Dha Yurt Bülteni-10 - Son Dakika

Dha Yurt Bülteni-10

16.03.2017 15:18
Dha Yurt Bülteni-10, System.String[]

1)BİNALİ YILDIRIM: TÜRKİYE, HOLLANDA SEÇİMLERİNE DE AYAR VERDİ (1)Başbakan Binali Yıldırım, Hollanda ile olan toplantı krizine ve Hollanda'daki seçimlere değinerek, "Bu zorbalık Avrupa için kara bir lekedir.

1)BİNALİ YILDIRIM: TÜRKİYE, HOLLANDA SEÇİMLERİNE DE AYAR VERDİ (1)

Başbakan Binali Yıldırım, Hollanda ile olan toplantı krizine ve Hollanda'daki seçimlere değinerek, "Bu zorbalık Avrupa için kara bir lekedir. Türkiye büyük bir devlet. Artık Avrupa bile siyasetini Türkiye'ye göre yapıyor. Bakın sonuçlara. Türkiye, Hollanda seçimlerine de ayar verdi. Bir müddet daha ırkçılığı Avrupa'da frenledi. Ama aklınızı başınıza alın, bu düşmanca politikalar, İslam, Türk düşmanlığı, İslam korkusu sizi doğru bir sonuca götürmez. Şunu Avrupa'nın bazı ülkeleri hiç unutmasın; bu yapılanları bir kenara yazdık, gerektiği zaman gerekli karşılıklar verildi, vermeye devam edeceğiz" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Çankırı'daki mitingde konuştu. Terörle mücadeleye ilişkin Yıldırım, "FETÖ, PKK, PYD, DEAŞ terör örgütlerine karşı sizden aldığımız güçle amansız bire mücadele veriyoruz. FETÖ'nün inine gireceğiz dedik. Girdik. Şimdi kaçacak yer arıyorlar. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar fark etmez. Eninde sonunda adaletin önüne çıkacak gerekli hesabı verecekler. PKK bölücü terör örgütünün de mağaralarını inlerini başlarına geçirdik. Kazdıkları o çukurdan çıkamadılar. Artık terörle mücadelede de kararımız tamdır. Terör neredeyse, ister yurt dışında ister yurt içinde, oralara gideceğiz, inlerini başlarına geçireceğiz. Suriye'de Fırat Kalkanı ile başarılı bir operasyon yapıp DEAŞ terör örgütünü nasıl yok ettiysek, diğerlerini de aynı şekilde halledeceğiz" dedi.

"EY HOLLANDA, ROTTERDAM ORADAYSA ÇANKIRI BURADA"

Yıldırım, "Bazı ülkeler var 'Avrupa değerleri, özgürlük, insan hakları' diyor, diyor da diyor ama onların gerçek yüzünü şu bir haftada gördük. Almanya'sı, Hollanda'sı, İsviçre'si. Mesele Türkiye olunca nasıl birden bire diktatörleştiklerini, nasıl yasakçı bir uygulamaya geçtiklerini hep beraber gördük değil mi Oralarda 'hayır' demek serbest, 'evet' demek yasak. Bunların fikir özgürlüğünden, hürriyetlerden, insan haklarından anladığı bu kadar. Ey Hollanda, Rotterdam oradaysa Çankırı burada yarenler diyarı burada. 16 Nisan'da büyük Türkiye'nin önünü açmaya hazır mıyız? Yeni bir dirilişe var mıyız?" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE, HOLLANDA SEÇİMLERİNE DE AYAR VERDİ"

Hollanda'daki seçimlere değinen Yıldırım, "Ey Hollanda, Almanya özgürlükçü görünüp yasak uygulamak size yakışıyor mu? Türkiye'ye düşman olanları teröristleri koruyup kollayacaksınız bakanlarımız geldiğinde de yolunu keseceksiniz konuşturmayacaksınız. Bakanlarımıza destek olmaya gelen gurbetçilerimizin üzerine de atlarınızla itlerinizle yürüyeceksiniz. Bu zorbalık Avrupa için kara bir lekedir. Türkiye büyük bir devlet. Artık Avrupa bile siyasetini Türkiye'ye göre yapıyor. Bakın sonuçlara; Türkiye, Hollanda seçimlerine de ayar verdi. Ayar verdi. Bir müddet daha ırkçılığı Avrupa'da frenledi. Ama aklınızı başınıza alın, bu düşmanca politikalar, İslam, Türk düşmanlığı, İslam korkusu sizi doğru bir sonuca götürmez. Şunu Avrupa'nın bazı ülkeleri hiç unutmasın; bu yapılanları bir kenara yazdık, gerektiği zaman gerekli karşılıklar verildi, verilmeye devam edecek. Avrupa'da yaşayan kardeşlerimizi sakin olmaya kışkırtmalara aldırış etmemeye davet ediyorum" diye konuştu.

Görüntü Dökümü

----------------------

-Yıldırım'ın açıklaması

-Detaylar

ÇANKIRI/DHA

===============================================

2)KURTULMUŞ: HOLLANDA'YI ÖZÜR DİLETECEK NOKTAYA GETİRECEĞİZ TÜRKİYE'NİN İTİBARINI, İZZETİNİ, ŞEREFİNİ KORUYACAĞIZ

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Hollanda ile olan toplantı krizine ilişkin, "Hollanda'nın yaptığı terbiyesizliği, çirkefliği Allah'ın izniyle onlardan özür diletecek noktaya getireceğiz. Seçimden sonra Hollanda'daki siyasi tabloyu çok iyi analiz edeceğiz. Hem Türkiye'nin itibarını, izzetini, şerefini koruyacağız. uluslararası alanda diplomatik nezaketin gerektirdiği bütün adımları atacağız. Yaptıkları bütün yanlışlardan da hesap soracağız" dedi.  Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Anadolu Yayıncıları Derneği'nin Elazığ'da düzenlediği toplantıda konuştu. Hollanda ve Almanya ile olan toplantı krizine değinen Kurutulmuş, "Bu milliyetçi, aşırı ırkçı akımların önünü kesecek bir imkan olmalı. Olmazsa, aşırı ırkçı bir forma gider. Avrupa zıvanadan çıkar. Avrupa'yı sadece yabancılara karşı bir düşmanlık değil. Aynı zamanda eğer böyle gidiyorsa aynı 1. ve 2. Dünya Savaşları arasındaki dönemde olduğu gibi birbirlerine karşı düşmanlıklar bekliyor. Alman- Fransa'ya, Fransız -İngiliz'e düşman olur" ifadelerini kullandı.

"MUHTEMELEN WİLDERS'İN DIŞINDA KALDIĞI BİR KOALİSYON KURULABİLİR"

Hollanda'daki seçime değinen Kurutulmuş, "Muhtemelen Wilders'in dışında kaldığı bir koalisyon kurulabilir. Siyaseten yönetilmesi zor bir tablo. Bekleyip izleyeceğiz. Beklentimiz yabancı ve İslam düşmanlığına son verilmesi" dedi.

"HOLLANDA'YI ÖZÜR DİLETECEK NOKTAYA GETİRECEĞİZ TÜRKİYE'NİN İTİBARINI, İZZETİNİ, ŞEREFİNİ KORUYACAĞIZ"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dış politikaya ilişkin açıklamalarını değerlendirmesi istenen Kurtulmuş, "O akşam Hollanda'daki gelişmeleri izlerken kahrolduk. Perişan olduk. Öfkelendik açıkçası. Ama devleti yönetiyorsanız öfkeyle değil devlet aklıyla hareket etmek zorundasınız. İlişkilerin kesilmesi değil ama üst düzey görüşmeler yapılmayacak dedik. Diplomatik uçuşlar olmayacak dedik. Hollanda'nın yaptığı terbiyesizliği, çirkefliği Allah'ın izniyle onlardan özür diletecek noktaya getireceğiz. Seçimden sonra Hollanda'daki siyasi tabloyu çok iyi analiz edeceğiz. Hem Türkiye'nin itibarını, izzetini, şerefini koruyacağız. uluslararası alanda diplomatik nezaketin gerektirdiği bütün adımları atacağız. Yaptıkları bütün yanlışlardan da hesap soracağız. Krizi çıkaran Hollanda'dır nasıl çıkardılarsa gidermek de onların sorumluluğunda" diye konuştu.

"TAYYİP ERDOĞAN BUGÜNKÜ SİSTEMDE SORUMSUZ BÜYÜK BİR YETKİYE SAHİP"

Kurtulmuş, "Bu sistem değişikliği ihtiyacı Tayyip Erdoğan'ın şahsi ihtiyacı dolayısıyla değildir. Tayyip Erdoğan bugünkü sistemde sorumsuz büyük bir yetkiye sahip. Allah vergisi bir liderliği karizması var. Erdoğan sonrasını planladığımız için bunu yapacağız" dedi.

"EVLİLİK PROGRAMLARINDA AİLE DEĞERLERİMİZE, GELENEKLERİMİZE AYKIRI ABUK SUBUK ŞEYLER YAPIYORLAR"

Evlilik programlarıyla ilgili Kurtulmuş, "RTÜK'e gelen 120 bin ayrı şikayet var. Aile değerlerimize, geleneklerimize aykırı abuk subuk şeyler yapıyorlar. Reytingleri yüksek çok reklam alıyorlar. Böyle oldukça da ölçüyü kaçırıyorlar. Önümüzdeki günlerde gerekli düzenlemeler yapılacak" dedi.

Görüntü Dökümü

---------------------------

-Kurtulmuş'un soruları yanıtlaması

-Detaylar

Haber: ELAZIĞ

=========================================

3)BAKAN AKDAĞ: FETÖ'CÜLER AVRUPA'DA CİRİT ATIYOR

AVRUPA'nın bazı ülkelerinde FETÖ'cülerin cirit attığını belirten Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Senelerdir söyüyoruz. PKK'lıları ülkenizde barındırmayın. PKK'lıların ülkenizde finas kaynakları oluşturmasına musade etmeyin. Şimdi FETO meselesinde aynı hususu görüyoruz. İşte komsumuza kaçıp giden FETÖ'cüler. Avrupa'nın bazı ülkelerinde cirit atan FETÖ'cüler. Avrupa bu husuta bütün dünya barışını ortaya koyduğu medeniyetı çiğneyerek adımlar atmamalıdır" dedi.

İlçelerde Referandum gezilerine katılmak üzere bugün uçakla Erzurum'a gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı havalimanında Vali Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen (AKP) protokol ve kalabalık bir partili grup tarafından karşıladı. Bakan Akdağ'ın ilk durağı Hükümet Konağı oldu. Vali Seyfettin Azizoğlu'nun şehir hakkında bilgi vermesi üzerine bir açıklama yapan Bakan Akdağ Avrupayı uyguladığı tutumundan dolayı eleştirdi. Erzurum'un Olimpiyatlara ev sahipliği yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu belirten Bakan Akdağ, bunun takipcisi olduğunu da belirtti. Bugün sabah haberlerinde enteresan bir hususla karşılatığını belirten Bakan Akdağ, şöyle dedi: "Almanya Dışişleri Bakanı sözcüsü kendi anasalarına dayanarak Alman sembollerine Alman Devletine karşı ifadelerin 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilceğini bahsediyor. Çok enteresan bir tutum. Kendi ülkelerinde PKK paçavraları ile 10 yıllardır arzı endam edenlere göz yuman bir Almanya mesele kendisi ile ilgili olurca hukuku hatırlıyor. Almanya içinde bazı Avrupa ülkeleri içinde söylenmesi gereken husus şudur. Demokrasi, hukuk ve teröre karşı mücadele sadece kendıi ülkeleri söz konusu olunca one çıkarılacak bir husus değildir. Senelerdir söylüyoruz PKK'lıları ülkenizde barındırmayın, PKK'lıların ülkenizde finans kaynakları oluşturmasına müsaade etmeyin. Şimdi FETO meselesinde de aynı hususu görüyoruz. İste komşumuza kaçıp giden FETÖ'cüler var. Avrupanın bazı ülkelerinde cirit atan FETÖ'cüler var. Avrupa bu hususta bütün dünya mirasının ortaya koyduğu medeniyeti çiğneyecek adımlar atmamalıdır. Yani kendilerini çok akıllı elalemi kör ve sağır zannetmesinler. Bunu hem biz, hem Türk halk hem de bütün dünya görüyor. Demokrasi dediğimiz zaman, insan hakları dediğimiz zaman bu dünyada yaşayan bütün milletlerin bütün halkların hakkı olan bır husustur."

Başörtüsü ile ilgili alınan karara da değinen Sağlık Bakanı Recep Akdağ konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biliyorsunuz başörtüsü ile ilgili olarak bir karar alındı. İşverenlerin bu konuda başörtülü çalıştırıp çalıştırmayacaklarına dair 'Aslında dini semboller' denildi ama açıkçası ama bu daha ziyaret başörtüsü ile bir husus haline dönüşüyor. İş verenlerin bu hususta kendi kararlarını kendileri verebileceği anlamında bir karar. Ben daha öncede söyledim. Bu Avrupa'nın 100 yıllardır oluşturduğumuz dünya mirasına sırt çevirmesi anlamına geliyor. Bu Avrupa için bir geriye dönüştür, irticadır. İnsan haklarından uzaklaşmadır. Bir şekilde Avrupa'daki entelektüellerin, demokratların, sağ duyunun bu meseleye hakim olmasını doğrusu ben bekliyorum. Bu yanlıştan mutlaka Avrupalı ülkeler dönmelidir. Zamanla bu yanlışların görüleceğinden ve Avrupa'da çıkan sağduyu seslerinin bu ülkeleri bu yanlışlardan geriye döndüreceğine inanıyorum. Biz 16 Nisan'a huzur içinde hazırlanıyoruz. Yurt dışındaki vatandaşlarımız da bu hususta gerçekten gerekli heyecana sahipler. Ülkemizi güçlü kılacak, çok farklı bir Türkiye yapacak, her açıdan. Bir hususa daha işaret edeyim. 14 Mart'ta Cumhurbaşkanlığı külliyesinde sayın Cumhurbaşkanımızın yıllardır sağlıkçıların beklediği bir hakkı kendilerine temin edeceğini ifade etmesi bütün sağlık camiamıza ve tabi ki benim şahsımı da çok memnun etmiştir. Cumhurbaşkanımıza Erzurum'dan çok teşekkür ediyoruz, sağlık ailesi olarak. Her 5 yıl çalışmaya 1 yıl yıpranma payı verilmesi hususunda inşallah 16 Nisan'dan sonra en kısa zamanda gerekli kanuni değişikliği yapmak içinde kollarımızı sıvayacağız."

Görüntü Dökümü

----------------------:

-Bakan Akdağ'ın havalimanında karşılanması

-Kendisini bekleyenlerin oluşturduğu uzun bir kuyruk

-Hükümet Konağına gelişi ve karşılanma

-Şeref defterini imzalaması

-Valilikte yaptığı basın açıklaması

Haber-Kamera: Turgay İPEK/ ERZURUM,

==========================================

4)MERSİN'DE 'BOZKURTLU VE RABİA' İŞARETLİ ZİYARET

MERSİN'in Erdemli İlçesi'nde AK Parti İlçe teşkilatının MHP İlçe teşkilatına yaptığı ziyaretin ardından taraflar Bozkurt selamı ve Rabia işareti ile fotoğraf çektirdi.

Referandum çalışması kapsamında AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Topçu, yönetim kurul üyeleriyle birlikte MHP Erdemli teşkilatını ziyaret etti. MHP İlçe Başkanı Bekir Özsu, ziyaretten memnun olduklarını belirterek, "Değişik zaman içinde siyasi görüşlerimizden dolayı birbirimize söz etmişizdir. Ancak gün birlik beraberlik günüdür. Ülkemiz özellikle 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra çok zor dönemlerden geçiyor. Bu Vatan kolay kazanılmadı. Birlik beraberlik içinde olmalıyız. Türk Milleti'nin ne bir karış vereceği toprağı, ne de gideceği yeri var. Bu nedenle tüm engellemelere rağmen bu toprakları korumak zorundayız" dedi.

AK Parti İlçe Başkanı Topçu da 16 Nisan'daki referandumunun ülke için bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Geçmişten bu yana vesayet ve algı operasyonları ile Türkiye'de devam eden bir sürecin olduğunu kaydeden Topçu, "Türkün Türk'ten başka dostunun olmadığını çok iyi bilmekteyiz ve yaşamaktayız"diye konuştu.

Konuşmaların ardından AK Parti İlçe Başkanı Topçu, MHP İlçe Başkanı Özsu'ya günün anısına Osmanlı Tuğrası armağan etti. MHP'liler Bozkurt selamı,, AK Partililer ise Rabia işareti yaparak fotoğraf çektirdi.

Görüntü Dökümü

------------------------

-AK Parti Teşkilatının MHP Teşkilatını ziyarete gelişi

-MHP İlçe Başkanı Bekir Özsu'nun konuşması

-AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Topçu'nun konuşması

-MHP İlçe Başkanı ve AK Parti ile Başkanı tokalaşırken

-AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Topçu, MHP İlçe Başkanı Bekir Özsu'ya Osmanlı tuğrası hediye ederken

Haber-Kamera: Mehmet DOĞANER/ERDEMLİ(Mersin),

================================================

5)CHP'Lİ İNCE: HOLLANDA KESİNLİKLE AKP'LİDİR, 'EVET' ÇIKMASINI İSTİYOR

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, "Hollanda referandumdan 'evet' çıkmasını istiyor. Hollanda kesinlikle AKP'lidir. Kesin 'evet' çıkmasını istiyor. Neden? 'Evet' çıkarsa Türkiye bir tek adam dönemine girecek. Tek adam yönetimine girince Türkiye'yi yönetmek çok kolay olacak. Tek adamı ele geçirdin mi, Türkiye'yi ele geçirmiş olacaksın. Batılıların istediği 'evet' çıkmasıdır. Ama ben Türk milletine güveniyorum 'hayır' diyecektir buna" dedi.

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, referandum çalışmaları kapsamında Edirne'nin Keşan İlçesi'nde halka hitap etti. Keşan Belediyesi Pazaryeri Kompleksi'nde konuşan İnce'ye, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan ve CHP'li yöneticilerde eşlik etti. Muharrem İnce, Esenyurt Belediye Başkanı Ak Partili Necmi Kadıoğlu'nun, 16 Nisan'da yapılacak referandum çalışmaları kapsamında katıldığı bir paneldeki söylemlerini eleştirerek, "Geçtiğimiz günlerde bir laf ediyor. Bu cahil diyor ki, '650 yıllık Osmanlı İmparatorluğu'nu yıkmış hainler, Cumhuriyeti kuranlar, sütü bozuklar.' Bu adam tarihi bilmiyor. Geçmişini de bilmiyor. 19 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru'na bindiğinde Mustafa Kemal Paşa, Türkiye işgal altındaydı. Orduları dağıtılmıştı. Başkenti İstanbul işgal altındaydı. Zaman geçtikçe Ankara'da Polatlı yakınlarında düşman topçusunun sesleri duyuluyordu. Büyük Millet Meclisi'nde 'Meclisi Kayseri'ye taşıyalım mı?' diye tartışmalar vardı. Her taraf işgal altındaydı. Ankara civarında küçücük bir yer kalmıştı. Yani 650 yıllık Osmanlı İmparatorluğu zaten yıkılmıştı, yerle bir edilmişti. Cumhuriyeti kuranlar Ankara yakınına gelen düşmanı geri püskürttü. O günkü başkent İstanbul'u geri aldı ve bugünkü Cumhuriyetimizi kurdu. Osmanlı'yı, Cumhuriyeti kuranlar yıkmadı. Osmanlı zaten yıkılmıştı. Osmanlı'da 223 yıl hep toprak kaybettik. Ta ki, Mustafa Kemal Paşa gelip büyük taarruzu kazanana kadar. Yani Osmanlı'yı yıkmadı tam tersine yıkılmış Osmanlı'nın küllerinden yeniden bir devlet kurdurdu. Bu cahiller, bu hainler bunu bal gibi biliyor. Bu topraklarda hain kontenjanı hep vardı, yüzde 10. Ne yazık ki, hain kontenjanı arttı son yıllarda. Ne yaparsan yap bunlar Cumhuriyet düşmanlığından vazgeçmiyor. Cibilliyetlerinde Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığı var" dedi.

"BATILILARIN İSTEDİĞİ 'EVET' ÇIKMASIDIR"

Hollanda ile yaşanan siyasi gerilime değinen İnce, "Şuanda bir tiyatro oynanıyor. Hollanda'yla kavga tiyatrosu. Güzel bir tiyatro. Hem bizimkiler kazanıyor, hem Hollanda kazanıyor. Niye? Hollanda hükümeti diyor ki, 'Ben Müslümanlara Türklere baskı yapıyormuş gibi yapayım, yabancı düşmanlığı yapayım seçmenden oy kazanayım.' Çünkü Avrupa'da yabancı düşmanlığı var. Bizimkilerde haçlılarla mücadele ediyor. Hollanda, 'benim seçimim var, bana gelme' diyor. Bizimkiler diyor ki, 'hayır geleceğim.' Hollanda terbiyesizlik yapıyor mu? Yapıyor. Hollanda terbiyesizlik yaptığında Türk bakanın yanında durmamız lazım. Duruyoruz yanında. Ama bakan kaçak yolla giriyor Hollanda'ya. Yanında Türk büyükelçi yok. Senin derdin Türkiye'deki milliyetçi oylar. Türkiye itibar kaybediyor, dünyaya rezil oluyor umurunda değil. Yeter ki referandumdan 'evet' çıksın. Hollanda referandumdan 'evet' çıkmasını istiyor. Hollanda kesinlikle AKP'lidir. Kesin 'evet' çıkmasını istiyor. Neden? 'Evet' çıkarsa Türkiye bir tek adam dönemine girecek. Tek adam yönetimine girince Türkiye'yi yönetmek çok kolay olacak. Tek adamı ele geçirdin mi, Türkiye'yi ele geçirmiş olacaksın. Batılıların istediği 'evet' çıkmasıdır. Ama ben Türk milletine güveniyorum 'hayır' diyecektir buna" dedi.

"TABANDA ÜLKÜCÜLERİ 'HAYIR" DİYOR"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi de eleştiren İnce, "İktidarın şimdide ortağı Bahçeli. MHP demiyorum. Bahçeli diyorum, yönetimi ayırıyorum. Çünkü tabanda ülkücüleri görüyorum ki 'hayır' diyorlar. Hatta ben onlara şöyle diyorum, gençliğimde kavga ettiğim bu insanlarla bugün aynı saftayım. Onlara parti yönetimine rağmen Cumhuriyeti, ülkesini düşünen, koltuk düşünmeyen 'hayır' diyen ülkücülere alkış istiyorum. Bu büyük bir birliktelik olacak. Bu tek başına CHP'nin sorunu değil. Bu CHP'nin AKP'yle yarışı değil. Bu torunlarımızın derdi. Torunlarımızın tarihini değiştirebiliriz. 16 Nisan bu fırsatlardan birisidir" diye konuştu.

Görüntü Dökümü

------------------

Miting alanı

Mitinge katılanlar

İnce'nin konuşması

Detaylar

Haber-Kamera: Ünsal YÜCEL/KEŞAN(Edirne),-

==================================================

6)UMUT ORAN'DAN SANDIĞA GİTMEYENLERE MESAJ

BALIKESİR'e gelen 24'üncü Dönem CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran,16 Nisan'daki referandumda sandığa sahip çıkılması gerektiğini belirterek, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaklaşık 14 milyon insanımız sandığa gitmedi. Referandumda onları ikna etmemiz ve sandığa götürmemiz gerekiyor" dedi.

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, 24. Dönem CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, referandum öncesi Anadolu gezilerini sürdürüyor. CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki'yi ziyaret eden Umut Oran, Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP'lilerin referandumdan 'hayır' çıkması için büyük bir dayanışma içinde seferberlik başlattığını söyleyen Oran, "Referandum için son bir aya girdik. Karar vakti için az bir süre kaldı. Balıkesir'in de tek adam rejimine hayır diyeceğine inanıyorum. İnsanlar güçlü bir şekilde hayır diyor. Karşımızda eveti anlatan, savunan, benimseyen bir kitle de görmüyoruz. AKP de zaten Türkiye için kampanya yürütmek yerine bunu bile uluslararası kriz haline getirmeyi tercih etti. Geçen hafta diplomasi yerine siyasi propaganda yaptılar. Dış politikayı iç politikaya alet ederek, milliyetçi duyguları suistimal ederek, içinden çıkılmaz hale getiriyorlar" dedi.

Türkiye'de işsizlik, yoksulluk gibi sorunların çözüm beklediğini, ekonominin kötüye gittiğini, Almanya ve Hollanda gibi ülkelerle yaşanan sorunlar nedeniyle turizm gelirlerinin de tehlikeye atıldığını öne süren Oran, "Türkiye'yi bir algı yönetimine boğmak istiyorlar. Ancak artık vatandaşlarımızın bu algılara, bu yalanlara karnı tok. Çünkü bu kadar öncelikli sorun varken, yeni bir riskle, yeni bir belirsizlikle karşı karşıya kalmak istemiyorlar. Biz CHP olarak soğukkanlılığımızı koruyacağız. Sakin bir şekilde bunun bir parti ya da kişi meselesi olmadığını anlatacağız. Çünkü bu bir referandum değil, memleket meselesidir. Söz konusu olan vatanın bütünlüğüdür" diye konuştu.

"SANDIĞA GİTMEYENLER PARTİSİ"

Referandumda sandığa sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Oran, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaklaşık 14 milyon insanımız sandığa gitmedi. Bu oran İstanbul'da yüzde 30, Türkiye genelinde yüzde 26'ydı. 'Sandığa Gitmeyenler Partisi' neredeyse CHP kadar oy aldı. Bu insanlar AKP'nin tabanı değil ve sandığa gitmiyor. Referandumda bu insanları vatan için, memleket için, ülkemizin geleceği için ikna etmemiz ve sandığa götürmemiz gerekiyor" dedi.

Oran partililerle görüştükten sonra Edremit'e geçti. Oran, Edremit'te CHP'li Belediye Başkanı Kamil Saka'yı ziyaret edecek, esnafla görüşecek.

Görüntü Dökümü

---------------------------:

-CHP İl Başkanı Ender Biçki'nin konuşması.

Umut Oran'ın konuşması

Haber: Hilmi DUYAR- Kamera: Coşkun YAMAN/ BALIKESİR,

===============================================

(GÖRÜNTÜ EKİYLE YENİDEN)

7)ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ MAHMUT YILDIRIM, KAYSERİ'DE GÖZYAŞLARIYLA UĞURLANDI

MARDİN- Diyarbakır karayoluna dün sabah mayın taraması yaparken PKK'lı teröristlerin yola yerleştirdikleri bombayı patlatmaları sonucu şehit olan 2 askerden Jandarma Uzman Çavuş Mahmut Yıldırım'ın cenazesi, memleketi Kayseri'de gözyaşlarıyla toprağa verildi. Şehit eşi Esra Yıldırım, Türk bayrağına sarılı tabuta kapanıp, "Mahmutum, burası tam kalbi. Kalbi, vatan, bayrak ve bizim sevgimizle dolu. Bunu hissediyorum" dedi.

5 yıl önce göreve başlayan, 4 yıl önce Esra Yıldırım ile evlenen, 3 yaşında Efe adında oğlu bulunan şehit Jandarma Uzman Çavuş Mahmut Yıldırım'ın cenazesi, bu sabah yakınları tarafından Asker Hastanesi morgundan alınıp, merkez Talas İlçesi Yenidoğan Mahallesi Ertuğrul Gazi Caddesi'ndeki baba evinin önüne getirildi. Burada eşinin Türk bayrağına sarılı tabutuna kapanın Esra Yıldırım, "Mahmudum evine böyle mi dönecektin?" diyerek gözyaşı döktü. Burada helallik alındıktan sonra şehit Yıldırım'ın cenazesi Seyyid Burhanettin Hazretleri Türbesi yanındaki Kalemkırdı Camisi'ne götürüldü.

Buradaki cenaze törenine, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Vali Süleyman Kamçı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Mustafa Çelik, AK Parti İl Başkanı Cahit Özden, CHP İl Başkanı Feyzullah Keskin, MHP İl Başkanı Fatih Ersoy, ilçe belediye başkanları, askerler, şehidin yakınları ile yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Türk bayrağına sarılı tabutun başında duran şehit eşi Esra Yıldırım, şehit annesi Selma Sevim Yıldırım ve şehit babası Necati Yıldırım gözyaşı döktü. Burada da tabuta kapanan Esra Yıldırım, "Mahmudum, bu ay yıldızlı bayrak tabutuna yakışmış ama bizi yalnız bıraktın. Şimdi bana kim 'Esram kahvaltımı hazırladın mı?' diye soracak? Mahmutum, burası tam kalbi. Kalbi, vatan, bayrak ve bizim sevgimizle dolu. Bunu hissediyorum" dedi. Bu anlar cenazeye katılanların yüreğini dağladı.

Anne Selma Sevim ile şehit babası Necati Yıldırım da oğullarının hem tabutunu hem de fotoğrafını öperek, gözyaşı döktü. Şehit eşi Esra Yıldırım, daha sonra kucağına oğlu Efe'yi alıp, eşi Mahmut Yıldırım'ın tabutuna sarılıp ağladı.

Bu arada, tüm şehit cenazelerinde dev bayrak dalgalandıran 'Fevzi Baba' lakaplı Fevzi Kurtoğlu, şehit Uzman Çavuş'un tabutunun hemen yanı başında Türk bayrağını dalgalandırıp, cenaze namazına kadar burada bekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ve siyasi parti liderlerinin çelenklerinin arasında bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun çelenginin sivil bir polis tarafından korunması da dikkati çekti.

Öğlen namazının ardından cenaze namazını Kayseri Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven kıldırdı. Cenaze namazının ardından top arabasına konulan şehidin cenazesi, Garnizon Şehitliği'ne götürüldü. Burada tabutun üzerindeki Türk bayrağı baba Necati Yıldırım'a teslim edildi. Şehit Mahmut Yıldırım'ın cenazesi burada toprağa verildi.

Görüntü Dökümü

-------------------

-Şehit Mahmut Yıldırım'ın cenazesinin helallik için baba evine getirilişi

-Şehidin cenazesinin Kalemkırdı Camisine getirilişi

-Şehidin ailesinin tabuta sarılışı

-Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler'in aileye başsağlığı dilemesi

-Cenaze namazının kılınması

-Şehidin cenazesinin top arabasına konulması

-Cenazenin şehitlige getirilmesi

-Şehit oğlu Efe'nin babasının mezarındaki toprakla oynaması ve asker selamı vermesi

-Şehit eşi Esra Yıldırım'ın kocasının mezıarına toprak atması

-Jandarma Genel komutanının şehit ailesine bayrak vermesi

-Şehit annesi Suriye Çelik'in cenaze gömülmesi sırasında fenalaşması

Haber: Oktay ENSARİ-Kamera: Zafer BARIŞ-Yasin DALKILIÇ/KAYSERİ,

===============================================

ÖĞRETMENLERİ TAŞIYAN MİNİBÜS TIR İLE ÇARPIŞTI 15 YARALI

8)KAZA ANI MOBESEDE

ÇORUM'da öğretmenleri taşıyan servis aracı TIR'la çarpıştı. Kazada 13'ü öğretmen 15 kişi yaralandı.

Kaza sabah 07.30'da Çorum çevreyolu Toptancılar Sitesi Kavşağı'nda meydana geldi. Çorum'dan Sungurlu ilçesine öğretmen taşıyan Hamza Yadigar (56) yönetiminde 19 M 5707 plakalı servis aracı ile Ankara'dan Samsun yönüne giden Zülkif İnce (34) yönetimindeki 01 TN 675 plakalı TIR, kırmızı ışık ihlali nedeniyle kavşakta çarpıştı.

Kazada araç sürücüleri Hamza Yadigar ve Zülkif İnce ile birlikte, serviste bulunan öğretmenler Yener Özalp (45), Serap Demirel (25), Gökçe Akdeniz, İrem Yılmaz (24), Dilek Arslan Alkoç (33), Zehra Nur Almacı (30), Hatice Gültekin (34), Aysun Kısa (29), Selahattin Tilki (35), Ercan Almacı (33) Beste Yeşil (20), Yeşim Sarı (44), Sevil Aydınlı (33) yaralandı.

Yaralılar olay yerine sevk edilen ambulanslarla Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi adlına alındı. Kazayı hafif sıyrıklarla atlatan yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.

Öte yandan kaza anı MOBESE kameraları tarafından saniye saniye kaydedildi. Görüntülerde Ankara'dan Samsun yönüne giden Zülkif İnce yönetimindeki TIR'ın Çorum Çevreyolu Toptancılar Sitesi Kavşağında kırmızı ışıkta durmayınca, içerisinde öğretmenlerin bulunduğu servis minibüsüne yandan çarptığı görülüyor. Servis minibüsü sürücüsü TIR'ı fark ederek son anda yolun kenarına manevra yapmaya çalışsa da kazadan kurtulamadı.

Görüntü Dökümü:

--------------

Kaza yapan öğretmenlerle röportaj

Kaza anı mobese

Acil önü görüntü

Detaylar

Haber- Kamera: Yusuf ÇINAR/ÇORUM,

====================================

9)DİYARBAKIR'DA 7 İLİN VALİSİ İLE GÜVENLİK TOPLANTISI

DİYARBAKIR'a gelen İçişleri Bakanı Müsteşarı Muhterem İnce, Doğu ve Güneydoğu'da bulunan 7 ilin valisi ile Diyarbakır Valiliği'nde bir araya gelerek, terörle mücadele ve referandum güvenliği ile ilgili toplantı düzenledi.

Diyarbakır'da Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Bölge Komutanlığı'nı ziyaret eden İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, daha sonra Diyarbakır Valiliği'ne geçerek Vali Hüseyin Aksoy ile görüştü. İnce-Aksoy görüşmesinden sonra, Siirt, Batman, Şırnak, Adıyaman, Mardin ve Şanlıurfa valileri ile Valilik Toplantı Salonu'nda bir araya geldi. Bakanlık Müsteşarı Muhterem İnce ile 7 ilin valisinin, terörle mücadelede yapılan çalışmalar ve 16 Nisan'da yapılacak olan referandum için alınan güvenlik tedbirlerini görüştükleri öğrenildi.

Haber: DİYARBAKIR, -

===================================

10)VAN'DA HAVALİMANINDA 9 KİLO METAMFETAMİN ELE GEÇİRİLDİ

VAN Ferit Melen Havalimanı'ndan İstanbul'a gitmeye hazırlanan bir yolcunun valizinde 9 kilo metamfetamin ele geçirildi. Olayla ilgili 3 kişi gözaltına alındı.

İstanbul'a gitmek üzere Van Ferit Melen Havalimanı'na gelen H.D.'nin X-Ray cihazına bıraktıktığı valizde yapılan aramada 9 kilo metamfetamin ele geçirildi. H.D. ile olayla ilgisi olduğu belirlenen R.K. ve A.K. gözaltına alındı. Yapılan sorgularının ardından adliyeye sevk edilen 3 şüpheliden, H.D. ve R.K. çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, A.K. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Görüntü Dökümü

---------------

Haber : VAN, -

=========================================

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha Yurt Bülteni-10 - Son Dakika


Son Dakika

Tartıştığı üvey babasını öldüren 15 yaşındaki çocuğun ifadesi ortaya çıktı: Canıma tak etmişti Türk Telekom'da 11'ler belli oldu! G.Saray'da yıldız futbolcu kadroya döndü İYİ Parti'de istifa depremi! 5 isim partiyi bombalayarak görevlerini bıraktı Ermenistan'dan yana tavır sergileyen Macron'dan tarihi Karabağ itirafı: Azerbaycan toprağıdır Ünlü sanatçı İsmail Türüt, Dağlık Karabağ'a özel şarkı besteledi Yerli koronavirüs aşısı 44 kişiye uygulandı, yan etki görülmedi Tramvay durağına izinsiz giren genç, kendisini uyaran güvenlik görevlisini bıçakladı! O anlar kamerada Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fikirtepe talimatı: Kentsel dönüşümü TOKİ ve Emlak Konut yapacak