Dha İstanbul Bülteni - 2 - Son Dakika

Dha İstanbul Bülteni - 2

16.08.2017 12:19
Dha İstanbul Bülteni - 2

1- İSTANBUL'DA SAĞANAK YAĞMUR Haber-Kamera: Zeki GÜNAL - İhsan YALÇIN - İdris TİFTİKCİ - Ersan SAN - İSTANBUL DHAMeteoroloji'nin dün uyardığı İstanbul'un üstünü sabah saatlerinde bulutlar kapladı.

1- İSTANBUL'DA SAĞANAK YAĞMUR

Haber-Kamera: Zeki GÜNAL - İhsan YALÇIN - İdris TİFTİKCİ - Ersan SAN - İSTANBUL DHA

Meteoroloji'nin dün uyardığı İstanbul'un üstünü sabah saatlerinde bulutlar kapladı. Kısa süre sonra da yağmur başladı. Sağanak yağmur yer yer etkili oldu.

Görüntü Dökümü:

--------------

-Bulutlardan görüntü

-Yağmurdan görüntüler

-Kaçışanlardan görüntü

16.08.2017 - 09.47 Haber Kodu : 170816017_

16.08.2017 - 10.21 Haber Kodu : 170816022

16.08.2017 - 10.52 Haber Kodu : 170816031_

=========================

2- FETÖ'NÜN MEDYA YAPILANMASI DAVASI (1)

Haber: Hayati KILIÇ - İstahbul DHA

FETÖ'nün medya yapılanmasına ilişkin "örgüt üyeliği" suçundan yargılandıkları davadan tahliye edildikten sonra "darbeye teşebbüs" soruşturması nedeniyle tekrar tutuklanan aralarında Atilla Taş'ın da bulunduğu 12'si tutuklu 13 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması başladı.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yakup Çetin, Bünyamin Köseli, Cihan Acar, Abdullah Kılıç, Oğuz Usluer, Atilla Taş, Hüseyin Aydın, Murat Aksoy, Mustafa Erkan, Seyit Kılıç ve Yetkin Yıldız katıldı. Tutuksuz yargılanan sanık Ali Akkuş duruşmada hazır bulundu.  Duruşmaya sanıkların yakınları izleyici olarak katıldı. Duruşma sanıkların kimlik tespitiyle devam ediyor.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından hazırlanan 314 sayfalık iddianamede, sanıklar hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesinde devam etmekte olan  yargılama sırasında serbest bırakılmalarına karar verilmesinin ardından haklarında elde edilen ve çözu"mlemesi yapılan ek deliller uyarınca, terör örgütüyle organik bağlarının yoğunluğu ve çeşitliliğine göre eylemlerinin bir bütün olarak mensup oldukları terör örgütünün nihai amacı olan "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarından gözaltına alındığı belirtiliyor.

İddianamede, sanıklar Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yakup Çetin, Bünyamin Köseli, Cihan Acar, Abdullah Kılıç, Oğuz Usluer, Atilla Taş, Hüseyin Aydın, Murat Aksoy, Mustafa Erkan, Seyit Kılıç, Yetkin Yıldız ve Ali Akkuş hakkında "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor.

Görüntü Dökümü:

-----------

-Davayla ilgili arşiv görüntüler

16.08.2017 - 11.14 Haber Kodu : 170816039

=========================

3- ÜSKÜDAR'DA DENİZDEN CESET ÇIKTI

Haber-Kamera: Cengiz ÇOBAN - İSTANBUL-DHA

Üsküdar'da denizden 35- 40 yaşlarında bir erkeğe ait ceset çıktı.

Üsküdar'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait deniz temizleme aracındaki görevliler, deniz yüzeyinde ceset görmesi üzerine durumu deniz polisine bildirdi. Olay yerine gelen deniz polisi cesedi kıyıya çıkardı. 35-40 yaşlarındaki erkeğe ait olan ceset üzerinde yapılan incelemede darp, kesici ve delici alet yarasına rastlanmadı. Ceset olay yerinde yapılan incelemenin ardından otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.  Polis, cesedin kimliğini belirlemek için araştırma başlattı.

Görüntü Dökümü

------------

-Polis ve vatandaşlardan  görüntü

-Deniz polisinden görüntü

-Cesedin denizden çıkarılması

-Kıyıya getirilmesi

-Polisin incelemesi

-Genel ve detay görüntüler

16.08.2017 - 10.36 Haber Kodu : 170816026

==========================

4 - JANDARMADAN TERÖR OPERASYONU

Haber: İhsan YALÇIN - İSTANBUL DHA

Sosyal medyada, terör propagandası yaptığı belirlenen kişilere yönelik düzenlenen operasyonda 3 kişi gözaltına alındı.

İstanbul İl Jandarma ekipleri, sosyal medya üzerinden terör propagandası yaptığı tespit edilen kişilere yönelik operasyon düzenledi.

Operasyonlarda  M.İ., N.L., ve O.Ö. gözaltına alındı. Şüphelilerden M.İ.'nin evinde yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel doküman ile terör örgütü üyesi olan oğluna ait fotoğraflar ele geçirildi. Şüpheliler, sorgularının ardından adliyeye sevkedildi.

Görüntü Dökümü:

-------------------

-Şüphelilere yapılan operasyonlar

-Evde ele geçirilenler

16.08.2017 - 09.34 Haber Kodu : 170816014

===========================

5- 5 MİLYON LİRALIK ARSAYI SAHTE BELGELERLE SATMAYA ÇALIŞTILAR

Haber: Çağatay KENARLI, İstanbul DHA

İstanbul'da sahte belgelerle başkasına ait arsayı bir inşaat firmasına satmaya çalışan 4 kişi yakalandı.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ihbar üzerine çalışma başlattı. Polis ekipleri yaptığı çalışmada, Çatalca'da piyasa değeri 5 milyon lira olan 30 dönümlük arsanın bazı şüpheliler tarafından bir inşaat firmasına satılmak istendiğini tespit etti. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri geçtiğimiz hafta Çatalca Tapu Müdürlüğü'ne işlem yaptırmak için gelen şüphelileri beklemeye başladı. Polis, sahte nüfus cüzdanıyla hazırladıkları vekaletnameyle inşaat firması yetkilileriyle ön sözleşme yaparak, devir işlemleri için Çatalca Tapu Müdürlüğü'ne gelen Bayram S., Salih D., Tarkan K. ve Murat S. yakalayarak gözaltına aldı. Gözaltına alınan şüpheliler emniyetteki işlemlerin ardından 'Resmi belgede sahtecilik' ve 'Nitelikli dolandırıcılık' suçlarından adliyeye sevk edildi. 4 şüpheli çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

OPERASYON POLİS KAMERASINDA

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüpheli Salih D.'nin satış işlemi yapmak için Çatalca Tapu Müdürlüğü'ne gelerek işlemlerini yapmaya başlaması üzerine polis ekipleri Salih D.'yi gözaltına alması güvenlik kameralarına yansıdı.

Görüntü Dökümü

----------

(Güvenlik Kamerası)

-Salih D.'nin işlem yapması

-Polis ekiplerinin Salih D.'yi yakalaması

-Genel ve detaylar

==================================

6 - SOKAK KÖPEKLERİNE KLASİK MÜZİK

Haber-Kamera: İhsan DÖRTKARDEŞ/İSTANBUL,

Beylikdüzü'nde Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi Geçici Bakım Evi'nde barındırılan sahipsiz yaklaşık 950 köpek ve 70 kediye klasik müzik eserleri dinletiliyor. Beylikdüzü Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Ertuğrul Tunçel, "Klasik müziği, bir hatla hoparlörler aracılığı ile her gün 08.00-17.00 saatleri arasında bakımevindeki hayvanlarımıza dinletiyoruz. Bu onların o anki streslerini azaltıyor" dedi.

Ertuğrul Tunçel, Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi Geçici Bakım Evi'nde büyük bölümü köpek, binden fazla sokak hayvanını barındırdıklarını söyledi. Tunçel, 'Konuklarımız' olarak nitelendirdiği kedi ve köpeklere nasıl daha iyi hizmet edebileceklerine dair çalışma yaparken Marmara Üniversitesi'nden mezun müzik öğretmeni Melis Çelti'nin kendilerine müzik önerisinde bulunduğunu söyledi. Tuncel, Çelti'nin aralarında Türk besteci Adnan Saygun ve Alman Barok müzik bestecisi Johann Pachelbel, Mozart'ın 40'ıncı Senfoni'si, Antonio Vivaldi'den '4 Mevsim'i başta olmak üzere dünyaca ünlü çeşitli klasik müzik sanatçılarının 27 ayrı eseri belirlediklerini söyledi.

"HAYVANLARIN O ANKİ STRESLERİNİ AZALTIYOR"

Veteriner İşleri Müdürü Ertuğrul Tunçel, gün boyu ses düzeni ile çeşitli klasik müzik eserlerini yayına verdiklerini, böylece hayvanların sakinleştiklerini, sakin durduklarını gördüklerini belirterek, şöyle dedi:

"Seçilen klasik müzik eserlerini bir hatla hoparlörler aracılığı ile her gün 08.00-17.00 saatleri arasında hayvanlarımıza dinletiyoruz. Bunların arasında Pyotr Ilyiç Çaykovski, Ludwig van Beethoven'e ait olanların yanı sıra özel olarak seçilmiş besteler var. Hakikaten müzik, hayvanların o anki streslerini de azaltıyor. Biz bunu burada yaşadık."

Görüntü Dökümü:

------------

-Barınaktaki sahipsiz hayvanlardan görüntüler

-Bilgisayardaki kayıtlı klasik müzikleri çalarken

-Müzik yayını yapılan hoparlörler

-Müzik dinleyen barınaktaki köpek ve kediler

-Görevliler ve köpekler

-Beylikdüzü Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Ertuğrul Tunçel açıklama yaparken

16.08.2017 -09.57  Haber Kodu : 170816020_

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha İstanbul Bülteni - 2 - Son Dakika


Advertisement