DHA YURT BÜLTENİ-7 - Son Dakika

DHA YURT BÜLTENİ-7

26.07.2019 12:47
DHA YURT BÜLTENİ-7

1)POLİS, BAŞÖRTÜLÜ ERKEK HIRSIZLARI ARIYORERZURUM'un Horasan ilçesinde tanınmamak için başörtü takarak bir işyerini soyan iki erkek hırsız polis tarafından aranıyor.

1)POLİS, BAŞÖRTÜLÜ ERKEK HIRSIZLARI ARIYOR

ERZURUM'un Horasan ilçesinde tanınmamak için başörtü takarak bir işyerini soyan iki erkek hırsız polis tarafından aranıyor. Olay, dün gece saatlerinde Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Yeni Kars Caddesi üzerindeki bir markette meydana geldi. İşyerinin güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde yüzlerini saklamak için başörtü takıp, kadın pardösüsü giyinen 2 soyguncu ön kapıdan içeri giremeyince arka taraftaki pencerenin korkuluklarını sökerek girdi. Sabah iş yerini açmaya gelen Mahmut Toprak, rafların dağıldığını fark edince güvenlik kamera görüntülerini izledi. İş yerine hırsızların girdiğini gören Toprak polisi aradı.
Kısa sürede olay yerine gelen ekipler bölgede inceleme başlattı. Polis, işyerinden çok sayıda sigara ve bozuk para çalan hırsızların yakalanması için işyerinin ve çevredeki güvenlik kamera görüntülerini incelemeye aldı.

Görüntü Dökümü
--------------------------
-Kadın kıyafeti giyinen iki hırsızın elinde sopa ile işerine gelmesi (güvenlik kemerası)
-İşyerine giren hırsızların soyğunu gerçekleştirmesi (güvenlik kemerası)

(Haber-Kamera: ERZURUM,

=====================================================

2)PAMUK TEYZE, 'KIZ ÇOCUKLARI OKUSUN' DİYE EVİNİ BAĞIŞLADI

MANİSA'nın Yunusemre ilçesinde yaşayan ve okuma yazma bilmeyen 75 yaşındaki Zöhre Mehmetçik, 120 metrekarelik evini, ölümünden sonra kullanılması için Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne (ÇYDD) bağışladı. ÇYDD Manisa Şubesi Başkanı Mete Şahin, bu desteği nedeniyle evinde ziyaret ettikleri Mehmetçik'e CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel'in de katılımıyla teşekkür belgesi verdi.
Evinde el işleri yaparak geçimini sağlayan Zöhre Mehmetçik, 8 Eylül Caddesi'ndeki 5 katlı bir apartmanın 3'üncü katındaki 3 oda, 1 salon olan 120 metrekarelik dairesini ölümünden sonra kullanılmak üzere Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bağışlamaya karar verdi. Çocukluğunda çok zor günler yaşadığını, imkansızlıklar nedeniyle okula gidemediği için okuma yazması da olmadığını belirten Mehmetçik, bu konuda CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel'den yardım istedi. Mehmetçik, Milletvekili Özel'in yardımıyla irtibata geçtiği Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile geçen hafta imzaladığı protokol ile evini bağışladı.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Manisa Şubesi Başkanı Mete Şahin ve Milletvekili Özgür Özel, dün (perşembe) Mehmetçik'i evinde ziyaret edip, örnek davranışı nedeniyle teşekkür etti. Yaşamının çok zor şartlar altında geçtiğini belirten Zöhre Mehmetçik, "7 yaşında çalışmaya başladım, halen de çalışıyorum. Çocuğum olmadı. 20 yıl önce, bağışladığım bu evimi aldım. Çocukları çok seviyorum. Onlar da beni çok severler. Mahalleye beni gördüklerinde, çocuklar 'Pamuk Teyze' diyerek, yanıma koşuyorlar. Bir çocuğu ağlarken görsem dayanamam ben de ağlarım. Bu nedenle kız çocuklarının okumasına destek veren Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne ölümümden sonra kullanılmak üzere evimi bağışladım. Çocuklara, okumayanlara bir yardımım olsun istedim. İçim şimdi çok rahat" dedi.
Milletvekili Özgür Özel de duygulu anlar yaşadıklarını belirtip, "Kendisi okuyamamış birisi, çocuklar okusun diye evini bağışladı. Kendisi çok yoksulluk çekmiş, şimdi de yoksulluk çekenlere katkı sağlayacak. Biz de bugün burada olmaktan çok mutlu olduk. Sağlığında bu evde kendisi oturacak. Yaşamını yitirdikten sonrada bu ev satılacak ve kız çocuklarının okutulmasında büyük katkılar sağlayacak" dedi.
Konuşmaların ardından Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Manisa Şube Başkanı Mete Şahin, evini bağışlayan Mehmetçik'e teşekkür belgesi verdi.

Görüntü Dökümü
-----------------------
-Zöhre Mehmetçik'in evinin içerden görüntüsü
-Evini bağlışlayan Zöhre Mehmetçik'in konuşması
-Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Manisa Şube Başkanı Mete Şahin'in konuşması
-CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel'in konuşması
-Evini bağışlayan Mehmetçik'e teşekkür belgesi verilmesinden görüntü
-Genel ve detay görüntüler
Haber-Kamera: Cemil SEVAL/ MANİSA,

======================================================

3)ASIRLIK ÇINARLARIN ALTINDA AHŞAP HEYKELLER YAPIYORLAR

KOCAELİ'nin Gölcük ilçesinde bu yıl 26'ncısı düzenlenen Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu'nda sanatçılar birbirinden güzel eserler ortaya çıkarmaya başladı. Sanatçılar eserlerini yaparken, çevrede toplananlar merakla çalışmaları izledi.
Gölcük Değirmendere Çınarlık Meydanı'nda 17 Temmuz'da başlayan Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu'nda 6 sanatçı eserlerini hayata geçiriyor. Türkiye'nin en uzun süreli ahşap heykel sempozyumu olma özelliği taşıyan Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu'nun sonunda, sanatçıların ortaya çıkardığı eserler Değirmendere Yalı Evleri Ağaç Heykel Müzesi'nde sergilenecek. Rusya'dan Vadim Polin, İran'dan Bahman Chegeni, İspanya'dan Pedro Jordan, Türkiye'den ise Şenol Bora, Sanem Tufan ve Şahin Karakuş'un katıldığı sempozyum 2 Ağustos'ta sona erecek. Asırlık çınar ağaçlarının altında heykeltıraşlar köpek, kedi, tavşan, boğa, yelkenli gibi heykeller yaparken, çevrelerinde toplananlar merakla çalışmalarını izledi. Meydan da ayrıca geçen yıllarda yapılan heykeller sergileniyor. Sempozyuma Edirne'den katılan heykeltıraş Şenol Bora, "İlk defa uluslararası bir ahşap heykel sempozyumunda bulunmuş olacağım. Burada bulunmaktan ve yeni arkadaşlarla tanışmaktan dolayı mutluyum. Bu heykel sempozyumu 26'ncı kez düzenleniyor. Çok prestijli bir organizasyon. Bu tip etkinliklerin heykeltıraşlar için çok ayrı bir yeri var. Çünkü sanatçıların her zaman konuşma fırsatı olmuyor. Sanatçılar yaptıkları eserlerle kendilerini tanıtma, konuşma fırsatı bulabiliyor. Sergilerde, sempozyumlarda, workshoplar bizim kendimizi ifade etmemizin bir yöntemi. Burada 3 Türk, 3 de yabancı heykeltıraş var. İran'dan, Rusya'dan ve İspanya'dan bir arkadaş var. Herkes kendi projesini gönderip kendi heykellerini yapıyor. Ben de bir boğa figürü yapacağım." dedi. Derğirmendere'de yaşayan vatandaşların yoğun bir ilgi gösterdiğini söyleyen heykeltıraş Sanem Tufan, "Burada her katılımcı kendi tasarımını gerçekleştiriyor. Öncesinde biz proje gönderiyoruz. Gönderilen projelerden hangileri seçildiyse onları burada gerçekleştirme şansı buluyoruz. Burası bence önemli bir etkinlik. Hem Değirmendere için önemli, hem de heykeltıraşlar için önemli. Özellikle Değirmendere halkı açısından baktığımızda, halkın müthiş bir ilgisini görüyorum. Bunun da bu etkinliğin uzun süredir devam ediyor olmasıyla ilişkili olduğunu düşünüyorum. Çünkü, hem etkinliği hem de heykel sanatını sahiplenmişler. Bazen tabii ki heykele çok yabancı olduklarını gösteren sorular soran insanlar olsa da, çoğunluk çok beğeniyor ve sahipleniyor. Çocukların böyle heykellerle büyümesi, bu parkta onları görerek, oyun oynayarak heykellerle iç içe olmaları bence müthiş bir şey. Keşke bütün çocuklar bu fırsatı elde etseler. Bu yaptığımız heykellerin çocuklara temas ettiğini düşündüğüm için mutluluk duyuyorum. Hayvanlar, çocuklar burada içi içeler, güzel bir sevgi ortamı var. Burada olmaktan da mutluyum." diye konuştu.

Türkiye'de ilk kez bir heykel sempozyumuna katıldığını söyleyen İranlı heykeltıraş Bahman Chegeni, şöyle konuştu:
"İlk kez bir Türk sempozyumuna katılıyorum. Bence burası çok iyi, çünkü burada doğal bir ortamda çalışıyoruz. Deniz kenarında ve ağaçların arasında bir çalışma alanımız var. Bu çalışmak için çok iyi bir yer. Ayrıca, bu sempozyumun diğer sanatçılarla konuşmak için güzel bir atmosferi var. Burada birbirimizi tanıyoruz. Birbirimize kültürlerimizi anlatma fırsatı buluyoruz. Bu etkinlik 26'ncı kez yapılıyor. Umarım aynı şekilde devam eder. Çünkü, bence bu etkinlik tecrübesiz sanatçılar için iyi bir fırsat."

Görüntü Dökümü
--------------------------:
Sanatçıların çalışması
Alandan genel görüntüler
Şenol Bora ile röp.
Sanem Tufan ile röp.
Bahman Chegeni ile röp.(ingilizce)
Eserlerden görüntüler
Detay
HABER: Dinçer AKBİR-KAMERA: Alişan KOYUNCU/GÖLCÜK(Kocaeli),

=======================================================

4)SİMÜLATÖR ARAÇLA EMNİYET KEMERİNİN ÖNEMİ ANLATILDI

ADANA Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü görevlileri, vatandaşlara simülatör aracı ile kaza anını yaşatıp emniyet kemerini takmanın önemine dikkat çekti.
Trafik ekipleri, vatandaşların emniyet kemeri takması konusunda daha duyarlı davranması için
Bülent Angın Bulvarı üzerinde isteyen kişileri simülatöre bindirdi. Trafik ekipleri, emniyet kemerinin doğru kullanıldığında kaza anında; ön koltukta yüzde 45-60, Arka koltukta yüzde 70-75 ikinci bir yaşam şansı verdiğini aktardı. Görevliler, kazaların oluşumunda alt yapı eksikliği, hava koşullarının kötü olması gibi etkenlerin yanı sıra yaralanma ve ölüm olaylarının en önemli etkeninin emniyet kemeri takmama alışkanlığı olduğunu anlattı.

Görüntü Dökümü
----------------------
Simülatör araçtan görüntü
Vatandaşların araca binmeleri
Polisin vatandaşları kemer konusunda uyarması
Aracın hareket ettirilmesi
Genel ve detaylar

SÜRE: 03'07" BOYUT: 346 mb
Haber-Kamera: ADANA,

=======================================================

5)BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KURBAN PAZARLARINDA İLAÇLAMA YAPTI

Bursa Büyükşehir Belediyesi ekipleri il genelinde kurulan kurbanlık satış alanlarında karasinek ve diğer haşerelere karşı ilaçlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Kurban Bayramına sayılı günler kala Bursa Büyükşehir Belediyesi ekipleri çalışmalarına hız verdi. Kurban Bayramı öncesinde il genelinde yerleşim alanlarına yakın bölgelerde kurbanlık satış alanları oluşturulurken, bu bölgelerde çevre sağlığını tehdit edecek unsurlara karşı Büyükşehir Belediyesi ilaçlama ekipleri çalışmalarına ağırlık veriyor. Bu kapsamda 12 veteriner hekim, 10 ziraat mühendisi, 224 ilaçlama personeli, 78 ilaçlama aracı ve ilaçlama ekipmanlarıyla ile tüm kurban satış noktaları ile karasinek üreme ihtimali olan noktalarda karasinek ve diğer haşerelere karşı aralıksız olarak ilaçlama yapılıyor.
Bulaşıcı zoonoz hastalıklarının (Bruselloz, Tüberküloz, Şarbon) özellikle Kurban Bayramı sonrasında artış gösterdiğine dikkat çeken Veteriner Hekim Muhsin Akar, özellikle pişmemiş kistli sakatatların köpekler tarafından yenmesiyle insanlara ve hayvanlarda bulaşan, "Kist Hidatik" hastalığına karşı, tüketilemeyen sakatatların derin çukurlara gömülmesi gerektiğini belirtti. İlaçlama çalışmalarında hayvan satıcı ve alıcılarını uyarıcı broşürler de dağıtıldığını anlatan Akar, "Amacımız sağlıklı hayvan satılmasını sağlamak. Büyükşehir belediyesi olarak her zaman kurbanlık satıcısı ve alıcılarının yanındayız. Gerekli ilaçlama çalışmalarını düzenli olarak yapıyoruzö dedi.
Bursa'ya Kurban Bayramı öncesi yaklaşık 20 bin büyükbaş ve 40 bin kayıtlı küçükbaş hayvan girişi yapıldığı düşünüldüğünde zoonoz adı verilen bulaşıcı hastalıkların kontrolünün ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Bu hayvanların tonlarca gübresinin de yerleşim yerlerine yakın alanlara atıldığı da göz önüne alındığında, karasinek artışına sebep olmamak için gübreler, karasinek larvasit ilacıyla düzenli olarak ilaçlanıyor.

Görüntü Dökümü:
----------------------------------------
-İlaçlama yapılırken
-Kurban pazarından görüntüler
-Veteriner Hekim Muhsin Akar, kurban saıcıları ve alıcıları bilgilendirirlen
-Veteriner Hekim Muhsin Akar röportaj
-Detaylar
Süre: 03.14 Boyut: 362 MB
Haber: Mehmet İNAN/BURSA,


YORUMLAR
500
Son dakika 3. sayfa: Ankara'da alacak verecek kavgası: 1 yaralı Son dakika 3. sayfa: Ankara'da alacak verecek kavgası: 1 yaralı AVM'nin korkuluklarına çıkan şahıs yürekleri ağza getirdi: Hem intihara teşebbüs etti, hem de tartıştığı gençten özür diledi AVM'nin korkuluklarına çıkan şahıs yürekleri ağza getirdi: Hem intihara teşebbüs etti, hem de tartıştığı gençten özür diledi
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel DHA YURT BÜLTENİ-7 - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement