Dha Yurt Bülteni - 11 - Son Dakika

Dha Yurt Bülteni - 11

06.05.2017 17:17
Dha Yurt Bülteni - 11, System.String[]

Bakan Soylu: Kentsel dönüşüm bir vaka ise insanlar da bir vakadır (3)BAKAN SOYLU, TURİZM HAFTASI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Araklı İlçesi'ndeki Pazarcık Turizm Merkezi'nde düzenlenen Turizm Haftası açılış törenine katıldı.

Bakan Soylu: Kentsel dönüşüm bir vaka ise insanlar da bir vakadır (3)

BAKAN SOYLU, TURİZM HAFTASI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Araklı İlçesi'ndeki Pazarcık Turizm Merkezi'nde düzenlenen Turizm Haftası açılış törenine katıldı. Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekili Adnan Günnar'ın yanısıra  vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte bölgenin doğal güzelliklerini anlatan fotoğraflar ve yöre kadınlarının günlük yaşamlarında kullandıkları eşyalar sergilendi.

"TERÖR ÖRGÜTLERİNİN BÜTÜN İNLERİNE GİRİLMEKTEDİR"

Törende konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ciddi riskleri ve sorumlulukları olan Anadolu coğrafyasının ekonomik ve kültürel anlamda çok büyük fırsatlara da sahip olduğunu anlattı.   Ortadoğu'da, Suriye ve Irak'ta yaşanan olumsuz olaylarla terörün ve göçün Türkiye'ye olumsuz yansımaları olduğunu hatırlatan Bakan Soylu şunları söyledi:

"Türkiye bu çatışma ortamına komşu olmanın getirdiği riskleri, başta Cumhurbaşkanımızın liderliği olmak üzere köklü devlet tecrübesi, 2002'den beri sorumlu bir yönetim anlayışı gösteren AK Parti hükümetleri ile doğru bir şekilde yönetmeyi başarabilmiştir. Bugün Türkiye, coğrafyasının getirdiği bütün güvenlik risklerini bitirme noktasındadır. Terör örgütlerinin bütün inlerine girilmektedir. Fırat Kalkanı operasyonu ile DEAŞ'a karşı ciddi ve karalı bir mücadele gerçekleştirilmiş, ölümcül bir darbe indirilmiştir. Bu örgüt bitme noktasına getirilmektedir. Terör, uyuşturucu ve kaçakçılık operasyonları ile ülkemizdeki bütün güvenlik birimleri tam bir teyakkuz halindedir. Türkiye Ortadoğu'daki bu çatışma alanına komşu olmakla beraber aynı zamanda bir güvenlik ve huzur adası haline getirilmektedir. Güvenlik birinci avantajımızdır. Türkiye doğu ile batı arasında sadece fiziki değil aynı zamanda kültürel bir köprüdür. Bir batılının doğu kültürü ile temas etmesi için başlangıç noktası ülkemizdir. Bir doğulunun da batı kültürü ile en ideal temas noktası yine bizim Anadolu medeniyetidir. Bu bizim ikinci avantajımızdır."

"YAYLALARA 6 KATLI YAPILAR DOĞAYA CİNAYETTİR"

Doğu Karadeniz'in yayla turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Bakan Soylu, yaylalara iyi davranılmadığını belirterek şöyle devam etti:

"Biz buradayız ama yarın burada yaşamayacağız. Bu yaylalar bize böyle bırakılmadı. Taş yığını olarak bırakılmadı. Yapılmasın demiyorum. Ancak tarihimize ve bölgenin kendi mimarisine uygun bir şekilde yapılması gerekir. Bakıyoruz ki 350 metrekarelik hangar gibi yer yapılmış. Bu güzelim yaylalarda 350-400 metrekarelik 6 katlı yapılacak binalar geçmişimize, doğaya ve yaylaya cinayettir. Büyükşehirlerde para kazanmış olabiliriz. Ama gelip bu yaylaların doğasına uygun olmayan yapıları ortaya koymak geleceğimize bırakacağımız çok kötü eserdir. Bunlarla mücadele etmeye devam edeceğiz.  Bu yapılar yapılmış. Bundan sonra yapılmaması konusunda her beraber dikkatli olacağız. Hepimiz sorumluyuz.  Güzel yayla evi örnekleri var. Bunlardan yapan olursa başımız üzerine yeri var. Ama, 'Ben geldim, burası benim. 5 katlı bina yaparım' dersek 'dur' diyelim. Bunu yapmak zorundayız. Bunları da yarın kaybederiz."

"EY AHMAKLAR.."

Turizm sezonunda güzel adımlar atma hedefinde olduklarını ifade eden Bakan Soylu, geçen yıl bu hedeflerinin 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle ertelendiğini belirterek şöyle devam etti:

"Türkiye'yi yere seremiyorlar. Test ediyorlar. Acaba gücü kuvveti ne kadardır? Acaba Türkiye'yi tuş edebilir miyiz, itibarsız hale getirebilir miyiz? Ey ahmaklar. Bir şeyi aklınızdan sürekli olarak çıkarıyorsunuz. Türkiye'nin üzerine ne kadar gelirseniz Türkiye o kadar kuvvetlenir, bu millet o kadar güçlenir, zengin ve kudretli olur. Türkiye geleceğe o kadar güçlü adımlar atar. Bunu millet demokrasi ile, oyla gerçekleştirmektedir. Referandumda herkes eteğindeki taşları döktü. Hala dökmeye devam edenler var.  Referandum bitti. Türkiye yeni sistemle de adım attı. Artık yeni sistemle ülkemize neler kazandırabileceğimizin hesabına bakıyoruz.  Milletin verdiği sorumlulukla beraber gelecek Türkiye'sinin zengin, müreffeh, huzur ve kardeşlik içerisinde güçlü bir şekilde oluşması konusunda adımlar atıyoruz. Birileri söz üretecek. Biz de iş üreterek milletimizin bize verdiği emaneti taşımaya çalışacağız."

Bölgeye gelen misafirlere gelenek ve göreneklere uygun davranılmasını isteyen Bakan Soylu, en iyi reklamın gönlüyle bölgeyi anlatan kişinin yaptığı reklam olduğunu belirterek, turizm sezonunun hayırlı olması dileğiyle sözlerini tamamladı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Bakan'In tören alanına gelişi

-Tören alanı detayları

-Bakan Soylu'nun konuşması

Haber-Kamera: Muhammet KAÇAR TRABZON-DHA

==========================================

Adıyaman'da sarp ve dağlık alanda tatbikat

ADIYAMAN'da, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sarp ve dağlık alanda kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi.

İl Sağlık Müdürlüğü, Kırkgöz Köyü kırsalındaki sarp ve dağlık alanda kurtarma tatbikatı düzenledi. Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) ve İHH Arama Kurtarma ekiplerinin de katıldığı tatbikatta senaryo gereği dağda mahsur kalanlar ve devrilen otobüsteki yaralılar kurtarıldıktan sonra ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra güvenli bölgeye taşıdı.

Tatbikata katılan gönüllülerin teorik ve pratik eğitimlerini tamamladıklarını belirten İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, "Değişik etaplarda yaralılara müdahale etmekle bu etkinliklerini bugün tamamlıyorlar. Bugün 3 gündür bu alanda pratik eğitimlerini yapan bu ekiplerimiz artık afet durumunda afetzedelere müdahale edecek durumda geldiler. Gönüllülük esasına dayanan uygulama bicimi burada sağlık personelimizin içerisinde doktor, hemşire, acil tıp teknisyeni bulunmakta gönüllülük esasına dayalı olarak yapılan bir uygulama. Tabi gönüllülük esası olunca da başarı beraberinde geliyor. Bugün itibariyle il genelinde 110'a aşkın gönüllü UMKE personelimiz bulunmakta bugün bu etkinlikte 20 yeni arkadaşımızda geldi bu uygulamaya dahil edildi" dedi.

Açıklamanın ardından tatbikata katılan gönüllülere teşekkür ve katılım belgeleri verildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

---------------------------------

Olay yeri

Yaralılar kayalıklardan kurtarılması

Ambulans ve UMKE ekiplerinin gelmesi

İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş'ın açıklaması

Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Mahir ALAN-ADIYAMAN-DHA)

========================================

Mahkum yakınları, 'ceza indirimi' istedi

Kayseri'de Mahkum Yakınları Derneği (MAYAD) tarafından düzenlenen basın açıklamasında, terör suçluları ve çocuk tecavüzcüleri dışında hükümlü olan kader mahkumları için ceza indirimi istedi. Babaları cezaevinde olan çocuklar ellerine aldıkları 'Tayyip Dede babamı affet'  pankartları ile basın açıklamasına katıldı.

MAYAD Kayseri Şubesi üyeleri tarafından Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yapıldı. Kader mahkumlarının anneleri, babaları, eşleri ve çocuklarının katıldığı basın açıklamasında MAYAD adına açıklama yapan Ayşe Sevinç, yapılan basın açıklamasının genel af talebi içermediğini belirterek, "Af talebimiz terör örgütü üyelerini ve çocuk tecavüzcülerini kesinlikle içermemektedir. Bizim tek derdimiz, suça karışmış olsa dahi vatanına milletine gönülden bağlı mahkumların çıkarılmasıdır. Cezaevleri Cumhuriyet tarihinin en kalabalık günlerini yaşıyor. Mahkum sayısı 250 bin kişiyi geçmiş durumdadır. 192 bin kişi kapasiteli cezaevlerinde 60 bin kişi yerlerde yatıyor. Cezaevleri gerek FETÖ terör örgütü üye sözde hakimlerin yanlış kararları ile yatan, gerekse de bu hayattaki sınavını kader mahkumu olarak vermek zorunda kalan insanlarla dolup taştı. Bizler verilecek ceza indirimi ile birçok ailenin yuvasının kurtulacağını, çocukların öksüz kalmayacağını söylüyoruz. FETÖ'cü hakim ve savcılarca mahkum edilen yakınlarımızın ıslah olmaları ve ailelerine güzel bir gelecek hazırlamaları için eşit fırsat verilmesi gerekirö dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

Mahkum yakınları genel görüntü

-Ellerinde pankart olan mahkum çocukları

MAYAD adına açıklama yapan Ayşe Sevinç

Detay

Haber: - Kamera: Yasin DALKILIÇ/KAYSERİ, DHA

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha Yurt Bülteni - 11 - Son Dakika


Son Dakika

Meteoroloji, 9 il için kuvvetli sağanak uyarısında bulundu Almanya'da otomobil kalabalığa daldı: 1 ölü, 3 ağır yaralı 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'ne layık görülen isimler belli oldu Seçimlere günler kala ABD, kıtalararası balistik füze testi yaptı "Ronaldo'yu asla geri çevirmem" sözüyle gündem olan G.Saray'ın eski yengesi isyan etti: Elinizi vicdanınıza koyun Ülkede infial yaratan olay! Küçük kız, cinsel istismara uğradıktan sonra öldürüldü Son Dakika: Türkiye'de 29 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 72 kişi vefat etti, 2319 yeni vaka tespit edildi Cinsel istismara uğrayan 14 yaşındaki çocuk, doğum yaptı