Dha İstanbul Bülteni - 5 - Son Dakika

Dha İstanbul Bülteni - 5

24.07.2017 18:02
Dha İstanbul Bülteni - 5, System.String[]

1 - (GENİŞ HABER)SARIYER'DE DENİZE OTOMOBİL UÇTU: 1 YARALIHaber-Kamera: Hasan YILDIRIM - Özgür EREN - Akın ÇELİKTAŞ / İSTANBUL DHASarıyer Haydar Aliyev Caddesi sahil yolunda bir otomobil henüz belirlenemeyen bir nedenle denize uçtu.

1 - (GENİŞ HABER)SARIYER'DE DENİZE OTOMOBİL UÇTU: 1 YARALI

Haber-Kamera: Hasan YILDIRIM - Özgür EREN - Akın ÇELİKTAŞ/ İSTANBUL DHA

Sarıyer Haydar Aliyev Caddesi sahil yolunda bir otomobil henüz belirlenemeyen bir nedenle denize uçtu. Sahil Güvenlik Komutanlığı dalgıçları tarafından otomobil içinden çıkarılan yaralı sürücü İstinye Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Tarabya Haydar Aliyev Caddesi üzerinden Sarıyer istikametine giden Murat Kopuzoğlu saat 15.00 sıralarında otomobilinin direksiyon hakimiyetini kaybederek denize uçtu. Vatandaşların ihbarıyla olay yerine Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı Degak - 4 Özel Timi geldi.  Kısa sürede denize giren özel dalgıç ekibi otomobilin içindeki sürücüyü otomobilden çıkararak Sahil Güvenlik Botu'na aldı. Yaralı sürücü ambulansla İstinye Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

KURTARMA ÇALIŞMALARI CEP TELEFONU KAMERASINDA

Denize uçan otomobildeki sürücünün kurtarılma görüntüleri bir kişi tarafından cep telefonu ile kaydedildi. Görüntülerde Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı Degak - 4 Özel Timi dalgıçlarının sürücüyü deniz yüzeyine çıkarması ve bota alması görülüyor.

OTOMOBİL VİNÇ İLE DENİZDEN ÇIKARILDI

Deniz içerisindeki otomobili çıkarmak için vinç çağrıldı. Dalgıçlar tarafından bulunan otomobil, vinç yardımıyla karaya çıkarıldı. Bu sırada otomobildeki kişinin yakınları olay yerine gelerek sinir krizleri geçirdi.

DALGIÇLAR SÜRÜCÜYÜ DENİZDEN ÇIAKRDI

Olayı gören Tuncay İşleyen "Otomobil yoldan yavaşça gelerek denize uçtu. Hemen sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı dalgıçlar geldi. Adamı otomobilden çıkardılar." dedi

Denize uçan otomobilden yaralı olarak kurtarılan evli ve iki çocuk babası Murat Kopuzoğlu'un sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Görüntü Dökümü:

-------------------------

Denizde yapılan kurtarma çalışmaları

İtfaiye ekiplerinin çalışmaları

Olay yerindeki Sağlık ekipleri

Dalgıçların otomobili vinçe bağlaması

Vinç'in otomobili denizden çıkarması

Olay yerinde toplanan vatandaşlar

Görgü tanığı ile röp.

Cep telefonu görüntüsü

Denizden dalgıçların kurtardığı otomobil sürücüsü

Sürücünün Sahil Güvenlik Botuna alınması

Yaralının fotoğrafları

Genel ve detaylar

24.07.2017 - 16.58 Haber Kodu : 170724133

24.07.2017 - 16.13 Haber Kodu : 170724114

24.07.2017 - 16.06 Haber Kodu : 170724112

24.07.2017 - 15.41 Haber Kodu : 170724100

===========================

2 -(GENİŞ HABER) BEYLERBEYİ TÜNELİNDE HALK OTOBÜSÜ 9 OTOMOBİLE ÇARPTIKTAN SONRA DURABİLDİ; 13 YARALI

Haber-Kamera: Uğur Ayazsın/ İstanbul DHA

İstanbul Otobüs A.Ş'ye bağlı Halk Otobüsü, Beylerbeyi Tüneli Üsküdar istikametinde art arda 9 otomobile çarptıktan sonra durdu.

Kazada, toplam 13 kişi hafif şekilde yaralandı.

Kaza, Üsküdar Beylerbeyi bağlantı yolu Beylerbeyi tünel çıkışı Üsküdar istikametinde saat 14.30 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre Güzeltepe-Üsküdar arasında çalışan Otobüs A.Ş'ye bağlı 15 numaralı otobüs Beylerbeyi tüneli çıkışında sürücüsü Emin Akbaş'ın kontrolünden çıktı.

9 ARACA ÇARPTI

Önce çelik bariyerlere çarpan otobüs daha sonra trafik nedeniyle bekleyen 9 araca çarparak durabildi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ve 112 sağlık ekibi sevk edildi.

13 KİŞİ YARALANDI

Kazada hafif yaralanan 13 kişi sağlık ekipleri tarafından olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından ambulanslar ile çevre hastanelere götürüldü.

TRAFİK TEK ŞERİTTEN AKTI

Trafik çekicileri araçları kısa sürede olay yerinden kaldırdı. Daha sonra trafik tek şeritten kontrollü bir şekilde sağlandı.

OTOBÜSÜN FRENİNİN PATLADIĞI İDDİASI

Bir süre sonra büyükşehir belediyesine bağlı vinç kazalı otobüsü götürdü. Sürücünün otobüsün kontrolünü hangi nedenle kaybettiği açıklanmazken, otobüs sürücüsünün aracın frenlerinin patladığını söylediği öğrenildi.

Görüntü Dökümü:

------------------------

-Kazalı otobüs

-Polisler

-Kazalı araçların parçaları

-Görgü tanığı ile röportaj

-Trafik

-Çevredekiler

Genel ve detay

24.07.2017 - 16.14 Haber Kodu : 170724115

24.07.2017 - 16.24 Haber Kodu : 170724119

========================

3 - CUMHURİYET GAZETESİ İCRA KURULU BAŞKANI AKIN ATALAY SAVUNMA YAPIYOR :

"Bizi baskı, tehditle korkutamazlar. Örgütlerle ve devlet içinde yuvalanmış çetelerle gazetenin ilişkisi yoktur. Tek faaliyeti gazeteciliktir."

"Yayın politikasında laiklik ilkesi bulunan kadim bir gazeteye FETÖ suçlaması yapan Savcı, FETÖ'den sanık. Müebbetle yargılanan Savcı Murat İnam'ın iradesi ipotek altındadır.

Ümit TÜRK İstanbul DHA

Cumhuriyet Gazetesi'nin tutuklu yazarı Kadri Gürsel'in savunmasını tamamlanmasının ardından, Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı tutuklu sanık Akın Atalay savunmasına başladı.

"KRAVATLAR TOPLATILDI... SAVUNMADA KULLANACAĞIM KİTAPLARA İZİN VERİLMEDİ..."

Savunmasına geçmeden önce 31 yıllık avukatlık mesleği boyunca girdiği tüm davalarda kravat taktığını, ancak kendisinin yargılandığı davada cezaevi yönetiminin tüm kravatları toplaması nedeniyle kravat takamadığını belirtti. Atalay ayrıca cezaevi yönetiminin savunmada kullanacağı kitapları da sakıncalı denilerek izin verilmediğini söyledi. Atalay, daha sonra iddianamede yer verilen iddialara ve yöneltilen suçlamalara karşı hazırladığı yazılı savunmasını okudu.

"CUMHURİYET GAZETESİNE YÖNELİK SORUŞTURMANIN AMACI; SUSTURMAK, KORKUSUZCA YAZANLARA MESAJ VERMEK..."

Cumhuriyet Gazetesine yönelik soruşturmanın iki amacının olduğunu belirten Atalay, bunlardan birinin Cumhuriyet gazetesini susturmak ya da teslim almak olduğunu, diğerinin ise korkusuzca yazmaya devam edeceklere mesaj vermek olduğunu söyledi. Atalay, "Bizi baskı, tehditle korkutamazlar. Örgütlerle ve devlet içinde yuvalanmış çetelerle gazetenin ilişkisi yoktur. Tek faaliyeti gazeteciliktir. Bu gazetenin adını Atatürk vermiştir. Yazarları bedel ödemiştir, katledilmiştir. Bu gazete öyle sıradan bir gazete değildir. Son nefesimize kadar gazetecilik mesleğine, etik ilkelere, onurlu geçmişe leke sürdürmeyeceğiz" dedi.

"SORUŞTURMAYI YAPAN SAVCI FETÖ'DEN YARGILANIYOR"

Kendilerine yönelik soruşturmayı başlatan Savcı Murat İnam hakkında FETÖ üyeliğinden 2 müebbet hapisle açılan davanın sürdüğünü hatırlatan Atalay, "Yayın politikasında laiklik ilkesi bulunan kadim bir gazeteye FETÖ suçlaması yapan Savcı, FETÖ'den sanık. Müebbetle yargılanan Savcı Murat İnam'ın iradesi ipotek altındadır. Bu baskı ile iddianame hazırlamıştır" iddiasında bulundu.

"DIŞARIDAN GELDİĞİ SÖYLENEN ORHAN ERİNÇ 1963'TEN BERİ BU GAZETEDEDİR"

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu'nda yaşanan değişikliklere ilişkin yöneltilen suçlamalara da cevap veren Atalay, "8 Şubat 2014 Vakıf Yönetim Kurulunun yeniden seçimi için toplantıya kim katıldı kim katılmadı, onu anlatıyor. Katılmayanlar aleyhte tanık oldu. Dışarıdan gelip gazeteye el konulduğu söylenen Orhan Erinç 1963 yılından beri bu gazetededir. Eski yönetimden 5 kişiden 2'si yeniden seçim yapılacak toplantı öncesinde istifa edip üçü de mazeretsiz katılmamıştır. Bu seçime istifa edip katılmayan iki kişi, sonra toplantı yeter sayısı yok diye başvuruda bulunmuştur. Bu iki kişi aleyhte tanık olmuşlardır" dedi.

"YAYIN POLİTİKASINI DENETLEMEK SAVCININ GÖREVİ DEĞİLDİR"

İddianamede yayın politikasının değiştiği yönündeki suçlamaya karşı Atalay, "Savcılığın bununla ilgilenmesi abes. Gazetelerin içeriğini ve yayın politikasını denetlemek savcıların görevi de değildir, haddi de değildir. Bizim gazetemizde editöryal bağımsızlık vardır ve patronlar yazı işlerine, köşe yazılarına karışmaz" ifadesinde bulundu.

"9 AYDIR TÜM YÖNETİCİLERİ TUTUKLU OLAN CUMHURİYET GAZETESİ OKURLARIYLA AYAKTADIR"

Gazetenin zarara uğratılmasına ilişkin suçlamaya ise, "Yenigün A.Ş. borca batık değildir. Güveni kötüye kullanma suçu için ahlaken, mesleki olarak batık olmak gerekir. 25 yılık tüm bilançoları sunuyorum. 5 yıldır zarar eden Cumhuriyet 2016'da kar etti, ama biz kötü yöneterek zarar ettirdik diye tutuklandık. 9 aydır tüm yöneticileri tutuklu olan Cumhuriyet gazetesi batırılamamıştır, gazete okurlarıyla ayaktadır" diye konuştu. Duruşma, verilen aranın ardından Atalay'ın savunmasıyla devam edecek.

==========================

4 - (EK GÖRÜNTÜLERLE) 'VÜCUT TARAYICI' CİHAZLAR HİZMETE GİRDİ

Faik KAPTAN-Murat ÇAKIR/ İstanbul DHA

ABD uçuşlarında yaşanan elektronik cihazların THY uçaklarının kabinine alınması yasağı kararının  kaldırılması sonrası, güvenlik önlemleri çerçevesinde bir süre önce getirilen ve montajları tamamlanan 10 adet 'Vücut Tarayıcı' cihazı bugünden itibaren hizmete girdi.

Yetkililer yeni cihazlarda dişprotezi röntgeni çektirir gibi tarama yapılacağı ve görüntülerin de ekranda çizgi  halinde görüleceğini söylediler. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Atatürk Havalimanı için 10 adet 'Vücut Tarayıcı' (Body Scanner) alındı.Yeni alınan vücut tarayıcılar konusunda verilen bilgide cihaza giren yolcunun üzerinde cisimlerin ekrana temsili şekil üzerinde belireceği ve operatörün de önündeki ekranda bu şekil üzerinde cisimlerin olduğu noktaların görüntüleyeceğini söyledi.

Bir yetkili ise sistemle ilgili şunları söyledi: "Yolcunun üzerindeki plastik, seramik,ve sıvı dahil tüm unsurlar ekranda yolcunun çizgi şekli bir cisim üzerinde görüntüleniyor. Şayet vücut üzerinde herhangi bir unsur varsa operatör bu bilgiyi güvenlikteki arkadaşlarına bildiriyor ve göründüğü noktaları da belirtiyor. Yolcu cihazın içine girdikten sonra iki kez sağlı ve sollu olarak dönüyor. Aynı diş protezi çekilir gibi görüntü alınıyor. Bu görüntü operatörün önüne düşüyor ve operatörde görüntüye göre karar veriyorö

Yetkililer 'Vücut Tarama' cihazlarının dış hatlarda pasaport kontrolünden sonra, iç hatlarda da güvenlik kontrolu yapılan bölgede konuşlandığını söylediler.

Vücut Tarama cihazlarının DHMİ tarafından Atatürk Havalimanı için 10 adet, Ankara ve İzmir için de dörder adet alındığını açıkladılar.

Görüntü Dökümü:

-Güvenlik kontrolünden geçenler

-Vücut tarayıcı cihazlar ve izinde aranan yolcular

-Kontrollerden detaylar

-Yolcularla röp.

24.07.2017 - 17.16 Haber Kodu : 170724142

==============================

5 - TAKSİCİLER 'KAMERA' SIRASINDA... KAMERA TAKILAN TAKSİ SAYISI 3 BİNİ GEÇTİ...

Enver Alas, İstanbulDHA

Taksilerde görüntü kaydının alınmasını zorunlu kılan Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesinin ardından İstanbul'daki taksilere kamera kurulumu hız kazandı. İBB'nin 'İTaksi' projesi kapsamında günde ortalama 150 taksiye kamera takılırken, bugüne kadar montajı yapılan taksi sayısı 3 bini geçti. Ağustos ayı içerisinde hayata geçecek uygulamaya,  güvenlik gerekçesiyle olumlu bakan da, özel hayatın gizliliğinin ihlal edebileceği gerekçesiyle karşı çıkan da var.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nin başlattığı 'İTaksi' uygulaması ile İstanbul'da taksilerde ağustos ayından itibaren görüntü kaydı alınmaya başlanacak. Taksilere kamera takılmasını zorunlu kılan Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesinin ardından İstanbul'daki taksiciler de araçlarına kamera taktırıyor.

KAMERALAR DİKİZ AYNASININ HEMEN ÜSTÜNDE

İstanbul'da trafiğe çıkan 17 bin 395 taksi var. İTaksi projesi kapsamında taksilere iç ve dış kamera, panik butonu ve 'İTaksi tablet'ten oluşan güvenlik ekipmanlarının montajı İBB tarafından ücretsiz yapılıyor. Güvenlik ekipmanlarını kurdurmak isteyen taksiciler, İETT'nin biri Anadolu yakası biri Avrupa yakasında bulunan garajlarında sıraya girdi.  Günde 150 taksiye kamera sistemi kurulurken, bugüne kadar da montajı yapılan taksi sayısı 3 bini geçti.

SES KAYDI YAPILMAYACAĞI AÇIKLANDI

İBB yetkililerinden alınan bilgiye göre, taksilerde geriye dönük olarak 7 gün boyunca görüntü kaydı yapılacağı ve bu kayıtların ses içermeyeceği öğrenildi. İTaksi uygulamasında kameralar dikiz aynasının hemen üstünde bulunuyor.  Ayrıca montajı tamamlanan taksilere İBB logosu ve 'İTaksi' yazılı etiketler yapıştırılıyor. Taksi içine yerleştiren tablette " güvenliğiniz için bu araçta ses kaydı olmazsızın görüntü kaydı yapılmaktadır" yazısı görülebilecek.

AĞUSTOS AYINDA HİZMETE GİRECEK

İTaksi projesinin kullanılabilmesi için kent içerisinde belirli oranda taksilerde montajın yapılmış olması gerekmektedir. Plananan takvime göre Ağustos ayı içerisinde montajı tamamlanmış taksilerde uygulama hizmete girecek.

DESTEK VEREN DE VAR ENDİŞELİ OLAN DA

Öte yandan taksilerde görüntü kaydı yapacak uygulamayı güvenlik nedeniyle doğru bulan da var, özel hayatın ihlali olabileceği endişesi taşıyan da . Bu endişeyi taşıyanların çoğunluğu ise görüntülerin üçüncü kişilere ulaşmaması halinde uygulamaya destek veriyor.

Taksilerin kamera kaydı uygulamasını yerinde bir karar olduğunu belirtenler Mustafa Tosun, "Özel hayata giriyor diye bazı eleştiriler var. Bunun tedbirini almışlardır. Üçüncü kişilere paylaşım olacaksa bu kesinlikle olmaz tabi" diye konuştu. Şeyhmus Gülerce ise "Doğru bir karar. Ben binerim. Özel hayatla ne alakası var ben anlayamadım. Taksici cinayetlerini biliyorsunuz. 300,500 lira için gasp ediyorlar. Panik butonu da var. Hem yolcu hem şoför açısından bence iyi bir karar" ifadelerini kullandı.

Karardan memnun olmayan Dilek Sür de uygulamanın özel hayata müdahale olduğunu dile getirdi.

TAKSİCİLER ESNAF ODASI BAŞKANI UĞUR: TAKSİLERDE YAŞANABİLECEK OLUMSUZLUKLAR ARTIK DELİLLENDİRİLEBİLECEK"

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur ise İTaksi projesinin hem taksici esnafı hem de müşteriler açısından faydalı bir uygulama olduğunu savundu. Taksilere kamera konulmasının Emniyet Genel Müdürlüğü'nün genelgesiyle Türkiye genelindeki tüm taksilere kapsayan bir uygulama olduğunu belirten Uğur, "Bunun uygulaması belediyelere bırakıldı. Bu bizim için çok önemli bir ayrıntı. Taksiler, günde 800 bin sefer yapılıyor. Hem taksiciler hem de müşterilerin güvenliği açısından çok olumlu bir uygulama olacak. Taksilerde yaşanabilecek olumsuzluklar artık delillendirilebilecek. Yani kimse kimseyi haksız yere suçlayamayacak. Kameraların ses kaydı yapmayacağını da Büyükşehir Belediyesi zaten açıkladı" diye konuştu.

İSTANBUL BAROSU YÜRÜTMENİN DURDURULMASI İÇİN MAHKEMEYE BAŞVURMUŞTU

İstanbul Barosu da geçen günlerde takside kamera sistemini mahkemeye taşıdı. Baro, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan taksilerde ses ve görüntünün kaydının yapılmasını zorunlu kılan genelgenin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Ankara 17. İdare Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Görüntü Dökümü

--------------------

-Montajın yapıldığı İETT Topkapı Garajı

-Montaj için sırada bekleyen taksiler

-kamera kurulumu

-Ekiplerin çalışması

-Kurulan Kameralardan görüntüler

-Sokak röportajları

-Yahya Uğur ile röp

-Trafikteki kamera takılı taksiler

-Genel ve detaylar

24.07.2017 - 17.11 Haber Kodu : 170724140

==============================

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha İstanbul Bülteni - 5 - Son Dakika


Son Dakika

Fenerbahçeli futbolcular, Trabzonspor galibiyetinin ardından şampiyonluk şarkıları söyledi Son Dakika: Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürüyor! Gubadlı kent merkezi Ermenistan işgalinden kurtarıldı Burak Yılmaz'ın golü yetmedi, Lille Nice ile berabere kaldı Aşk iddialarını yalanlayan Barış Murat Yağcı, Nisa Bölükbaşı ile birlikte ev kiraladı Cristiano Ronaldo'nun üçüncü koronavirüs testi de pozitif sonuçlandı 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı Korkutan koronavirüs araştırması: Mutasyon geçirdi ve artık daha tehlikeli