Son Dakika Haberleri: Dha Yurt Bülteni-8

Dha Yurt Bülteni-8

3 yıl önce

1)HELİKOPTER DÜŞTÜ 5 PERSONELİN DURUMU İYİ YANGIN TESPİT KÖPEĞİ SABOTAJ ŞÜPHESİ ARADI AMA BULAMADIİzmir'in Menderes ilçesi Gümüldür bölgesinde devam eden ve 500 hektarlık alanda etkili olan orman yangınında sabotaj ve kundaklama olabileceği ihtimaline karşı İl Jandarma Komutanlığı...

Dha Yurt Bülteni-8, System.String[]
1)HELİKOPTER DÜŞTÜ 5 PERSONELİN DURUMU İYİ

YANGIN TESPİT KÖPEĞİ SABOTAJ ŞÜPHESİ ARADI AMA BULAMADI

İzmir'in Menderes ilçesi Gümüldür bölgesinde devam eden ve 500 hektarlık alanda etkili olan orman yangınında sabotaj ve kundaklama olabileceği ihtimaline karşı İl Jandarma Komutanlığı araştırma başlattı. Komutanlık bünyesindeki özel eğitimli yangın tespit köpeği de bölgedeki araştırmalara dahil edildi. Köpek, yangının ilk çıktığı alan olan Deliömerli bölgesindeki iki dönümlük arazide araştırma yapmaya başladı. Yangın tespit köpeği, kundaklama ve sabotajda kullanılan gaz ve tiner gibi maddelerin kokusunu tespit etmeye çalıştı ancak bunlara rastlamadı. Jandarma, ilk çıktığı noktada çok sayıda cam şişe kırıklarının bulunduğu bu kırıkların da yüksek sıcaklıkta mercek etkisi yaparak yangına sebebiyet vermiş olabileceği ihtimalini daha yüksek gördü.

HELİKOPTER PERSONELİ BÖYLE KURTARILDI

Günün ilk ışıklarıyla havalanarak yangın sönderme çalışmalarına devam eden dokuz helikopterden biri saat 06.09'da Tahtalı Barajı'ndan su alırken 'bambi' olarak adlandırılan tankının su içindeki bir cisme takılması nedeniyle baraj gölüne düşmüştü. Batan hilekopterden yüzerek çıkan beş personelin kurtarılma anı kameralarca tespit edildi. Başka yangın söndürme helikopterinden baraj gölüne can simidi atıldı. Biri hafif yaralı 5 personel bota alınarak kurtarıldı. Karaya çıkarılan helikopter personeli ambulansla İzmir'e sevk edildi.

Görüntü Dökümü

---------------------

Yangın tespit köpeğinin çalışmalarından görüntü

Helikopter personelinin kurtarılmasından görüntü

İZMİR/DHA

====================================================

2)BAYRAM İÇİN ÜLKESİNE GİDEN SURİYELİ'DEN 8 BİNİ DÖNDÜ

RAMAZAN Bayramı'nı ülkelerinde geçiren Suriyeliler'den 8 bini, Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye döndü.Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan 68 bin 238 Suriyeli, Kilis Valiliği tarafından Ramazan Bayramı nedeniyle verilen izinle ülkelerine döndü. Suriyeliler'in, bayramın ardından geçici olarak gittikleri ülkelerinden yeniden Türkiye'ye dönüşleri devam ediyor. Halep'in sınıra yakın Azez, Çobanbey, El Bab ve Cerablus bölgelerinde yakınlarıyla bayramlaşıp Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'na gelen Suriyeliler, Göç İdaresi tarafından yapılan işlemlerinin ardından yeniden Türkiye'ye geçiş yapıyor. 14 Temmuz tarihine kadar dönmeleri gereken Suriyeliler'den 8 bini Türkiye'ye giriş yaptığı belirtildi.

Görüntü Dökümü

-------------------------------------------

Türkiye'ye giriş yapan Suriyeliler

Suriyelilerin gelişi

Suriyelilerin taşıyan otobüsün görüntüsü

Suriyelilerle röp.

Genel ve detay görüntüler

( Haber-Kamera: Reşit ÇELEBİOĞLU-KİLİS-DHA)

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 311 MB

===================================================

3)SICAKTAN BUNALAN MANDALAR SUDA SERİNLİYOR

GAZİANTEP'in İslahiye İlçesi'nde, aşırı sıcaktan insanlar kadar hayvanlar da etkileniyor. Sıcaktan bunalan mandalar, su kanallarında serinlemeye çalışıyor.

İlçede 40 santigrat dereceyi aşan sıcaktan bunalan insanlar gibi hayvanlar da serinlemenin yollarını arıyor. Güllühüyük, Karapınar, Kalaycık mahalleleri ile Tilmenhüyük Arkeolojik Parkı civarındaki çiftliklerde bulunan mandalar, serinlemenin çaresini su kanallarında buldu. Sıcaktan bunalan hayvanlar, girdikleri suda gün boyu serinlemeye çalışıyor.

Besici Ökkeş Çıngı, sıcak hava nedeniyle hayvanların günün büyük bölümünü suda geçirdiğini belirterek, "Deden kalma 70- 80 yıldır manda besiciliği yaapıyoruz. Sabah erken saatlerde beslenen mandalar, sıcak havada gün boyu suda kalarak serinliyor. Hayvanlarımız, sudaki otları yiyerek besleniyor" dedi.

Yaşar Çıngı ise, özellikle gün ortasında sıcakların bunaltmasından dolayı hayvanların yerinden kıpırdamadığını ifade etti.

Görüntü Dökümü

-------------------------------------------

Çıngılar Çiftliği

Mandaların yaylıma çıkarılması

Ökkeş çıngı at üzerinde mandaları sürmesi

At üzerinde Ökkeş Çıngı ile röp.

Su içerisinde mandalar

Yaşar Çıngı ile röp.

Genel ve detay görüntüler

( Haber-Kamera: Kadir ÇELİK-GAZİANTEP-DHA)

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 122 MBf

=================================================

4)ŞEHİT ASKERLERİN KAYIP SİLAHLARI 11 AY SONRA BULUNDU

ORDU'nun Mesudiye İlçesi'nde geçen yıl 31 Temmuz'da PKK'lı teröristlerin şehit ettiği 3 askerin kayıp silahları, operasyon yürüten jandarma komando timi tarafından 11 ay sonra olay yerinin 5 kilometre uzağındaki yaylada ormanlık alanda toprağa gömülü olarak bulundu.

Geçen yıl 31 Temmuz'da, Mesudiye'ye bağlı Topçam Mahallesi Tertil mevkisinde operasyon yürüten 5 kişilik komando timine, ormanlık alandan sızan teröristler el bombası ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenledi. Çıkan çatışmada Jandarma Uzman Çavuş Hamdi Karagöz, Jandarma Komando Er Muhammed Ali Sarı ve Jandarma Komando Er Doğan Kaya'yı şehit ederek 2 askeri de yaralayan teröristler, askerlerin silahlarını alarak takviye birlikler gidene kadar ormanlık alana kaçıp izini kaybettirdi.

KANDİL'LE TELSİZ ŞİFRELERİ ÇÖZÜLDÜ

Olayın ardından 7 teröristin öldürüldüğü Ordu kırsalında düzenlenen arazi arama- tarama faaliyetlerinde ele geçirilen PKK'nın 5 sığınağında gıda ve yaşam malzemeleri ile örgütsel dokümanlar büyük titizlikle inceledi. Elde edilen bulgular doğrultusunda iz takip köpeklerinin de katılımıyla Fatsa ve Mesudiye'deki jandarma komando timleri Mesudiye kırsalındaki ormanları didik didik aradı. Teröristlerin öldürülmeden önce Kandil ile yaptıkları telsiz görüşmelerinin şifrelerinin güvenlik birimleri tarafından çözülmesi, üzerlerinde çıkan bölgeye ait bir haritanın ele geçirilmesi, yürüyüş yolu olarak kullandıkları bütün geçiş güzergahlarının da tespit edilmesi silahların bulunmasında önemli rol oynadı.

SİLAHLARI TOPRAĞA GÖMMÜŞLER

Dedektör yardımıyla bölgede operasyonlarını sürdüren komandolar, askerlerin şehit edildiği tepenin karşısında kalan 5 kilometre uzaktaki Ortaalan Yaylası ormanında, askerlerin kayıp silahını kaya parçasının altında toprağa gömülü olarak buldu. Şehit askerlere ait olduğu tespit edilen, brandaya sarılı Bixi makineli tüfek ve silah ile mühimmatlar  topraktan çıkarılarak incelenmek üzere Jandarma Kriminal Laboratuvara gönderildi. Bulunan silahların olduğu yerin teröristelerin geçiş güzergahları içinde yer aldığı ve vadi içinde dere yataklarını kullanarak hareket ettikleri belirlendi. 11 ay süren başarılı operasyonun ardından bölgedeki arazi arama ve tarama faaliyetlerinin de Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı tarafından yürütüldüğü belirtildi.

ASKERLERİ ŞEHİT EDEN TERÖRİSTLER ÖLDÜRÜLDÜ

Geçen yıl güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları sonucu 3 askeri şehit eden PKK'lı teröristlerden 7'si Gölköy ve Mesudiye- Sivas Koyulhisar sınır hattında çatışmada ölü olarak ele geçirildi. PKK'nın sözde Karadeniz Açılım Grubu'ndan olduğu belirlenen 12 teröristten biri çatışmada Erzincan kırsalında yaralı ele geçirilirken, 7 terörist Ordu kırsalında, 4 terörist de Giresun, Gümüşhane ve Erzincan kırsalında öldürüldü.

Görüntü Dökümü

-------------

-Muhabir anonsu

-Silahların bulunduğu yerden ve ormandan görüntü

-3 askerin şehit edildiği yerden görüntü

-Bölgedeki terör operasyonlarından görüntü (Arşiv)

-Silahlardan fotoğraflar

-Diğer detaylar

(SÜRE: 03.21  Dk)  (BOYUT: 197 MB)

Haber-Kamera: Nedim KOVAN/ MESUDİYE(Ordu),

=====================================================

5)ÇEŞME, "ATA'YA SAYGI"SINI GÖSTERDİ

İZMİR'in Çeşme ilçesinde, Belediye'nin "9 Durak 9 Deneyim" projesi kapsamında, Ilıca mahallesinde düzenlenen "Ata'ya Saygı" etkinliğinde, denizde oluşturulan su perdesindeki muhteşem 4 D gösterisi etkinliğe damga vurdu.

Atatürk'ün 1926 yılında Ilıca'da 8 gün kalması anısına özel bir etkinlik düzenleyen Çeşme Belediyesi, sergiler, söyleşiler, vals gösterileri, Volkan Konak konseri ve ilk kez Çeşme'de gerçekleştirilen, denizde oluşturulan su perdesine Türk Bayrağı ve Atatürk'ün çeşitli fotoğraflarının yansıtıldığı 4 D gösterisi ile havai fişek gösterisinden oluşan dolu dolu bir program hazırladı.

"ATA'YA OLAN BAĞLILIĞIMIZI HAYKIRMAK İSTİYORUZ"

Etkinlikle ilgili bilgi veren CHP'li Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Atatürk'ün Ilıca'da 8 gün kaldığını hatırlatıp,  "Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hiçbir ilçede bu kadar bir süre kalmamıştır. Çeşme'nin Ilıca mahallesinde, 1926 yılında 8 gün konaklamıştır. O dönem içerisinde onuruna verilen davetler, valsleri canlandırmaya çalışacağız. Büyük önderimize tüm Çeşme olarak saygılarımızı iletmeye ve onu anmaya çalışıyoruz. İki gün sürecek dolu dolu bir program hazırlandı. Atamızla ilgili olan söyleşiler, sergiler ve gece eğlenceleri var. Su üzerinde Atamızla ilgili bir kısa film izleteceğiz. Ülkemizin, İzmir'in insanının Ata'ya olan hayranlığını, saygısını, bağlılığını Çeşme'den, Ilıca mahallemizden haykırmak istiyoruz" dedi.

ATATÜRK ANISINA SERGİ VE SÖYLEŞİ

İlk kez düzenlenen etkinlik, saat 19.00'da, Hanri Benazus'un "Atatürk Fotoğrafları kolleksiyonu", Çeşmeli kolleksiyoncu Taner Morova'nın "Eski Çeşme Fotoğrafları", Ilıcalı kadınların resimleri ve Genç Cumhuriyet'in Kadınları Kıyafet Sergileri açıldı.

Ilıca sahilinde kurulan sahnede vals gösterisi ile devam etkinlikte, tarihçi yazar Prof. Dr. Ergün Aybars, "Atatürk'ün önderliğinde Türk kültür devrimi" konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Çok sayıda kişinin izlediği söyleşinin ardından da Prof. Dr. Ergün Aybars, okuyucuları için kitaplarını imzaladı.

VOLKAN KONAK COŞTURDU

Söyleşinin ardından gerçekleştirilen Volkan Konak konseri ise vatandaşlara coşku dolu anlar yaşattı. Volkan Konak, yaklaşık 2 saat süren konserde sevilen parçalarını seslendirdi. Volkan Konak'ın şarkılarına yüzlerce kişi eşlik ederken, birçok kişi de müziğin ritmine uyarak oynadı.

4 D VE HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ COŞKUYU ZİRVEYE ULAŞTIRDI

Coşkulu konserin ardından ise deniz içinde oluşturulan su perdesine yansıtılan Türk Bayrağı ve Atatürk hakkında hazırlanmış kısa film gösterisi coşkuyu zirveye ulaştırdı. Su içindeki gösteri sırasında çalan çeşitli marşlara da sahildeki yüzlerce kişi eşlik etti. Gecenin sonunda gerçekleştirilen havai fişek gösterisi ise unutulmaz anlar yaşanmasına neden oldu.

İKİNCİ GÜN DE DOLU DOLU

Etkinliğin bugün saat 19.00'dan itibaren gerçekleştirilecek son gününde ise, Hanri Benazus "Niçin Atatürk", Yılmaz Karakoyunlu "Atatürk ve İzmir Suikastı" ve Çeşmeli yazar Mehmet Culum'un "Atatürk'ün Çeşme Ilıca'ya Gelişi"konulu söyleşileri gerçekleştirilecek. Etkinlik, İzmir Kordon Zeybeği, "Ilıca günlerinde Atatürk" konulu danslı müzikal gösteri ve Ilıca esintisi ile bale gösterisinin ardından 4 D gösterisinin tekrarı ile sona erecek.

Görüntü Dökümü

-----------------------:

-4 D ve havai fişek gösterisi görüntülerİ

-CHP'li Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ile röp.

-Genel ve detay görüntüler

(Haber-Kamera: Güneş ATAGÖZ/ ÇEŞME (İzmir),

=========================================================

6)ŞEHİT OĞLUNUN SÜNNETİNDE POLİS KONVOYU

Diyarbakır'da, 2015 yılında PKK'lı teröristlerin polis aracına düzenlediği saldırıda şehit olan polis memuru Nuri Yazanel'in oğlu Davut Safa'nın sünnet düğünü için polis araçları konvoy oluşturdu.

Sivas Emniyet Müdürlüğü'nde çalışırken geçici görevle Diyarbakır'a giden polis memuru Nuri Yazanel, PKK'lı teröristlerin polis aracına hain saldırısı sonucu 15 Aralık 2015'te 38 yaşında şehit oldu. Şehit Yazanel'in mezarı Kayseri Asri Mezarlığı Polis Şehitliği'nde bulunuyor. Yazanel'in 9 yaşındaki oğlu Davut Safa için bugün sünnet düğünü yapıldı. Düğünde resmi polis arabaları, özel harekat polislerinin kullandığı araç, motosikletli trafik ve yunus ekipleri Davut Safa için konvoy oluşturdu. Şehit oğlu Davut Safa Trafik Şube Müdürü Hakan İbişoğlu'nun makam aracıyla polis korteji eşliğinde şehir turu attı.

Ailesiyle birlikte şehit babasının şehitlikteki kabrine de giden Davut Safa dua okudu. Polis ekipleri sirenlerini açarak Davut Safa'yı annesi Güldane Yazanel ile birlikte oturduğu Kocasinan ilçesi Mevlana Mahallesi Barış Manço Caddesi Fatih Apartmanı'na getirdi. Şehit oğlu Yazanel, düzenlenen etkinlik için polis ekiplerine teşekkür ederek, mutlu olduğunu söyledi. Polis ekipleri ise, "Her zaman şehitlerimizin emaneti olan eş ve çocuklarının yanındayız" dedi.

Görüntü Dökümü

-----------------------:

Polislerin oluşturduğu konvoyun eve gelişi

Şehit çocuğu Davut'un trafik şube müdürünün makam arabası ile gelmesi

Dedesi Davut Yazanel ile konuşması

Şehit çocuğu Davut Safa Yazanel görüntü

Özel Harekatçı polisin konuşması

Detay

Haber: Kamera: Yasin DALKILIÇ/KAYSERİ, DHA

1 Dosya 5 dakika 29 saniye- 176 MB

========================================================

7)KAYSERİ'DE UYUŞTURUCU SATICISI 3 KİŞİ HAKİM KARŞISINDA

KAYSERİ'de polisin yaptığı operasyonda, uyuşturucu sattıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 3 kişi, adliyeye gönderildi.

Merkez Kocasinan İlçesi'ne bağlı Sahabiye Mahallesi, Otak Sokak'taki bir evde uyuşturucu satıldığı ihbarı üzerine polis ekipleri, adrese operasyon düzenledi. Evde yapılan aramada, 6.10 gram bonzai, 24 uyuşturucu hap, uyuşturucu satışında kullanılan 2 hassas terazi, 5 kurusıkı tabanca ve 2 rambo bıçağı ele geçirildi. Olayla ilgili D.S. (28), M.K (22) ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi, uyuşturucu madde ticareti yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Bu kişiler, polisteki sorgularının ardından, Adli Tabiplikte sağlık kontrolünden geçirildi ve adliyeye gönderildi.

Görüntü Dökümü

-----------------------:

-Uluşturucu ticareti yaptıkları iddia edilen 3 kişinin Adli Tabipliğe getirilişi

-Detay görüntü

Haber-Kamera: Zafer BARIŞ/KAYSERİ DHA)

GÖRÜNTÜ BİLGİSİ: İHA

1 Dosya 50 saniye/27 MB

=======================================================

8)MERSİN'DE, MEHTER TAKIMI İLE ÇEYİZ TÖRENİ İLGİ GÖRDÜ

MERSİN'de, daha önce de Mickey Mouse kılığına girerek kız arkadaşına sürpriz evlenme teklifi eden organizatör Samet Karataş (24), bu sefer de mehter takımı ile çeyiz geçidi yaptı.

Merkez Akdeniz İlçesi Bahçe Mahallesi'nde yaşayan Samet Karataş, çeyiz töreninde farklı bir organizasyona imza attı. 6 davul ve 1 zurna eşliğinde çeyizleri araca yükleten Karataş, kız evine Akdeniz Mehter Takımı ile gitti. Caddede mehter takımı ve ardındaki konvoyu gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemezken, gelin Sevgi Karataş (18) ise şok yaşadı. Toplamda yaklaşık 500 metre boyunca marşlarla Yürüyen mehter takımı, Sevgi Karataş'ın evinin bulunduğu sokağa da marşlar ve mehteran yürüyüşü ile girdi.

Kız evinde alkışlarla karşılanan mehter takımı büyük ilgi gördü. Amacının fark yaratmak olduğunu söyleyen Karataş, "Herkes davul zurna ile kız alıyor, biz de farklılık olsun dedik. Daha önce ilginç bir evlilik teklifi yapmıştım, bu da farklı olsun istedim ve mehter takımı ile çeyiz çıkarttık. Çok büyük ilgi gördük. Mersin'de ilk defa oldu ve insanlara farklı geldi. Çok mutluyuz çok kalabalık oldu. Yıllardır organizatörüm ve bu şekilde organizasyon yaparak da farklılık yaratmak istedim. Düğünde yeni sürprizler olacak" dedi.

Görüntü Dökümü

-------------------------

Çeyiz eşyalarının davullar eşliğinde araca yüklenmesi

Mehter takımının yolda ilerlemesi

Mehter Takımı ve arkasındaki konvoydan görüntüler

Mehter Takımının marşlar çalması

Damat Samet Karataş mehter Takımı ile birlikte

Mehter takımı sokağa girerken

Mehter Takımı gelin ve damatla birlikte

Oyun oynayanlardan görüntüler

Genel ve detay görüntüler

SÜRE: 03'01"  BOYUT: 97.32 MB

Haber-Kamera: İbrahim MAŞE/MERSİN,

=====================================================

9)OTOMOBİLİN ÜZERİNE TEHLİKELİ YOLCULUK

KOCAELİ'nin Gebze İlçesi'nde seyir halindeki bir otomobilin üzerine oturan kişi yolculuk sırasında selfie yaptı. Gencin tehlikeli yolculuğu görüntülendi.Bugün, Gebze'den tatil beldesi Ağva'ya giden 37 AG 492 plakalı otomobilin üzerinde oturan kişi yolda ilerleyen sürücülerin dikkatini çekti. Seyir halindeki otomobilin kaputunun üzerine oturan kişi yolculuk sırasında selfie yaptı. Selfie yapan genç bir yandan da mesaj attı. Virajları dönerken aracın üzerindeki kişi dengesini kaybetti. Gencin aracın üzerinde yolculuğu önünde ilerleyen araçtaki kişiler tarafından görüntülendi.

Görüntü Dökümü

--------------------

-Aracın üzerinde ilerlemesi, selfiye yapması ve mesaj yazması

Haluk TURGUT/GEBZE(Kocaeli), -
Haber Yayın Tarihi: 02.07.2017 01:29 Kaynak: DHAGözler Meclis'te! İşte emekliye ek zam müjdesinin detayları
Serdar Ortaç, boşandığı eşi Chloe Loughnan evden ayrılırken yolcu etmedi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan antik kenti el ele tutuşarak gezdi