Son Dakika Haberleri: DHA YURT BÜLTENİ-5

DHA YURT BÜLTENİ-5

3 ay önce

1)İZMİR VE ÇEVRESİ 4,8 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMLE SALLANDIEGE Denizi'nde merkez üssü Kuşadası Körfezi olan Richter ölçeğine göre 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

DHA YURT BÜLTENİ-5, System.String[]

1)İZMİR VE ÇEVRESİ 4,8 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMLE SALLANDI

EGE Denizi'nde merkez üssü Kuşadası Körfezi olan Richter ölçeğine göre 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İzmir merkez ve ilçelerinde de hissedilen deprem, paniğe neden oldu. Depremin can ve mal kaybına yol açıp açmadığının belirlenmesi için araştırma başlatıldı.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı'nın merkez üssünü Ege Denizi'nde Seferihisar'ın 8, 17 kilometre açığı olarak saptadığı deprem saat 11.39'da meydana geldi. Yerin 18,47 kilometre derinliğinde olan deprem, Seferihasır'ın yanı sıra çevre ilçeler ve İzmir kent merkezinden de yoğun şekilde hissedildi. Paniğe neden olan sarsıntıyla birlikte vatandaşlar, evlerinden ve iş yerlerinden sokağa çıktı.
Depremin can ve mal kaybına yol açıp açmadığının belirlenmesi için araştırma başlatıldı.

İZMİR, -

==============================================

2)TRABZON'DA 217 KİŞİ ZEHİRLENME ŞÜPHESİYLE HASTANEYE KALDIRILDI

TRABZON'un Maçka ilçesinde 217 kişi mide bulantısı, kusma ve ishal şikayetiyle hastaneye başvurdu. İlçede içme suyu kaynaklarından numune alınırken, olayın nedeni araştırılıyor.
Maçka ilçesinde dünden itibaren birçok kişi, mide bulantısı, kusma ve ishal şikayetiyle hastaneye başvurdu. Hastanede tedaviye alınanların sayısı 217'ye yükseldi. Tedavileri tamamlananlar taburcu edilirken, durumu ağır olan hasta bulunmadığı belirtildi. Sağlık, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerinin inceleme başlattığı ilçede su kaynaklarından incelenmek üzere numuneler alındı.
Trabzon Sağlık Müdürü Hakan Usta, hastanelere mide bulantısı, kusma ve ishal şikayetle başvuranlar olduğunu belirterek tedavileri tamamlanan hastaların çoğunun taburcu edildiğini söyledi. Usta, başvuruların nedenlerinin araştırıldığını söyledi.
Eşini hastaneye getirdiğini anlatan Fahri Kalkan, "Serum tedavisi uygulandı.Şikayeti henüz geçmedi. Neden olduğu konusunda henüz net bilgi verilmedi. Su veya havalardan dolayı olabileceği söylendi" dedi.

Görüntü Dökümü
----------------------
Hastane acil detayları
Hasta detayları
Hasta yakını ile röp.

Haber-Kamera: Tolğa SAĞLAM-Aleyna KESKİN TRABZON-DHA

==============================================

3)İSVİÇRELİ ÇİFT, BİSİKLETLE 4 AYDA 8 BİN KİLOMETREYİ AŞIP TÜRKİYE'YE GELDİ

İSVİÇRE'nin Bern şehrinde yaşayan finansçı Christoph Bigler (31) ile fizyoterapist arkadaşı Maria Tabea Eggimann (27) farklı kültürleri keşfetmek için bisikletle ülke ülke dolaşıyor. Portekiz'den yola çıkan ikili, 4 ayda 8 bin kilometre yol katederek Türkiye'ye ulaştı.
İsviçre'nin Bern şehrinde yaşayan Christoph Bigler ile Maria Tabea Eggimann farklı kültürleri keşfetmek için bisiklet turuna çıkmaya karar verdi. 4 ay önce Portekiz'da Atlas Okyanusu kıyısındaki Faro şehrinden yola çıkan iki arkadaş, bisikletle 8 ülkeyi geçip Türkiye'ye geldi. İspanya, Fransa, İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Arnavutluk ve Yunanistan'ı bisiklet sürerek geçen Bigler ve Eggimann şehir şehir dolaşarak 4 ayda 8 bin kilometre yol yaptı. Dubai'de sona erdirmeyi planladıkları yolculukları için Türkiye'ye gelen ikili, Tokat'ın Erbaa ilçesine ulaştı. Bir gün ilçede kaldıktan sonra yolculuğa devam eden Bilgler ve Eggimann Türkiye'den sonra Gürcistan, Ermenistan ve İran üzeinden Dubai'ye gideceklerini söyledi. Yolculuklarını Gürcistan, Ermenistan, İran ve ardından Dubai'ye ulaşarak tamamlamak istediklerini kaydeden Christoph Bigler,Türkiye'de iniş ve çıkışlar sebebiyle bisiklet sürerken bazen zorlandıklarını, yolculuklarının ise çok iyi geçtiğini ifade etti.

Görüntü Dökümü:
---------------------
-Çiftçin görüntüleri
-Bisiklekte gezintileri
-Konuşmaları

Haber-Kamera:  İbrahim UĞUR/ERBAA (Tokat),

================================================

4)SEYHAN BAYRAMA HAZIR

ADANA'da Seyhan Belediyesi Zabıta ekipleri, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi ilçe genelindeki iş yerlerinde denetimlerini sıklaştırırken, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri de sorumluluk alanındaki parkların bakımlarını yaptı.
Zabıta Müdürlüğü, Kurban Bayramı öncesi denetimlerin aksamaması için tüm personelin izinlerini kaldırdı. Şekerci ve unlu mamül satan işletmeler, Gıda Mühendisleri eşliğinde denetleniyor. Zabıta ekipleri ayrıca kurban kesim ve satış yerlerinde herhangi bir olay yaşanmaması için önlemlerini aldı. Her bayram öncesi ortaya çıkan ve duygu sömürüsü yapan dilencilere yönelik denetim ve önleme çalışması yapan Zabıta ekipleri bayram süresince çalışmalarını sürdürecek.
Halk sağlığını tehlikeye atacak hiçbir üretim ve satışa izin vermeyeceklerini vurgulayan Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, "Halkımızın,  hijyen kurallarına uygun üretilmiş güvenilir gıda tüketebilmeleri adına ekiplerimiz denetimlerini arttırarak sürdürüyor. Bu denetimlerde mevzuat uygun olmayan sağlıksız gıda üreten ve insan sağlığıyla oynayanlara fırsat vermeme konusunda kararlıyız. Mevzuata uymayarak halk sağlığını tehlikeye atan işletmelere yasal tedbirleri eksiksiz uygulayacağızö dedi.

Görüntü Dökümü
--------------------------
Zabıta ekiplerinin iş yerlerinde denetim yapması
Şekerlemelerden detaylar

SÜRE: 01'38" BOYUT: 180 mb

Haber-Kamera: ADANA,

================================================


Haber Yayın Tarihi: 08.08.2019 12:22 Kaynak: DHAVenezuela'da asgari ücretlilerin maaşına yüzde 375 zam yapıldı
Vergi cezalarında uzlaşmayla indirim Son Dakika: Antalya'nın Manavgat ilçesinde sivil eğitim uçağı düştü: Ölen ya da yaralanan yok