DHA YURT BÜLTENİ- 16 - Son Dakika

DHA YURT BÜLTENİ- 16

17.11.2019 17:59
DHA YURT BÜLTENİ- 16, System.String[]

Hafif ticari araç ile minibüs çarpıştı: 3'ü ağır 10 yaralı Bursa'nın İznik ilçesinde turistleri taşıyan minibüs ile hafif ticari aracın çarpışması sonucu 3'ü ağır 10 kişi yaralandı.

Hafif ticari araç ile minibüs çarpıştı: 3'ü ağır 10 yaralı

Bursa'nın İznik ilçesinde turistleri taşıyan minibüs ile hafif ticari aracın çarpışması sonucu 3'ü ağır 10 kişi yaralandı.

Kaza, İznik ilçesi Hisardere mevkisinde saat 16.00 sıralarında meydana geldi. Alınan bilgiye göre,  Hakan B.,(38) idaresindeki 16 UD 216 plakalı hafif ticari araç ile karşı yönden gelen Selami K., yönetimindeki MD 600 GS plakalı minibüs ile kafa kafaya çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle hurdaya dönen araçlar, yola savruldu. Kazayı gören diğer sürücüler, durumu sağlık ve itfaiye ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, ağır yaralanan Hakan B., Elif B, Asya B. ile minibüste yaralanan 7 turisti, İznik Devlet Hastanesi ile Bursa Şehir Hastanesi'ne kaldırdı. Kaza sebebiyle, İznik-Bursa Karayolu, yaklaşık 1 saat trafiğe kapandı. Yol, hurdaya dönen araçların kaldırılmasıyla yeniden açıldı.

Kazayla ilgili soruşturma sürüyor.

GÖRÜNTÜ BİLGİSİ:

----------------Kaza yerinden görüntüler-Yaralılardan ve araçlardan görüntülerHaber-Kamera: Hayri ŞEN/BURSA,

===========================

Bursa'da balık ölümlerinin yaşandığı derede maskeli basın açıklaması Manyas Gölü'nden doğan Karadere'de binlerce balığın telef olması nedeniyle DOĞADER öncülüğünde vatandaşlar maske takarak basın açıklaması yaptı.

Balık ölümlerinin bölgeye yakın bir maya fabrikasının atık suyundan kaynaklandığını ileri süren vatandaşlar, maya fabrikasının atıklarını bıraktığı Karadere'deki noktaya giderek açıklamalarda bulundu. Fabrikanın zaman kaybetmeksizin denetime tabi tutulmasını talep eden DOĞADER Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir, "Bugün bu bölgede yapılan ilk eylem değil. Deredeki kirlilik nedeniyle birlerce balık ölümüne şahit olduk. Defalarca uyardık yetkilileri, bu bölgedeki fabrikaların derhal denetim altına alınmasını, gerekirse kapatılmasını talep ediyoruz. Bildiğiniz gibi geçen dönem yapmış olduğumuz çalışmada Bursa Valiliği bir açıklama yaptı. 'Kirlilik bizim sınırlarımız içerisinde değil, Balıkesir'in yetki alanında, müdahale edemeyiz' dedi. Biz de diyoruz ki bakanlığın oluşturduğu Susurluk Havza Planı var. Burası da o planın bir parçası. Biz de diyoruz ki her iki ilin valiliği de bu alandan sorumludur. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı da sorumludur. Buradan yetkilileri uyarıyoruz, Karadere'yi kirleten unsurları kapatın veya denetim altına alın çağrısı yapıyoruz. Bölge halkından derede oltayla balık avlaması için bile belge isteniyor. Fakat dereyi kirleten bu maya fabrikasının dereyi kirletmesine, burada yaşayan balıkların ölmesine göz yumuluyor" dedi.

Karacabey DOĞADER temsilcisi Murat Kahraman ise, "Gerek Susurluk Çayı olsun, gerek Manyas Gölü olsun bununla ilgili yapmış olduğumuz çalışmalar var. İmza kampanyaları düzenledik, basın açıklamaları yaptık. Fakat bir sonuç elde edemedik. Şimdi de Karadere'de yaşanan balık ölümleri ile ilgili buradayız. Yetkililerden bu bölgedeki süregelen katliamı artık bitirmelerini istiyoruz. Buraya maya fabrikasından bırakılan suyun arıtılmasını, denetlenmesini talep ediyoruz. Bununla ilgili gerekirse imza kampanyası düzenleyeceğiz. Bizim istediğimiz artık doğa kirlenmesin, canlılar ölmesin, insanlarımız sağlıklı olsun" diye konuştu.

30 senedir Karadere'ye zehir salındığını belirten İsmetpaşa Mahallesi Muhtarı Mehmet Güven, "Bu dereye zehir salınıyor. Hayvanların yanı sıra insanlar bile artık bu dereye salınan zehir yüzünden hastalanıyor. Hastaneye vatandaşlarımızı taşıyoruz. Eskiden bu dereden balık tutarak geçimlerini sağlayanlar vardı. Şimdi artık bunu da geçtik, sağlığımızı istiyoruz" dedi.

Şuan hayvanların bile dereden su içmediğini belirten İsmetpaşa sakinlerinden Cahit Burhan, " Türkiye'nin yediği yemekler Karacabey'de yetişen domatesten oluyor. Biberler, Karacabey Ovası'ndan oluyor. Ama biz de mahsullerimizi bu dereden suluyoruz. Bu şekilde zehir akan bu dere tüm Türkiye'yi zehirliyor. Koyunlarımız ve hayvanlarımız şuan bu dereden su bile içmiyor. Kokudan evlerimizde duramıyoruz" şeklinde konuştu.Dereden eskiden su içtiklerini söyleyen Akhisar Mahallesi Muhtarı Cemali Atış, derenin Karacabey çiftçisi ve burada yapılan hayvancılık için çok önemli olduğunu söyledi.Dereye atılan zehir sonrasında derede kurbağa bile kalmadığını belirten Sultaniye Muhtarı Derviş Mete, "Derenin bir tarafında hayat var, bir tarafında hayat yok. Yani derenin zehir salınan tarafında hiçbir canlı yaşamıyor. Kurbağa bile kalmıyor. Bu doğayı etkiliyor. Buradan akan zehir longoz ormanlarımızı bile etkiliyor. Artık bölge halkı olarak sağlık açısından maske takar hale geldik. Bu sorun bizim için kanayan yara haline geldi. Buna artık bir çözüm istiyoruz" dedi."Bize temiz bırakılan bu doğayı biz de çocuklarımıza temiz bırakmak istiyoruz" diyen Dağkadı Mahallesi Muhtarı Hasan Şener, "20 kilometre ötede ölü balıklarla karşılaşıyoruz. Bizler çocukluğumuzda bu dereden içme suyu alıyorduk. Bize temiz bırakılan bu dereyi biz de çocuklarımıza temiz bırakmak istiyoruz" ifadelerini kullandı. Karadere'de daha önce balık tuttuklarını belirten Runguçpaşa Mahalle Muhtarı Kemal Tetik, son 30 yıldan beri burada çevre katliamı yaşandığını belirtti. İsmetpaşa köyünde yaşayan Ömer Topçu ise, "1966-1967 yıllarında biz bu dereden 90-100 kiloluk karabalık çıkardı. Turna, yayın balığı çıkardı. Şimdi bu derede bir kurbağa bile yaşamıyor. Biz buradan küplere su doldurup evlerimize içme suyu olarak götürürdük. Şimdi hayvanlarımız buradan bir kaşık su içecek diye ödümüz kopuyor" açıklamasında bulundu. Dereden akan su ile çiftçilerin mahsullerini suladığını ve bu mahsullerin de sofralarına geldiğini belirten Neşe Göndük, "Buraya en kısa zamanda çözüm bulunması gerekiyor. Çiftçiler bu dereden mahsullerini suluyorlar. Bu mahsullerde pazarlardan bizim sofralarımıza geliyor. Bu da günümüzün en büyük hastalığı olan kansere sebep oluyor" şeklinde konuştu.

GÖRÜNTÜ GEÇİLİYOR

Yasin KESKİN/KARACABEY,(Bursa),-

===========================

Marmaris'te köpekler güzellik ve yetenekleri için yarıştırıldı Marmaris'te, bu yıl 10'uncusu düzenlenen 'Köpek Güzellik ve Yetenek Yarışması', renkli görüntülere sahne oldu.

Marmaris Hayvan Hakları Koruma Derneği (MAHAYKO) tarafından 'Köpek Güzellik ve Yetenek Yarışması' düzenlendi. Ulusal Egemenlik Caddesi'ndeki 19 Mayıs Gençlik Meydanı'na getirilen 50 köpek, 5 kişilik jüri heyeti önüne çıkarıldı. 15 kilogram altı ve üstü 'güzellik-kıyafet', 'sahibinden koş' ve 'yetenek' kategorilerinde yarıştırılan köpekler, sevimlilikleri ile dikkat çekti. Saat 13.00'de başlayan yarışmada 50 köpek arasında dereceye giren 10'u, tekrar podyuma çıkartılarak hünerlerini ortaya koydu. Aralarında Yokshire, Terrier, Fransız Bulldog, Golden Retriever, Labrodos Retriver, Kaniş, Alman ve Sibirya Kurdu cinsi köpekler kıyafet, yetenek, güzellik kategorisinde değerlendirilmeye alındı.

3 KATEGORİDE YARIŞTILAR

En güzel kıyafet kategorisinde Ayşe Şentürk'ün sahibi olduğu 6 yaşındaki 'Lolita' isimli kaniş cinsi köpek birincilik kupasını kazandı. İkinciliği Ayten Koçak'ın 'Zeytin' adlı terrier cinsi, üçüncülüğü ise Fadime Karaman'ın Yorkshire cinsi 'Tarçın' isimli köpeği elde etti. Yetenek dalında ise birinciliği 'Çomak' adlı Beren Şen'in kurt köpeği, ikinciliği Lubaşka Pehlivanoğlu'nun 'Bruise' isimli 'Labrador' cinsi köpeği, üçüncülüğü ise Fadime Karaman'ın Tarçın isimli köpeği kazandı.

Sahibinden koş adlı yarışmada ise birinciliği Emir Taha Bilgen'in 'Mia' adlı Golden Retriver cinsi köpeği kazanırken, onu Gökalp Arı'nın 'Potuk' adlı Labrador cinsi köpeği ikinci olarak, Kemal Karakuzulu'nun 'Tucker' adlı Alman kurdu ise üçüncü olarak takip etti. Ayrıca katılan 50 köpeğin sahibine günün anısına madalya verildi. Dereceye girenlere, jüri üyeleri arasındaki Marmaris Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Oktay, Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nejmettin Kaya, kupa ile 25 ile 50 kilogram arasında kuru mama, konserve mama hediye etti. Ayrıca meydanda hayvanların bakım, sağlık ve yiyecek ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 40 tane yiyecek- içecek ve hediyelik eşya standı açılarak satış yapıldı. Yarışmaya katılan Ayşe Şentürk, "Hayvanları çok seviyoruz. Bu yarışmaya ilk defa ailemle katıldım. Hem benim için hem de ailem için çok güzel bir etkinlik oldu" dedi. Misra Coşkun ise "Beş yıldır bu yarışmalara katılıyorum. Çok güzel dostluklarımız oldu. Ayrıca edindiğim bilgilerle hayvanımın sağlık ve bakımları konunda daha çok bilinçlendim" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Köpeklerden görüntü-19 Mayıs Gençlik Meydanı girişinden görüntü-Meydanda hayvanlara katkı için açılan stantların genel görüntüsü-Yarışmalardan görüntü-Yarışmaya katılan köpek sahipleriyle röp.

Haber-Kamera: Ali GÜNDOĞAN/ MARMARİS (Muğla),


- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel DHA YURT BÜLTENİ- 16 - Son Dakika


Son Dakika

Kılıçdaroğlu "Satılık ordu" ifadesini kullanan vekile sahip çıkmadı, sözleri ayakta alkışlandı Fenerbahçeli Nabil Dirar, Club Brugge ile büyük ölçüde anlaştı Kendisini tavana asarak intihar eden terzinin bıraktığı not yürek dağladı: Çocuklarım size emanet, ölmem hepimiz için iyi olacak Uğur'un diskalifiye edilmesinin ardından eleştirilerin hedefi olan Acun Ilıcalı sessizliğini bozdu Önlemler sıkılaştı, Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde vakalar sıfırlandı 1.5 yaşındaki bebeğine alkol içirip fotoğraflarını paylaştı! Baba, savcılığa koştu TÜBİTAK'ın geliştirdiği Ürün Takip Sistemi uygulamasıyla maskelerin tıbbi maske olup olmadığı öğrenilebilecek Güney Koreli ünlü K-Pop grubu A.C.E, Erik Dalı'nda fena döktürdü! O anları 15 bin kişi izledi