Son Dakika Haberleri: Dha Yurt Bülteni-5

Dha Yurt Bülteni-5

10 ay önce

1)BEKLENEN KAR YAĞMADI, KAYAK MERKEZLERİNDE SEZON AÇILAMADIGEÇEN YIL AYNI GÜNLERDE EKSİ 30 LARLA BUZ KESEN ERZURUM' DA VATANDAŞLAR GÜNEŞLİ HAVANIN KEYFİNİ ÇIKARIYORKUĞULAR SICAK HAVA NEDENİYLE VAN' I TERKETMEDİHava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrederken geçen yıl bu tarihlerde...

Dha Yurt Bülteni-5, System.String[]
1)BEKLENEN KAR YAĞMADI, KAYAK MERKEZLERİNDE SEZON AÇILAMADI

GEÇEN YIL AYNI GÜNLERDE EKSİ 30 LARLA BUZ KESEN ERZURUM' DA VATANDAŞLAR GÜNEŞLİ HAVANIN KEYFİNİ ÇIKARIYOR

KUĞULAR SICAK HAVA NEDENİYLE VAN' I TERKETMEDİ

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrederken  geçen yıl  bu tarihlerde karla mücadele eden Orta ve  Doğu Anadolu bölgelerinde  kar yağmaması endişelendiriyor. Geçen yıl bu zamanlar eksi 30 derece karlı soğuk havayla mücadele eden Erzurum' da 

vatandaşlarlar  park ve bahçelerde güneşli havanın tadını çıkartırken Sivas ve Samsun' daki kayak merkezlerinde kar yağışının yetersiz oluşu işletmecilerde hüsran yarattı. İşletmeciler  geçen yıl 50 santim kar olan pistlerde  suni karlama yöntemi uyguluyor..

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle, Datça' da badem ağaçları çiçek açarken, flamingolar ise sıcak havalar nedeniyle geldikleri Van' ı terketmedi..

ERZURUM'DA ŞAŞIRTAN SICAKLAR

TÜRKİYE'nin en soğuk kentlerinden biri olan Erzurum'da bu yıl aralık ayında yaşanan sıcaklık, vatandaşları şaşırtıyor. 

Kış aylarındaki aşırı soğuk havası ile bilinen Erzurum'da yaklaşık 2 haftadır hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Geçen yıl aralık ayında yoğun kar yağışı yaşanırken, bu yıl ise kent merkezinde kar yok. Hava sıcaklığının geçen sene bu dönemlerde sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğü kentte 700'e yakın da köy yolu kapalıydı. Bu yılın aralık ayında ise en düşük hava sıcaklığının gece sıfırın altında 12 dereceye kadar düşerken tek bir köy yolu bile kapalı değil. Sıcaklık ise gün içerisinde 2-3 dereceyi buluyor. Erzurumlular aralık ayında hiç alışkın olmadıkları şekilde gün içerisinde park ve bahçeleri dolduyor. Oyun parklarını dolduran çocuklar ilk kez karlı zeminde değil, salıncak, kaydıraklarda eğlenmenin keyfini yaşıyor. Parkta oturanlardan Murat Kargın, "Şimdi batıda kar, doğuda güneş var. Biraz da onlar üşüsün biz güneşin keyfini çıkaralım. Bu sıcaklar bizi şaşırtıyor. Hiç böyle bir aralık ayı geçirmemiştik. İnşallah yıl sonunu böyle geçiririz" dedi. Geçen yıl hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında olduğunu belirten Meteoroloji uzmanları, bu yıl ise hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini bildirdi. Yıl sonuna kadar kar yağışının beklenmediğini aktaran uzmanlar, hava sıcaklığının belli bir süre daha böyle gideceğini açıkladı.

SİVAS'TA BEKLENEN KAR YAĞMADI, KAYAK MERKEZİNDE SEZON AÇILMADI

SİVAS'ta, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle bu yıl beklenen kar yağışı henüz gerçekleşmedi. 2 bin 552 metre yükseklikteki Yıldız Dağı'nda bulunan kayak merkezinde, kar yağmadığı için sezon açılmadı. Kayak merkezinde suni karlama yöntemi uygulanıyor.Sivas'ta iklim şartlarına göre, önceki yıllardaki gibi kasım ve aralık ayı içerisinde beklenen kar yağışı gerçekleşmedi. Kentte hava sıcaklığı gündüz 5-6 dereceye çıkarken, gece ise sıfırın altında 7-8 dereceye iniyor. Aralık ayının son haftasında da hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle beklenen kar yağmadı. Özellikle kent merkezinde bu yıl birkaç kez kısa süreli yağan kar etkili olmadı. Vatandaşlar, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği kentte, günlerini dışarıda geçiriyor. Kar yağmaması nedeniyle Sivaslıların alışık olmadığı görüntüler ortaya çıktı.

SUNİ KARLAMA SİSTEMİ KULLANILIYOR

Kentte 2016 yılında hizmete giren 2 bin 552 metre yükseklikteki Yıldız Dağı'nda bulunan Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi'nde ise yeterli kar olmadığı için sezon açılmadı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 4 dereceyi bulduğu günlerde kayak merkezinde suni karlama yapılıyor. 95 suni karlama sisteminin hava sıcaklığının durumuna göre çalıştırıldığı belirtildi. Kayak merkezindeki 6 pistten sadece 2'sinin suni karlama etkisiyle açık olduğu öğrenildi. Bu sayede bazı bölgelerde kar birikimi sağlanırken, sezonun açılamaması nedeni ile bölgeye kayak yapmaya gelenlerin sayısının az olduğu görüldü. Meteoroloji verilerine göre kar yağışının kent genelinde bir süre daha beklenmediği öğrenildi.

'GEÇEN SENE 50 SANTİM KAR VARDI

Kayak merkezinin bulunduğu Yıldız beldesinde oturan Osman Kepenek, "Bu sene kar çok yağmadı. Sadece yağmur yağdı. Çok az kar yağdı. Geçen sene bu zamanlarda 45-50 santim kar vardı. Bu sene Allah'ın hikmeti, kar yerine yağmur yağdı. Geçtiğimiz senelerde de böyle bir iklim olmuştu" dedi. Belde sakinlerinden Onur Türk ise "Geçen yıl kar oldukça iyiydi. Bu yıl turizm açısından kar olmadığı için oldukça sakin. Kar yağışıyla birlikte bu bölgenin canlanacağını düşünüyoruz. İnşallah kar yağışı olur. Geçen sene bu zamanlarda gayet güzel bir şekilde kayak yapılabiliyordu. Yaklaşık 50 santim kar vardı. Şu an kar hiç tutmadı. 15-20 gün içinde karın tutmasını bekliyoruz. Turizmcilerin buraya gelmesini bekliyoruz" diye konuştu.

AKDAĞ'IN YILBAŞI UMUDU

SAMSUN'un Ladik ilçesinde bulunan 1675 metre rakımlı Akdağ Kayak Merkezi'nde bu yıl kayak sezonunun geçen yıla göre yaklaşık bir ay geç başladığı belirtildi. Samsun'un Ladik ilçesinde bulunan 800 metre rakımlı Akdağ, yılbaşı için hazırlanıyor. Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi'nde 2010 yılında 1675 metrelik kayak pisti ve 1300 metrelik de telesiyej bulunurken buradaki işletmeciler yılbaşı için umutlu. Yılbaşına kadar kar yağmasını bekleyen işletmeciler, vatandaşların yıl başı gecesi kayak merkezini tercih etmeleri için hazırlıklarını sürdürüyor. Öte yandan piste yaklaşık 15 santim kar bulunuyor. Bu yıl kayak sezonunun geçen yıla göre yaklaşık bir ay geç başladığı belirtildi. Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı, geçen yıl Akdağ'da 1 Kasım'da kar yağdığını ve kayak sezonunu başladığını belirterek "Bu yıl 23 Aralıkta yağan kar tuttu. Geçen yıl sezon Nisan ayına kadar sürmüştü. 4 ayda yaklaşık 75 bin kişi Akdağ'a gelmişti. Bu yıl sezon geç başladı ancak en az Mart ayına kadar devam etmesini bekliyoruz. İnşallah kar yağışı devam eder ve kar seviyesi artar. Akdağ'a Samsun'dan ve çevre illerden gelen kişi sayısı her geçen yıl artıyor. kayakseverlerin burayı daha çok tercih etmesini istiyoruz" dedi.   Tokat'ın Erbağ İlçesi'nde yaşayan ve Akdağ Kayak Merkezi'ne ilk kez gelen Evren Baltacı, "Böyle bir kayak merkezi olduğu için çok şanslıyız. Çok güzel bir merkez. Kar tutmuş. Bizim ilimizde kar yok sadece yüksek dağlarda vardı. Burada gelip kar görmek, kayak yapmak çok güzel" dedi.  Babası ile birlikte Akdağ'a gelen Kadir Baltacı, "İlk kezg eldik buraya. televizyonda da daha görmüştüm. Güzel bir yer olduğunu tahmin ediyordum. Bu gün gelip görüncede tekrar anladım. Kayak merkezleri güzel yerler herkesin gelmesi gerekitğnii düşünüyorum" diye konuştu. 

FLAMİNGOLAR  SICAK HAVA NEDENİYLE VAN' DAN AYRILMADI

KIŞI geçirmek üzere Kasım ayı sonlarında Rusya'nın Sibirya bölgesinden göç eden beyaz ötücü kuğular ile yaz aylarında Van'a gelen flamingolar, Van Gölü sahilinde bulunan Gevaş'ın Göründü Sazlığı'nda konaklıyor. Kışı bölgede geçirecek kuğular, Mart ayından itibaren tekrar Sibirya bölgesine dönecek. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayvanlarını Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, kuğuların Sibirya soğuklarından Van'a geldiklerini, flamingoların ise bölgedeki sıcak hava yüzünden bu yıl Van'dan ayrılmadıklarını söyledi.  Yüzlerce kuş türünün bulunduğu Van Gölü Havzası, her yıl kış aylarında konaklamak için bölgedeki sulak alanlara gelen beyaz kuğuları da konuk ediyor. Rusya'nın Sibirya bölgesinden göç eden beyaz ötücü kuğular ile yaz aylarında Van'a gelen flamingolar, Van Gölü sahilinde bulunan Gevaş'ın Göründü sazlığında seyrine doyumsuz bir manzara ortaya çıkarıyor. Göründü deltasındaki Van Gölü kıyısında görsel şölen sunan kuğular ve flamingoların, bölgede etkili olan sıcak hava nediniyle kışı Van'da geçirmeleri bekleniyor. 

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayvanlarını Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç.Dr. Lokman Aslan, 

Flamingoların Van Gölü havzasını yazlık olarak kullandığını da belirterek, Flamingolar ürediklerinde yavruları ile beraber yaz aylarını Van Gölü havzasındaki sulak alanda geçiriyor. Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte de ayrılıyorlar. Ancak, bu yıl havalar yeteri kadar soğumayınca gitmedi. Kuğular da Sibirya'daki soğukta beslenememeyip gelince 'Pişti oldular.' Flamingolar her sene Aralık ayında bu sulak alanları terkederken, bu sene terk etmediler. Bu durum çok çetin bir kış sezonu yaşamayacağımızı gösteriyor. Buradaki tehlike ise avcılık. Bölgenin avcılığa yasaklanması gerekiyor. Ördek avı serbest. Ancak kuğu avlandığı zaman çok büyük cezası var. Van'ın misafirperverliğini kuşlar için de göstermesi gerekiyor. Bunlar bizim doğal miraslarımız. Atadan, babadan nasıl bağ-bahçe kaldığı zaman koruyorsak, bu tabiatın bize bahşetmiş olduğu, Van'daki bu sulak alanları da korumalıyız. Kuğular asaletin, zerafetin simgesi. Ayrıca geldiklerinde beraberlerinde bir çok kuş türünü getirererek eko turizmi canlandırıyorlar. Van Gölü yazın flamingosuyla, kışın ötücü kuğusuyla ve 150'den fazla kuş türüyle bir cennet. Daha çok galmeleri için tehlikeleri de bertaraf etmekteyiz.

MERSİN BAHARI YAŞIYOR

Yurdun doğu bölgelerindeki ılıman hava Akdeniz' de de etkisini gösteriyor. Mersin'de yazdan kalma günler yaşanıyor.

Yılın 300 günü güneş gören ve 'Güneş Kenti' adıyla bilinen Mersin'de, termometreler 17 dereceyi gösterdi. Nem oranının yüzde 80'leri bulmasıyla birlikte hissedilen sıcaklık 20 derece dolaylarına çıkarken, ülkenin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde hava sıcaklıkları eksinin altına düştü. Sıcak hava ve güneşi fırsat bilen Mersinliler de sahil kenarına akın etti. Şehir merkezinde bulunan Atatürk Parkı'na giden vatandaşlar, sahil kenarında gezerek sıcak havanın tadını çıkardı. Çocuklar parklarda gönüllerince oynarken, büyükler ise çimlere oturup sohbet etmeyi tercih etti. Bazı Mersinliler ise sıcak havayı fırsat bilip balık tutarak zamanını geçirdi.

Meteoroloji Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, güneşli hava önümüzdeki günlerde de Mersin'de  etkisini sürdürecek

DATÇA' DA BADEMLER ÇİÇEK AÇTI

MUĞLA'nın Datça ilçesinde, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, badem ağaçlarını şaşırttı. Türkiye'nin dört bir yanında yoğun kış koşulları yaşanırken, Datça'da güneşli ve sıcak havaya aldanan bazı badem ağaçları çiçek açtı.

Datça'nın Hızırşah Mahallesi'nde çiçek açan badem ağaçları, görenleri hayrete düşürüyor. Datçalı inşaat teknikeri 43 yaşındaki Rıdvan Öztürk, bu yıl havaların sıcak geçtiğini belirterek, "Kasım ayı ortalaması 20-22 derece dolayında seyrederken, Aralık ayı ise 16-17 derecenin altına düşmedi. Erkenci bazı badem ağaçları, bu nedenle çiçeklerini açtı. Normalde badem ağaçlarının, Ocak ayı sonlarına doğru çiçek açması gerekiyor. Bu mevsimde açan çiçeklerin çoğu ne yazık ki meyveye dönüşmeden dökülecek" diye konuştu. 

KARLA KAPLI GÖLCÜK VE ABANT HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Diğer taraftan BOLU'nun doğa harikaları karla kaplı Abant ve Gölcük Tabiat Parkları havadan görüntülenirken, eşsiz güzellikleri ile büyüledi.Her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği karla kaplı Gölcük ve Abant Tabiat Parkları havadan görüntülendi. Bolu kent merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunan Gölcük Tabiat Parkı'nda beyaz örtüyle kaplanan çam ağaçlarının oluşturduğu eşsiz manzara ve buz tutan göl büyüledi. Abant Tabiat Parkı'nda ise göl kısmen buz tutarken, havadan görüntülenen doğa harikasının güzelliği ortaya çıktı.

Görüntü Dökümü

------------------------ERZURUM

- Palandöken dağından Erzurum'un genel görüntüsü

-Banklarda oturan vatandaşlar

-Çocukların parkta oyun oynamaları 

-Vatandaşlar ile röp

- Hümeyra Pardeli'nin anonsu

-2016 yılı kar görüntüleri (arşiv)

-Hümeyra Pardeli'nin anonsu (arşiv)

-Cadde ve sokaklarda kar temizleme çalışmaları (arşiv) 

Haber: Hümeyra PARDELİ - Kamera: Zafer KUMRU/ ERZURUM,

(SÜRE: 07.25 BOYUT: 425 MB)

Görüntü Dökümü:

-----------------------SİVAS

-Kent merkezinden görüntüler

-Kayak merkezi görüntüler

-Suni karlama yöntemi kullanılan alanlar

-Kayak yapan az sayıda öğrenci

-Belde sakinleri ile röportaj

-Detaylar

Haber-Kamera: Hüsnü Ümit AVCI/SİVAS,

Görüntü Dökümü:

-------------------------SAMSUN

-Detaylar

-Kayak merkezinden detaylar

-Vatandaşlardan detaylar

-Vatandaşlarla röportaj

-Arşiv görüntüleri

-3 farklı açıdan muhabir ananosu

(Süre: 03.02 dk) (Boyut: 342 mb)

Haber-Kamera: Yaprak KOÇER-Hakan AKGÜN/LADİK(Samsun),

Görüntü Dökümü

----------------------------------VAN

Kuğular ve Flamingolardan genel görüntüler

Detaylar

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayvanlarını Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan ile röportaj

Detaylar

GÖRÜNTÜ BOYUTU 228 MB

GÖRÜNTÜ SÜRESİ 03 DAKİKA 45 SANİYE

Behçet DALMAZ- Orhan AŞANVAN

Görüntü Dökümü

------------------------MERSİN

-Kentin havadan görüntüsü

-Sahilden görüntüler 

-Gezi teknelerinden görüntüler

-Vatandaşlar çimlerde otururken

-Çocuklar parkta oynarken

-Sahil kenarında gezenler

-Balık tutan vatandaşlar

-Genel ve detay görüntüler

SÜRE: 02: 32 BOYUT: 155.46 MB

Haber-Kamera: İbrahim MAŞE/ MERSİN,

Görüntü Dökümü

------------------------MERSİN

-Kentin havadan görüntüsü

-Sahilden görüntüler 

-Gezi teknelerinden görüntüler

-Vatandaşlar çimlerde otururken

-Çocuklar parkta oynarken

-Sahil kenarında gezenler

-Balık tutan vatandaşlar

-Genel ve detay görüntüler

SÜRE: 02: 32 BOYUT: 155.46 MB

Haber-Kamera: İbrahim MAŞE/ MERSİN,

Görüntü Dökümü

---------------------------DATÇA

-Datça'da yalancı bahara aldanarak çiçek açan badem ağaçlarından genel görüntüler,

-Datçalı inşaat teknikeri Rıdvan Öztürk (43) ile röp,

-Yalancı baharda yemyeşil çayırlarda yayılan keçilerden görüntü,

-Badem çiçeklerinden görüntüler.

 Haber - Kamera: Mehmet ÇİL/ DATÇA (Muğla),

Görüntü Dökümü

--------------------- BOLU

-Gölcük ve Abant'ın havadan çekilen görüntüleri

-Röportajlar

-Manzaralar

-Detaylar

Süre: 05.36 Boyut: 341 MB

Haber-Kamera: Murat KÜÇÜK/BOLU,

==================================================

2)ADANA'DA AT VE EŞEK KEMİKLERİ BULUNDU

ADANA'da kesilip etleri alınmış at ve eşeklere ait çok sayıda kemik bulundu.

Merkez Yüreğir ilçesindeki bataklık bir alanda yılbaşında piyasaya sürülmek üzere kesildiği iddia edilen at ve eşeklerin kemik ve kafalarını görenler polise ihbarda bulundu. Yakınında ev bulunmayan bataklık alanda çok sayıda kesilip eti alınmış at ve eşeklere ait kemikler ele geçti. Polis ve zabıta ekipleri, bölgede incelemelerini sürdürüyor.

Görüntü Dökümü

------------------------

Bataklık alandan genel görüntü

Eşeğin kesilmiş kafası

At ve eşek kemiklerinden görüntüler

İskelet görüntüsü

Kafatasının görüntüsü

Bir vatandaşın konuşması

Torbalara doldurulmuş etler

Olay yerinden pan görüntü

Kemeklerden detay

Otlanan canlı bir at görüntüsü 

SÜRE: 01'34"    BOYUT: 96 MB

Haber: Çağlar ÖZTÜRK-Kamera: ADANA,

================================================

2)ULUDAĞ'DA YILBAŞI İÇİN GÜVENLİK TEDBİRLERİ ÜST SEVİYEYE ÇIKARILDI

Kış ve Turizm Merkezi Uludağ'da yılbaşı öncesi İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Uludağ Milli Parkı gişelerinde güvenlik tedbirlerini üst seviyeye çıkardı. Yılbaşı nedeniyle tatilcilerin ilgi gösterdiği, kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da İl Jandarma Komutanlığı güvenlik önlemlerini üst düzeye çıkaracak. Uludağ Milli Parkı gişelerinde başlayarak devriye görevinin arttırıldığı Uludağ'da  trafik, asayiş ekiplerinin yanı sıra özel harekat timleri zirvede görev yapacaklar. Uyuşturucu ve kaçak içki kullanımının önüne geçmek için ise İstihbarat ve Kaçakçılık Şube'ye bağlı ekipler eğlence yerlerinde önlem alacaklar. Ekipler, bomba arama ve narkotik köpekleriyle zirveye gelen araç ve şahıslar üzerinde uygulama yaparken yılbaşı gecesi kaybolma ve mahsur kalma olaylarına karşı ise Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri ise görev başında olacaklar.

Görüntü Dökümü

---------------------------

-JAK Timlerinin görüntüsü 

-Özel Harekat ekiplerinin görüntüsü 

-Otellerde çıkan sanatçıların görüntüsü 

-Uludağ pistlerden görüntü 

-Detaylar

SÜRE: 4 dakika BOYUT: 257 MB 

Hüseyin TÜCCAR/BURSA- 

==========================================================

3)BESLEDİĞİ HİNDİLERİ, YILBAŞI İÇİN 130 LİRADAN SATIYOR

YILBAŞINA  sayılı günler kala Van'ın Gürpınar ilçesinde yetiştirilen hindilere büyük talep var. 3 yıldır hindi yetiştiriciliği yapan 32 yaşındaki 3 çocuk babası Nurettin Kurt, organik hindileri yılbaşı için Van ve Hakkari'de 130 liradan sattığını söyledi.

Gürpınar İlçesine bağlı Gündoğan Mahallesi'nde hindi besiciliği yaparak geçimini sağlayan Kurt, yılbaşının yaklaşması nedeniyle oldukça yoğun çalışıyor. 7 ay önce Diyarbakır'da civciv olarak aldığı hindilerini boş ve doğal bir ortamda yetiştiren Kurt, ailesi ile birlikte hindilere özel bir itinayla bakıyor. Yılbaşının yaklaşımsı ile birlikte beslediği hindileri satmaya başladığını anlatan Kurt, ağırlıkları 8 ile 10 kilo arasında değişen hindileri 100 ile 130 liradan sattığını söyledi. Siparişlere yetiştiremediğini belirten Kurt, "Yaklaşık bin hindim var. Geçimimizi böyle sağlıyoruz. Çocuklarımla birlikte hindi çiftliğinin hemen yanındaki evde yaşıyoruz.Güzel bir işimiz var. Bu hindi çiftliğini kendi imkanlarımızla açtık. Bu konuda devlet yetkililerinden de destek bekliyoruz. Eğer bize destek olunursa bu işi daha da büyütmeyi düşünüyoruz"dedi. 

Görüntü Dökümü

---------------------------

-Hindilerini besleyen Ercin Göç

-Göçün arkasında koşan hindilerden genel görnütü

-Hindilerden genel ve detaylar

-Ersin Göç ile röportaj

-Çiftlik önünde bekleyeh hindilerden detaylar

-Hindi yetiştiriciliği yapan Nurettin Kurt ile röportaj

-Detaylar

Behçet DALMAZ-Orhan AŞAN/VAN,-

======================================================

4)KOYUN SÜRÜSÜ İLE KARAYOLUNA GİRDİ, TRAFİK KARIŞTI

TRABZON'da, yaklaşık 600 küçükbaş hayvanı ile Karadeniz Sahil Yolu'na giren çoban trafiği birbirine kattı.Trafik polislerinin eskortluğunda karayolunda ilerleyen sürüyü gören araç sürücüleri ise şaşkınlığını gizleyemedi.

Trabzon'da yaz aylarını yaylalarda geçiren çobanlar havaların soğuması ile birlikte sürüleri ile yerleşim yerlerine iniyor. Of İlçesi'nde, Tayyip Kurt adlı çoban 600 küçükbaş hayvanı ile 36 kilometre mesafedeki Arsin ilçesine doğru yola çıktı. Koyun sürülerinin geçtiği Karadeniz Sahil Yolu'nda, zaman zaman trafik olumsuz yönde etkiledi. Trafik polislerinin eskortluk yaptığı sürü, sürücülerin şaşkın bakışları altında yoluna devam etti. Sürüye eşlik eden polis ekipleri araçları dikkatli seyretmeleri konusunda uyardı.

Çoban Tayyip Kurt, Of İlçesi'nden gelip Arsin İlçesi'ne gittiğini belirterek 'Başka çaremiz yok. Yaya olarak ilerliyoruz. Trafikte bir tehlike olmazö dedi.

Görüntü Dökümü

------------------------

Koyun sürüsünün karayolunda görüntüleri

Çoban ile röp.

Polislerden detay

Detaylar

 Haber-Kamera: Muhammet KAÇAR TRABZON-DHA 

======================================================

5)KADIN PROFİLİYLE KANDIRIP, GASP ETTİ

 İZMİT'te, 21 yaşındaki S.G. kadın fotoğrafı ve kadın ismi kullanarak açtığı sosyal medya hesabı aracılığıyla tanıştığı 28 yaşındaki T.A. ile buluşarak, cep telefonu ve parasını gasp etti.

İddiaya göre, S.G. kadın fotoğrafı ve ismi kullanarak açtığı sahte sosyal medya hesabı aracılığıyla T.A. ile görüştü. S.G. kandırdığı T.A. ile İzmit Alikahya Mahallesi'nde buluştu. S.G. buluştuğu T.A.'yı tehdit ederek cep telefonu ve üzerinde bulunan 200 TL'sini gasp etti. T.A.'nın şikayeti üzerine Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekipleri olay yerinde bulunan güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyerek, S.G.'yi yakalamak için çalışma başlattı. Daha önce çeşitli suçlardan 10'dan fazla sabıkası olan S.G. düzenlenen operasyonla yakalandı. Suçunu itiraf eden S.G.'nin, uyuşturucu madde alabilmek amacıyla gasp yaptığı öğrenildi. S.G.'nin ifadesi üzerine uyuşturucu hapları sakladığı özel halk otobüsünde arama yapılarak, 13 adet uyuşturucu hap ele geçirildi. Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri özel halk otobüsü sürücüsünü gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerin ardından S.G. adliyeye sevk edildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Zanlının adliyeye sevk edilmesi

Dinçer AKBİR-Uğur AYDIN/İZMİT(Kocaeli), -

===================================================

6)TOKAT'TA YOĞUN SİS

TOKAT'ta sabah saatlerinde etkili olan yoğun sis kentin üzerini kapladı.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 4 dereceye kadar düştüğü Tokat'ta, sabah saatlerinden itibaren yoğun sis etkili oldu. Görüş mesafesinin yer yer 30 metreye kadar düşmesi nedeniyle araç sürücüleri trafikte ilerlemekte güçlük çekti. Kentin yüksek kesimlerinde etkisini artıran sis tabakası kent merkezinin üzerini kapladı. Ortaya güzel görüntüler çıktı.

Görüntü Dökümü:

--------------------------

-Kent merkezi üzerine çöken sis bulutu

-Kent merkezinden görnütüler

Haber-Kamera:   Fatih YILMAZ/TOKAT,

(61.7 mb)

====================================================

7)ROBOTLAR KEMOTERAPİ İLACINI HAZIRLAYACAK HASTA BAŞINA 50 BİN LİRALIK TASARRUF SAĞLANACAK

ULUDAĞ Üniversitesi  (UÜ)  Tıp Fakültesi kanser tedavisi gören hastalara, kemoterapi tedavilerinde insan eli değmeden hata payının yok denecek kadaz az olduğu robotlar yardımı ile hazırlanan ilaçlar verilecek. "Robotik Kemoterapi İlaç Hazırlama" Sistemi" adı verilen uygulama ile hem hastalara verilebilecek ilaçlar doğru dozda ayarlanacak ve her bir hastanan yılda en az 50 bin liralık ilaç tasarrufu sağlanacak.

UÜ Tıp Fakültesi, kanser tedavisi gören hastalara verilen kemoterapileri robotlar yardımı ile hazırlayacak. Önümüzdeki günlerde hizmete girecek "Robotik Kemoterapi İlaç Hazırlama" sistemi ile hem hastalar için hazırlanan ilaçlar insan eli değmeden dozajları sağlıklı bir şekilde hazırlanıp hastalara verilecek.

"50 BİN LİRALIK İLAÇ TASARRUFU SAĞLANACAK"

Stotoksik ilaçların tehlikeli olduğunu belirten UÜ Tıp Fakültesi Başeczacısı Funda Alper; ""Kanser tedavisi gören hastalar için hastalara verilen kemoterapi ilaçları daha önceden çalışanlarımız tarafından hazırlanıyordu. Tehlikeli olan sitotoksik ilaçlar çok güvenli koşullarda ve tam kapalı sistemlerle hazırlanması gerekiyordu. Bu sistem ile ilaçların hazırlanmasında ne kadar dikkat edilse de doğru dozun ayarlanmasındaki hata payını doğal olarak yükseltiyordu. Ayrıca bu ilaçları hazırlayanlarında güvenliği tehlike altındaydı. Tıp Fakültesi Hastanemizde bulunan ve önümüzdeki günlerde hizmete girecek olan Robotik Kemoterapi İlaç Hazırlama Sistemi ile ilaçlar tamamen kapalı ortamda insan eli değmeden robotlar tarafından hazırlanacak. Hata payı ise yok denecek kadar az olacak. Bu sistem sayesinde sadece hastalara doğru dozda ilaç verilmeyecek her bir hasta için yılda en az 50 bin liralık ilaç tasarrufu sağlanacak ki, bu çok önemli bir rakam" dedi.

UÜ Tıp Fakültesi Başeczacısı Funda Alper; Bursa ve Güney Marmara'da ilk olan bu sisteme geçilmesinde hastalara sağlıklı ilaç verilmesi kadar ilaç tasarrufunun da çok önemli olduğuna dikkat çekti.

GÜNLÜK 120 HASTA İÇİN İLAÇ HAZIRLAYACAK

Uludağ Üniversitesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Sertaç Yılmaz ise, sitotoksik ilaçların hazırlanış süreçlerinde en güvenli sistemin, robotik sistemler olduğunun altını çizerek, "Bu sebeple biz de hastanemizde bu en güvenli yöntem olan robotik sistemi tercih ettik. İlaçlardan da tasarruf ediliyor, hiçbir ilaç boşa gitmiyor en son damlasına kadar robotlar içinden alabiliyorlar. Şu an için, en ileri teknoloji bu olduğu için Uludağ Üniversitesi'nde robotik sistemi kullanmayı tercih ettik. Bu sistem kemoterapi alacak olan günlük yaklaşık 120 hasta için ilaç hazırlayabilecek kapasiteye sahip" açıklamasını yaptı.

Görüntü Dökümü

-------------------------

-Funda Alper öi  Sertaç Yılmaz açıklamalar, 

-ilacın hazırlanışı,

-Merkezden detaylar

-Tıp Fakültesinin dışardan görüntüsü

Gürkan DURAL/BURSA-

(Boyut: 334 MB, (Süre: 5 dk 29 sn)Yol Kenarında Baygın Bulunan Suriyeli Kızların, Otomobilden Atladıkları Ortaya Çıktı Sendikalardan Asgari Ücrete Çifte Zam Talebi

Karayılan'la Çektirdiği Fotoğrafla Tanınan Şarkıcı, Mahkemede Hüngür Hüngür Ağladı