Dha Yurt Bülteni-9 - Son Dakika

Dha Yurt Bülteni-9

1)BAKAN EROĞLU: PKK KALKINMAYI ENGELLİYORORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bingöl'de katıldığı temel atma töreninde, terör örgütü PKK'nın, bölgenin kalkınmasına engel olduğunu ifade ederek, "Hükümetimiz inlerine giriyor, onları tamamen imha edeceğiz.

Dha Yurt Bülteni-9, System.String[]

1)BAKAN EROĞLU: PKK KALKINMAYI ENGELLİYOR


ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bingöl'de katıldığı temel atma töreninde, terör örgütü PKK'nın, bölgenin kalkınmasına engel olduğunu ifade ederek, "Hükümetimiz inlerine giriyor, onları tamamen imha edeceğiz. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar, burayı terörden temizleyeceğiz. Huzur diyarı, kalkınmış bir Bingöl için hep birlikte çalışacağız" diye konuştu. Bingöl'de Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılacak tesislerin temel atma töreni ve orman köylülerine kullandırılan gelir getirici Orköy kredi sertifika dağıtım törenine katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, kentte 67 proje ile toplamda 224 milyon lira yatırımın yapıldığını açıkladı. Valilik toplantı salonunda konuşan Bakan Eroğlu, terör örgütü PKK'nın bölgede kalkınmayı engellediğini ifade ederek, şöyle konuştu:


"Burada terörü bitireceğiz. Huzur içersinde dünyanın zengin turistleri buraya gelecek. Muhteşem tabiat parkları, mesire alanları, yüzen adamız var. Termal turizmi geliştirmek suretiyle, burayı kalkındırmak mümkündür. Potansiyel var. Sadece eksik olan, hain PKK örgütü burada kalkınmayı engelliyor. Onun da hükümetimiz inlerine giriyor, onları tamamen imha edeceğiz. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar, burayı terörden temizleyeceğiz. Huzur diyarı, kalkınmış bir Bingöl için hep birlikte çalışacağız. Bingöl'ün yiğitleri, aslanları, korucuları dedi ki, 'Biz burada hainlere geçit vermeyeceğiz.' Kendilerini 1 dolara satanlara 'geçit yok' diye söylediler. Dolayısıyla burada teröre geçit yok. Teröristler burada barınamayacak ve özellikle bütün emniyet teşkilatımıza gönülden teşekkür ediyorum. Başta Valimiz, askerlerimiz, jandarmamız, polisimiz hakikatten sizlerin huzuru için, rahat bir şekilde evlerinizde uyuyabilmeniz için, milletinin namusunu, malını korumak için canlarını feda ederek onların inlerine giriyor."


Bakan Eroğlu, açıklamalarının ardından beraberindeki Vali Ali Mantı, AK Parti Binöl Milletvekili Enver Fehmioğlu, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, AK Parti İl Başkanı Yılmaz Seven, kurum müdürleri ve vatandaşlar ile birlikte Valilik bahçesinde DSİ tarafından yapılacak tesislerin temel atma törenine katıldı.


Törenin ardından Bakan Eroğlu, AK Parti İl Başkanlığı ve Bingöl Belediyesi'ni ziyaret etti.


Görüntü Dökümü:


------------------------


-Bakan Eroğlu'nun Valilik Toplantı Salonundaki açıklamaları


-Valilik önündeki törene katılması


-Tören detayları


-Genel ve detay görüntü


Haber-Kamera: Mesut BUDRAÇ/BİNGÖL,


=======================================================


2)BODRUM'DA ÇÖP YANGINI


MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'ndeki katı atık depolama alanında akşam başlayan yangın, 17.5 saattir kontrol altına alınamadı. Ekiplerin söndürme çalışmaları sürüyor.


Yokuşbaşı Mahallesi'nde yaklaşık 40 yıldır kullanılan katı atık depolama alanında, dün (salı) saat 20.00'de, yangın başladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum İtfaiye Grup Amirliği ekipleri, 17.5 saattir süren yangına müdahaleyi sürdürüyor. Günün ağarmasıyla birlikte iş makineleri de çöplükteki söndürme çalışmalarına destek veriyor.  Torba, Kızılağaç, Yokuşbaşı Mahalleleri ve ilçe merkezi ise dumanlardan etkilendi. 5 itfaiye arazözü, 15 itfaiye eri ve ilk müdahale araçları çalışmalarına aralıksız devam ediyor.


Görüntü Dökümü:


------------------------


Çöplükten görüntü


Yangından ve ekiplerin müdahalesinden görüntü


Haber: Nilüfer DEMİR, Kamera: Hülya ELTEŞ/ BODRUM(Muğla), DHA)


================================================


3)EDİRNE'DEKİ MERADA İLK KEZ 'TRÜF' MANTARI ARANDI


EDİRNE'nin Keşan İlçesi'ne bağlı Büyükdoğanca Köyü'ndeki merada, dünyada 'Kara Elmas' olarak adlandırılan ve kalitesine göre fiyatı 150 ile 2 bin Euro arasında değişen 'trüf' mantar cinsi tespiti için özel eğitimli köpeklerle mantar araması yapıldı. Keşan'a bağlı Büyükdoğanca Köyü merasında trüf mantarı uzmanı Ziyafet Arslan ve özel eğitimli köpekleri 'Arthur' ile 'Şantel' tarafından arazide mantar araması gerçekleştirdi. Ziyafet Arslan, toprağın 5 ile 20 cm. derinliğinde ağaç köklerine bağlı yetişen trüf mantarının bölgede yaygın olarak bulunması halinde ekonomiye ciddi katkı sunacağını belirtti.


Ziyafet Arslan, trüf mantarının bu yıl perakende fiyatının 150 ile 2 bin Euro arasında değiştiğini belirterek, "Bu trüf mantarını gıda sektöründe kullanıyoruz. Her yemekte, baharat tarzında kullanılıyor. Şu an Orman ve Su İşleri Bakanlığı adına 'trüf envanter çalışması' yapıyoruz. Edirne'de kapsamlı bir çalışma yapamadık. Çalışmalarda Edirne'ye ağırlık göstereceğiz" dedi. Köy merasında trüf mantarının bulunması halinde bölge ekonomisine katkı sağlayacağını ifade eden Arslan, köylülerin bunu çıkararak satması halinde hem kendi hem de ülke ekonomisine katkı sunacağını söyledi.


ÜRETİCİ MUSTAFA BEZBAŞ: AMACIMIZ, EKONOMİYE KATKI SUNMAK


Büyükdoğanca Köyü'nde tarım ve hayvancılıkla uğraşan Mustafa Bezbaş ise meradaki domuzların meşe ağaçlarının köklerini kazarak çıkardıkları trüf mantarını yediklerini belirterek, "Şayet merada mantar bulabilirsek hem köylüye hem de bölge ekonomisine katkı sağlanır. Bu mantar ülkede 5 yıldızlı otellerin mutfaklarında kullanılıyor. Bulması zor bir ürün. Ziyafet bey bu konuda uzman ve eğitimli köpekleri de var. Bizim amacımız ekonomiye katkı sunmak. Böylece trüf mantarı alanları da genişletilir" diye konuştu. Alan taraması gün boyu eğitimli köpeklerle sürdürüldü. Toprağın kuru olması ve kazılamaması nedeniyle bölgede Eylül ayında yeniden çalışma yapılacağı bildirildi.


Görüntü Dökümü:


------------------------


-Eğitimli köpeklerle arama yapılması


-Mera alanı genel gör.


-Ziyafet Arslan röp.


-Mustafa Bezbaş röp.


(SÜRE: 05.44 - BOYUT: 182 MB)


(Haber-Kamera: Ünsal YÜCEL/KEŞAN(Edirne),-


===================================================


4)NİĞDE MÜFTÜSÜ: KREDİ KARTIYLA ALIP FAİZ ÖDEYECEKSENİZ KURBAN KESMEMEK DAHA DA SEVAP


NİĞDE İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar, kredi kartıyla taksitli kurban almanın 'caiz ve doğru' olmadığını söyledi, bu durumdaki vatandaşların kurban kesmemesinin 'daha sevap' olduğunu söyledi.


Yaptığı açıklamada, gösteriş ya da başka amaçlar için kurban kesmenin yanlışlığına dikkat çeken Gürpınar "Kredi kartıyla kurban almak tek çekimle yapılıp da faiz ödemeksizin gününde parasını öderse, faize girilmez ise olabilir.  Ancak zamanında parasını ödemeyip ya da taksitlendirerek faize giriyorsa bu insanın kurban kesmemesi daha sevaptır" dedi.


Yoksul insanların kurban kesmek zorunda olmadığını ifade eden Gürpınar şu değerlendirmeyi yaptı:


"İmkan sahibi olan vatandaşlar, yani dinen zengin olan kardeşlerimiz kurban kesmelidir. Bazı fakir kardeşlerimiz 'hocam bankadan borç alacağım, kredi çekeceğim, kredi kartı ile taksitli kurban alacağım' diyorlar. Böyle bir şey yapmalarına dinen gerek yok. Hatta dinen böyle bir davranış uygun görülmez. Fakir insanların kurban kesme mecburiyeti yoktur. Faize girip kurban kesmek isteyenlerin sevap yerine günah kazanmaları da kuvvetle muhtemeldir. Kişi o anda imkanları yoktur da yani hazır parası yoktur, parasını gelecek ay vereceğim diye birisinden borç alarak kurban keserse bu caizdir."


Görüntü Dökümü


--------------------------


Müftünün açıklaması


SÜRE: 43"  BOYUT: 19 MB


Haber-Kamera: Ali KADI/NİĞDE,


Son Dakika

Beyazıt Öztürk'ten "Beyaz Show" hayranlarına müjdeli haber: Yeniden başlamak istiyorum Rihanna, kendi markasının yeni koleksiyonu için iç çamaşırlarıyla cesur pozlar verdi Sevgilisiyle yürüyüşe çıkan ünlü şarkıcı, fileli taytıyla dikkat çekti Fatih Ürek, eski dostu Demet Akalın'ı hayatından çıkardı: İlgi alanımda değil Oyuncu Gamze Topuz, köpeklerine çivili kemik atıldığını görünce şikayetçi oldu Ünlü oyuncu Ezgi Mola, eylül ayında evleniyor Aslışah Alkoçlar'dan ablası Neslişah Düzyatan'a sitem: Virüs var diye beni eve almıyor Hande Erçel ve Kerem Bürsin'in başrol oynadığı Sen Çal Kapımı dizisinin ilk fragmanı yayınlandı Sevgilisinin evlenmekten vazgeçtiği televizyon sunucusu intihar etti Sosyal medya fenomeni Selin Ciğerci, ikiz annesi olmaya hazırlanıyor Komedyen Cem Yılmaz, bahçesinin içini gözetleyenleri mahkemeye veriyor Kendisini uyaran Acun Ilıcalı'ya gülerek cevap veren Yunus Emre, hatasından dolayı herkesten özür diledi Evliyken Ece Erken'le aşk yaşayan iş adamı Şafak Mahmutyazıcıoğlu, eşinden boşandı Maske takma zorunluluğuna uymayan Bennu Gerede: Yasaksa ceza kessinler Arto Dalga, sürekli Şeyma Subaşı'yı eleştiren Demet Akalın'a sert çıktı: Kafayı yedi