Son Dakika Haberleri: Dha Yurt Bülteni-18

Dha Yurt Bülteni-18

2 yıl önce

Pülümür'de 8 terörist öldürüldü TUNCELİ'nin Pülümür İlçesi kırsalında güvenlik güçleriyle PKK'lılar arasında çıkan çatışmada, 8 terörist öldürüldü.

Dha Yurt Bülteni-18, System.String[]
Pülümür'de 8 terörist öldürüldü 

TUNCELİ'nin Pülümür İlçesi kırsalında güvenlik güçleriyle PKK'lılar arasında çıkan çatışmada, 8 terörist öldürüldü.

Pülümür'de MİT ile koordineli yapılan çalışmaların ardından jandarma komando birlikleri Kızılmescit- Karagöl Dere mevkii bölgesine operasyon düzenledi. Operasyonda PKK'lı teröristlerle sıcak temas sağlandı. Çıkan çatışmada, 4'ü kadın, 8 terörirst etkisiz hale getirildi. Teröristlerle birlikte, 5 kalaşnikof, 3 adet M-16 ve 1 de glock marka tabanca ele geçirildi.

Güvenlik güçlerinin bölgedeki operasyonlarının aralıksız devam ettiği bildirildi.

Haber-Kamera: TUNCELİ,

==========================

Gaziantep'te yeni yılda ulaşıma zam yok

 

GAZİANTEP Büyükşehir Belediye Başkan Fatma Şahin, 2018 yılında toplu ulaşım araçlarına zam yapılmayacağını kaydederek, yolcuları mevcut ücretlerle taşımaya devam edeceklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi'nde Gençlik Meclisi toplantısı kapsamında 'Fatma Şahin'le Söyleşi' adlı programda gençlerle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, gençlerle sohbet etti, onların taleplerini ve sorunlarını dinleyip nasihatlerde bulundu.

Programın açış konuşmasını yapan Başkan Şahin, zamanın ruhunu yakalamanın bir zorunluluk olduğunu vurgulayarak, bilgi toplumu olma yolunda ilerleyen yenidünyayı yakalamak için teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek gerektiğini söyledi.

Daha adaletli, daha kalkınmış, hukuk devletini özümsemiş bir dünya için demokrasiyi su içmek yemek yemek gibi sahiplenmiş gençlerin yetiştirilmesinin önemine değinen Şahin, "Umudunuz nedir dediğinizde gençlerin umudu nedir? Gelecek için iddianızı nedir dediğinizde gençlerin iddiası nedir? denilen bir dönem yaşıyoruz. Artık ekonomik kalkınma değil insanı merkeze alan sürdürülebilir kalkınma dönemi başladı. Akıllı şehirler anlayışıyla başka bir söylem ve eylem birliği var. Hayat; fizik, kimya ve matematik değil fizik ve kimyanın içerisinde insan ve insani değerler olmazsa bir şeyler eksik demektir" dedi.

Kentte 3 üniversite ve 60 bine yakın üniversite öğrencisi, 18 yaş altında 750 bin öğrenci olduğunu ifade eden Şahin, "Sanayi, kültür ve gastronomi şehiriz diyoruz ama biz aynı zamanda genç şehiriz, gençlik şehriyiz. Bu potansiyeli geleceğe hazırlayabilirsek büyük bir fırsata sahip oluruz. Şayet bu potansiyeli kullanamazsak tüm Dünya'da sorun alanı olarak görülen uyuşturucu ve şiddetle uğraşmak zorunda kalırız. Bu yüzden gençlere yönelik koruyucu önleyici kültürel ve sosyal projelerle geniş alanlar açıyoruz. AVM yıkıp onun yerine 160 kapasiteli çift katlı otopark üzerine kitap cafe yapan başka bir belediye var mı bilemiyorum. Kamuoyunda, 'başkan burayı beğenmedi daha büyük alışveriş merkezi mi yapacak? sorularıyla ve bakışıyla karşılaştık? Gençler buraya gelsin, kitap okusun yaşayan bir meydan olsun, meydanda kültür, sanat ve sosyal hayat canlansın diyen bir belediyecilik anlayışımız var. Benim baktığım yerden değil siz gençlerin baktığı yerden bakarsak büyük iddiamızı gerçekleştirebiliriz" diye konuştu.

Yerel yönetimlerde artık ideolojiler bittiğini aktaran Şahin, "1990'lı yıllardan sonra sosyal belediyecilikte çok iyi durumdayız, artık bütün şehirler, engeline, yoksuluna, mağduruna bir şeyler sunuyor. Kent Konseyi Gençlik Meclisi'nin bakışını toplum hayatına koymamız gerekiyor. Aklını kiraya vermeden, bilgiyi kendi vicdanında özümseyerek analiz ederek, irdeleyerek, doğru neyse onu uygulayacak zihinlerde gençleri geleceğe hazırlamamız gerekiyorö dedi.

Şahin, Konya, Kayseri gibi Gaziantep'in sıkletindeki illerin ulaşımda üniversite öğrencilerine dönük fiyatlandırmanın yüzde 10'un altında kalabilecek bir şekilde ayarladıklarını belirterek, bir saat içerisinde başka bir otobüse binildiğinde aktarmanın ücretsiz olduğunu söyledi.

'GAZİANTEP KART TÜRKİYE PROJESİ OLDU'

2018 yılında toplu ulaşım araçlarına zam yapmayacaklarını belirten Başkan Şahin, "Ulaşımda zam yapmayacağız, mevcut ücretlerle yolcuları taşıyacağız. Ulaşımla ilgili önemli yeniliklere gittik. Gelişen teknolojiye uygun Gaziantep Kart sistemiyle gerek yüksek güvenliği, gerekse kullanıcılara ve işletmecilere sağladığı ekstra özelliklerle, hizmet kalitesinin artmasına büyük katkı sağladık. Dünya'da kullanılan tüm temassız kredi kartlarıyla biniş yapılabilecek. Böylelikle Gaziantep Kart'ı olmayan vatandaşlarımızın da seyahat edebilmesi mümkün olabilecek. Bu kadar teknolojik donanımlı uygulama Türkiye projesi oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 'Türkiye Kart' projesini hayata geçirecek. Ayda 2 milyon lira ulaşımı fonluyorduk, şu an ayda 700 bin liraya kadar düştü. Yeni sistemde başa baş gelirsek öğrenciler için yeni bir düzenlemeye girebilirizö diye konuştu.

Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Ercan Oğuz ise, gençlik meclisinin yürüttüğü çalışmalara hakkında bilgi verdi.

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan da, 2004 yılında kurulan kent konseyinin ilk genel sekreteri olduğunu belirterek, büyükşehir belediyesinin her alana dokunan önemli çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------------------------------

Kent Konseyi

Programa katılan öğrenciler

Fatma Şahin'in konuşması

Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Mücahit YOLCU-GAZİANTEP-DHA)

=================================

Siverek'te üç trafik kazası: 7 yaralı

 

ŞANLIURFA'njın Siverek İlçesi'nde meydana gelen üç ayrı trafik kazasında 7 kişi yaralanırken, bir inek telef oldu.

Diyarbakır- Siverek karayolunda ilerleyen Ahmet Aktimur yönetimindeki 63 EM 674 plakalı büyükbaş hayvan yüklü kamyonet, kontrolden çıkarak devrildi. Devrilen kamyonetin sürücüsü Ahmet Aktimur ile yanındaki oğlu Şiyar Aktimur yaralanırken, bir inek telef oldu.

Aynı karayolunun 10'uncu kilometresinde meydana gelen ikinci kazada ise Ömer Dağ'ın kullandığı plakasız motosiklet devrildi. Kazada Ömer Dağ yaralandı. Plakası ve sürücüsünün ismi öğrenilemeyen bir otomobil de, Siverek- Adıyaman karayolunda yaptığı kazada 4 kişi yaralandı.

Üç kazada yaralanan toplam 7 kişi, sağlık görevlileri tarafından hastenelere taşınarak tedaviye alındı, sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

Kaza yapan motosiklet

Jandarma ekibi

Devrilen kamyonet

Ambulans ve kalabalık

Telef olan inek

Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Mehmet SEZGİN-ŞANLIURFA-DHA)

===============================

Adalet Bakanı Gül, Samsun'da (2)

'DIŞARIDAN MEDET UMARAK SİYASET YAPMAK BEYHUDE BİR ÇABA'

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Atakum ilçesindeki bir otelde düzenlenen 'Terör suçları bölge değerlendirme toplantısı'nın ardından Samsun Valiliği'ni ziyaret etti. Valilik şeref defterini imzalayıp, Vali Osman Kaymak ile görüşen Bakan Gül, daha sonra Ak Parti İl Başkanlığı'na geçti. Burada açıklamalarda bulunan Bakan Gül, "Ak Parti kendisiyle yarışan bir parti. Muhalefet dediğiniz, iktidara alternatif partilerdir. Ama iktidara alternatif olabilecek, talip olabilecek hiçbir vizyonları yok. Çünkü anamuhalefete bakıyorsunuz milletin değerleriyle, Türkiye Cumhuriyeti ile adeta kavga eden bir 'manda' anlayışıyla siyaset yapan bir anlayışı görüyorsunuz. Bu manda siyaseti, mandacılık hevesi 1920'lerde kaldı. O zamanlarda da bu hevesi yapanlar vardı. 'Biz yönetemiyoruz, başkası yönetsin' anlayışı vardı. Bugünlerde de dışarıdan, farklı yerlerden medet umarak siyaset yapmak beyhude bir çabadır. Türk Milletinden, Türk vatandaşlarından oy alacaksınız. Burada yapamadığınız iktidara geliş yürüyüşünü, gerçekleştiremediğiniz iktidar arzunuzu başka uzak mecralarda, birtakım kumpas davalarına belgeler taşıyarak sizlere ekmek çıkmaz. Milletimiz olan biten her şeyi görüyor" dedi.

'TÜRKİYE EGEMEN BİR HUKUK DEVLETİ'

Türkiye'nin egemen bir hukuk devleti olduğunu belirten Adalet Bakanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ak Parti kim olursa olsun, kızım Fatma bile olsa 'Ben yanlışın karşısında olurum' anlayışı ile siyaset yapan bir partidir. Kim yanlış yaparsa yapsın Türkiye egemen bir hukuk devletidir. Türkiye'de yargılanır. Varsa kanunlara aykırı bir davranışı cezalandırılır. Bunların zihniyeti başka. Bunlar suçlunun peşinde değil. Türkiye'yi cezalandırmak, ekonomisiyle, siyasetiyle bağımsızlığını, ayakta durma mücadelesini baltalayarak, 'Acaba buradan ekmek çıkar mı? Türkiye zayıflar da buradan bize iktidar çıkar mı?' çabaları boş çabalardır. Türkiye hukuk devletidir. Burada bir yanlış yapılmışsa yargılayacak makam da Türkiye'dir. Nitekim bununla ilgili de fiiller yapılmış, Türk mahkemeleri yargılamıştır. Eğer yine Türk Ceza Kanunu ile alakalı bir fiil işlenmişse bunların yeri yine Türk savcıları ve mahkemeleridir. Bunların manda anlayışı maalesef bu vizyondan uzaktır. Bunlara tavsiyem, kendilerini Türk hakimlerine emanet etsinler. Başka yerlerden sırtını buraya dayamış, FETÖ'cülerin buraya getirmiş olduğu hakimlerden medet ummasınlar. O zaman 200 devlet var. Biz, başka işleri bırakalım başka ülkelerde Türkiye'yi mi yargılasınlar. Türk vatandaşlarını mı yargılasınlar. Türk mahkemelerine güvenmemek, gerçekten kompleksli, bu ülkeye yabancı olanların yapacağı bir davranıştır. Anayasada ve hiçbir hukukta karşılığı yoktur."

FETÖ İLE MÜCADELEDE HUKUKUN DIŞINA ÇIKMIYORUZ

FETÖ ile mücadelede hukukun dışına çıkılmadığını söyleyen Bakan Gül, "FETÖ davalarıyla alakalı olarak yargılamalar yapılıyor. FETÖ mensupları da mahkemeler karşısında adil bir şekilde yargılanmaktadır. Bu darbecilere hak ettikleri ceza mahkemelerce verilmektedir. Ceza evlerinde anayasanın, hukukun, kanunların gereği neyse cezalarını çekmektedirler. Bir suçları da yoksa serbest kalıyorlar ya da beraat ediyorlar. Türkiye işleyen bir hukuk sistemi ile herkesin güvenliği için çalışmaya devam ediyor. Bunu yaparken sap ile samanı birbirinden ayıran bir anlayışla ve titizlikle yapılmaya çalışılıyor. Terörle mücadele ederken, vatandaşla terör arasındaki ayrımı yapan bir devlettir, Türkiye Cumhuriyeti. Bazen iftiralarla, farklı hesaplar düşünerek, siyasi çekişmelerle iftira atan, mahkemeleri meşgul eden art niyetliler de çıkıyor. Bunun için hükümetimiz en son KHK'de 'lekelenmeme hakkı'nı getirmiştir" diye konuştu.

'HUKUKUN DIŞINA ÇIKMIYORUZ'

OHAL de olsa hukukun dışına çıkılmadığını belirten Bakan Abdulhamit Gül, "OHAL de anayasanın tanıdığı meşru bir yoldur. Hukukun dışına kesinlikle çıkmıyoruz. FETÖ ile mücadeleyi sulandırmak isteyenlere fırsat vermemek lazım. İbadet niyetiyle yapanlarla ihanet niyeti ile yapanları birbirinden ayırmak lazım. Burada haksız yere, iftira ile ya da ihmalle ne olmuşsa, bu konuyla ilgili her türlü mücadeleyi vererek vatandaş ile terörist arasındaki ayrımı yapma noktasında elimizden gelen her şey titizlikle yapılıyor" şeklinde konuştu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, daha sonra sırasıyla Büyükşehir Belediyesi, Samsun Adliyesi ve Hukuki Araştırmalar Derneği Samsun Şubesi'ni ziyaret etti. Bakan, Hukuki Araştırmalar Derneği'nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

'ABD'DE KURGULANAN BİR TİYATRO İZLİYORUZ'

Bir basın mensubunun ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions'a gönderilen mektubun içeriğiyle ilgili soruya Bakan Gül, şu yanıtı verdi:

" Amerika'da kurgulanan bir tiyatroyu izliyoruz. Hiç bir hukuki temeli olmayan bir dava, bütün dünyanın gözü önünde cereyan ediyor. ByLock olduğu tespit edilen firari olan bir terör örgütü üyesi, FETÖ'nün bu işlerine katkıda bulunan kişiyi korumak, kollamak ve maaşa bağlamak asla kabul edilebilir bir şey değil. Türkiye terör örgütleriyle mücadele eden bir hukuk devleti. Yanı başımızda bir çok örgütle mücadele ederen, Ankara'nın güvenliği bütün dünya başkentleriyle eş değerdir. Terörle mücadele, bütün ülkelerin el birliğiyle yapması gereken bir mücadele. Türkiye bu mücadeleyi verirken, ABD'nin bir terör örgütünün mensubunu maaşa bağlaması, koruması asla kabul edilebilir bir şey değil. Bu şekilde devam etmesi, telafisi mümkün olmayacak birtakım zarar ve ilişkilerin zedelenmesine sebebiyet doğurabilir. Her iki ülke stratejik ve müttefikse bunun gereği olarak bu anlamda daha hassas olması gerekir. Türkiye'nin bekasını tehdit eden terör örgütleriyle, güneyimizde terör örgütüne verilen destek, FETÖ'ye de verilen desteğin kabul edilmesi mümkün değil."

'HUKUK DIŞI UYGULAMAYA SON VERİLMESİNİ İSTEDİK'

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions'dan hukuk dışı uygulamaya son verilmesini istediklerini belirten Bakan Gül, "ABD'li muhatabımıza derhal bu hukuk dışı uygulamaya son verilmesini ve Türk yargısı tarafından hakkında yakalama çıkartılan FETÖ üyesi eski emniyetçinin ülkemize iadesi ile ve FETÖ elebaşı Gülen'in de iadesi hususunda talebimizi bir mektupla istedik. Telefonla da bu asla kabul edilemez, Türkiye egemen bir ülkedir. Türkiye'deki bazı isimleri oraya kurgulayarak Türkiye'nin egemenliğini hukuki yargılama hakkını elinden alabilecek şekilde bu hukuksuzluğa da son verilmesini istedik. Türkiye'de yaşayan bir suç varsa, Türk mahkemeleri, yargısı karar verir. Türkiye'de yaşanmış bir şeyle ilgili kalkıp da bu anlamda egemenliğini sınırını bozacak şekilde bir yargılamaya gitmesi asla mümkün değildir. Oradaki kim ne suç işlemişse yargımız mevzuat çerçevesinde gereğini yapmaktadır ve yapıyorlar da, bunu kalkıp Türkiye aleyhine bir kurguya belge taşımak ve diğer süreçlere girmek asla kabul edilebilir durum değildir" diye konuştu.

FETÖ elebaşı tarafından FETÖ'cü hakimlere mektup gönderildiği iddialarıyla ilgili sorusu üzerine Bakan Gül, "Biliyorsunuz bunlar kurguladıkları dizilerle, haberleşme ağlarıyla bu tür talimaları zaten hep veriyorlar. Şu an verilen mücadele Pensilvanya'ya değil, anayasa bağlı bir hukuk sistemini oluşturmak, hükümetimizin ve yargı mensuplarının verdiği bir mücadeledir. Bu konuda önemli mesafeler alındı. Bu talimatları dikkate alan değil, anayasayı dikkate alan yargı mensupları şu an iş başındadır. Anayasanın değil de Pensilvanya'dan talimat alanlar zaten ihraç edilmiştir. Bu bahse konu belge soruşturmanın mahiyetini bilmediğimiz için, benim bir yorum yapmam mümkün değil. Ben yürütmenin bir organı ve üyesi olarak soruşturma hakkında 'budur ya da şudur' demem asla mümkün değildir. Bu konu hakkında savcılık açıklama yapmışlardır. Ben o konuda belgenin ne olduğuna ilişkin birşey söyleyemiyorum" dedi.

'MAHKUMLARA AF ÇALIŞMASI YOK'

Mahkumlara af çıkarma gibi bir çalışmanın olup olmadığıyla ilgili sorulan bir soruyu cevaplayan Bakan Gül, "Böyle bir çalışmamız yok. Bulunmamaktadır" diye konuştu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, daha sonra Ankara'ya gitmek üzere karayoluyla kentten ayrıldı.

Görüntü dökümü

---------------------------

-Ziyaretlerinden detaylar

-Bakan Gül'ün açıklamaları

Haber-Kamera: Hakan AKGÜN-Hakan ÇELİKBAŞ/SAMSUN,  

=======================Bayburt'ta Kömür Diye Toplanıp Yakılan Taşın Kehribar Olduğu Öğrenilince, Bir Çok Ülke Almak İçin Sıraya Girdi Bir Seferde 5-6 Yavru Vermesiyle Bilinen Romanov Koyunlarıyla Köşeyi Dönmek İsterken, Dünyası Başına Yıkıldı

Şeyma Subaşı'nın Yeni Sevgilisiyle Fotoğrafları Ortaya Çıktı!