarı böyle bir şey zaten."

İLERLEYEN DÖNEMLERDE FİLM ÇEKMEYİ DÜŞÜNEBİLİRİM

"'Şunu da yapmalıyım' dediğiniz ama henüz yapmadığınız bir şey var mı" sorusuna da ünlü sanatçı, "Heykel yapmayı çok isterdim ama becerebileceğimi hiç zannetmiyorum. Ben sinema mezunuyum. İlerleyen dönemlerde film çekmeyi düşünebilirim ama çok ileride" yanıtını verdi.

BU SÜREÇTE ÜRETMEK SIKINTI AMA YAŞAMAK DA SIKINTI

Türkiye'de yaşanan terör olayları ve siyasi gelişmelerin sadece sanatçının üretkenliğini değil, tüm insanların yaşantısını etkilediğini ifade eden Can Bonomo, şunları söyledi:

"Bu süreçte bir bakkal olarak da zorlanırdım. Taksici de zorlanıyor, esnaf olmak da zor. Global bir sıkıntı sonuçta yaşadığımız. Sadece ülkemizde değil bu sorun. Ülkemizde tezahürünü daha sert görüyoruz ama bütün dünya dökülüyor. 2016 neydi öyle, iyi ki bitti. Bu süreç içerisinde üretmek sıkıntı ama yaşamak da sıkıntı. Her şeyi yapmak çok zor. Aşık olmak da mümkün değil, sevmek mümkün değil. Nefret ve mutsuzluk dolu her yer. 'Yeni bir şeyler üreteyim' motivasyonunu kendinizde bulsanız bile artık bu dünyaya doğacak çocuktan bir hayır gelmeyecektir."

AKROBAT OLMAYI ÖĞRETTİ DÜNYA BİZE

İnsanların bıçak sırtında yaşamaya alıştığını belirten Bonomo, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Artık bıçak sırtında yaşamaya alıştık herhalde. Ne tarafa düşeriz, ne tarafa düşmeyiz diye korkmuyoruz. İncecik bıçağın üzerinde esnek hareketler yapmayı öğrendik. Akrobat olmayı öğretti dünya bize. Evet canımız çok sıkılıyor, içimiz kan ağlıyor bazen, kötü hissediyoruz kendimizi ama müzik devam etmeli, sanat devam etmeli, üretim devam etmeli. Çünkü ne olursa olsun insanların buna çok ihtiyacı var. Böyle şeylerden elimizden geldiği kadar etkilenmemiz gerekiyor."

BU ÜLKEDE ÇOK ÜZÜN SÜRE SANAT YAPMAK İSTİYORUZ

Hayranlarının desteğiyle bu günlere çok mutlu geldiğini ifade eden Bonomo, "Biz bu ülkede çok üzün süre sanat yapmak istiyoruz. Umarız mahcup olmayız kimseye. Böyle bir ömrü beraber geçiririz" dedi.

Can Bonomo'nun "Kainat Sustu" albümünün lansman konseri 15 Mart Çarşamba günü Zorlu PSM'de yapılacak.

Görüntü Dökümü:

------------------------

-Can Bonomo ile özel röportaj

-Detaylar

=================

FIRAT TANIŞ'IN TEK KİŞİLİK OYUNU AVCILAR'DA BEĞENİ TOPLADI

İhsan DÖRTKARDEŞ-Erdinç YILDIRIM/ İstanbul DHA

Tiyatroyu Türk Halk Müziği'nin türküleri ile birleştirerek tek kişilik oyunu ile sahneye çıkan sanatçı Fırat Tanış büyük ilgi gördü.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Avcılar Şubesi'nin Avcılar Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi'nde düzenlediği 'Fırat Tanış ile Gelin Tanış Olalım' isimli eserin biletleri kısa sürede tükendi. Prof. Dr. Semih Çelenk'in, Yunus Emre'yi rehber edinerek kaleme aldığı ve aynı zamanda yönetmen koltuğunda oturduğu tek oyuncu Fırat Tanış'ın, türkülü oyunu beğenildi. Yunus Emre'nin "Tanışalım da işi kolay kılalım, sevelim sevilelim zira bu dünya kimseye kalmazö dizeleri öncülüğünde yüzlerce yıllık Anadolu kültürü ve hikayeleri, öğretileri, sözleri, sesleri, ezgileri yeniden seslendiren Fırat Tanış'ın, türkülerle sevgi, aşk, hayat, ayrılık, hasreti anlattığı 11 türkünün seslendirdiği eserde sanatçıya Cem Erdost İleri (bağlama, vokal), Mehmet Taylan Ünal (kabak kemane, cura, vokal), Eren Erdoğan (duduk, kaval) ile Sitar Sertaç Şanlı (perküsyonlar, vokal) eşlik etti.

Oyun saatinden önce kültür merkezinde Yıldız Kenter Tiyatro Salonu önünde uzun süre bekleyen izleyiciler Fırat Tanış ve arkadaşlarını uzun süre alkışladı.

Görüntü Dökümü:

-----------------

Tanış'ın tek kişilik türkülü oyundan görüntüler

Hollanda'da çiftçiler bakanın evinin önüne hayvan gübresi döktü Hollanda'da çiftçiler bakanın evinin önüne hayvan gübresi döktü İzmirli Triatloncu Hollanda'dan Madalya ile Döndü İzmirli Triatloncu Hollanda'dan Madalya ile Döndü Twente Üniversitesi Avrupa LoL şampiyonu oldu Twente Üniversitesi Avrupa LoL şampiyonu oldu
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha İstanbul Bülteni - 2 - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement