Dha Yurt - İdris Baluken Cezaevinden Çıktı - Son Dakika

Dha Yurt - İdris Baluken Cezaevinden Çıktı

30.01.2017 19:22
Dha Yurt - İdris Baluken Cezaevinden Çıktı, System.String[]

DİYARBAKIR 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliyesine karar verdiği HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, Kocaeli F tipi Cezaevi'nden çıktı.

DİYARBAKIR 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliyesine karar verdiği HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, Kocaeli F tipi Cezaevi'nden çıktı. İdris Baluken'i cezaevinin önünde HDP'li milletvekilleri ve partililer karşıladı. İdris Baluken seçilmiş siyasetçilerin bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini belirtti.

Bugün, Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen mahkemeye Kocaeli F Tipi Cezaevi'nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile katılan İdris Baluken savunmasını yaptı. Mahkeme, İdris Baluken'in tahliyesine karar verdi. İdris Baluken'in tahliyesine karar verilmesinin ardından partililer Kocaeli F Tipi Cezaevi'nin önüne geldi. Partililer cezaevinin yakınında bulunan bir tesisin önünde bekledi. İdris Balukan saat 18.15 sıralarında cezaevinden çıktı. HDP'li milletvekilleri Sırrı Sakık, Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan, HDP Kocaeli eski Milletvekili Ali Haydar Konca ve partililer İdris Baluken'i karşıladı. Ali Haydar Konca, İdris Baluken'e çiçek verdi.

Baluken yaptığı açıklamada, "Bugün benim dışarı çıkmam değil, Selahattin Demirtaş'ın içeride olması haberdir. Bu arkamda gördüğünüz cezaevinde şu anda bir siyasi partinin eş başkanı, milletvekili, belediye başkanları ve seçilmiş siyasetçileri var. Bir genel merkez binasından daha fazla siyasetçimiz cezaevinde bulunuyorsa bu Türkiye demokrasisi açısından hangi noktada olduğumuzu gösteriyor. İçeride gazeteciler var, sanatçılar var, hasta tutsaklar var. Bu ayıp devam ettiği sürece biz bu şekilde ki tahliyelerle sevinecek bir ruh halini bile inanın yaşamakta zorlanıyoruz. Her şeyden önce bu partinin eş başkanlarının, vekillerinin, seçilmiş siyasetçilerinin de bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü içerisinde bulunduğumuz referandum sürecinin meşrutiyeti bile aksi takdirde tartışmalı bir duruma gelecektir. Bu husus çok nettir. Selehattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve vekillerimiz içeride olduğu sürece bu referandumun meşrutiyeti bile ileriki süreçte ciddi şekilde tartışılır. O nedenle umarım bir an önce bu ayıptan vazgeçilir" dedi.

Balukan tecritin insanlık suçu olduğunu belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bir diğer hususta, tam 3 aydır 21 yüzyılda seçilmiş bir parlamento mensubu olarak, 80 milyon halkın iradesini temsil eden bir milletvekili olarak burada orta çağ koşullarını dayatıldığı tecrit koşullarının yaşandığı yerdir. Tecrit insanlık suçudur, işkence yöntemedir hiç kimseye uygulanmaması gerektiği gibi milletvekillerine uygulanması da ayrı bir ayıptır. Umarım bizim tahliyemiz bu bahsettiğim olumsuzların giderilmesi için bir vesile olur. Türkiye halkları şunu bilsin biz içeri girerken de barış diyorduk, demokrasi diyorduk, özgürlük diyorduk. Oradayken de o zindanlarda tecrit altındayken de yine barış dedik, demokrasi dedik, özgürlük dedik. Bugün de dışarı çıktığımızda aynı mesajı veriyoruz. Barış demokrasi ve özgürlük bu ülkede hepimiz bunu fazlası ile hak ediyoruz" Baluken konuşmasının ardından partililerle birlikte cezaevinin önünden ayrıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Baluken'in cezaevinden çıkışı

-Partililerin karşılaması, çiçek vermesi

-Baluken'in açıklaması

Haber: Faruk KIYAK-Çağla DAŞCI-Orhan UZUN/ KOCAELİ,

Dha Yurt - İdris Baluken Cezaevinden Çıktı

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha Yurt - İdris Baluken Cezaevinden Çıktı - Son Dakika


Son Dakika

TEKNOFEST 2022 Samsun'da düzenlenecek 07:29 TEKNOFEST 2022 Samsun'da düzenlenecek Almanya'da resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Sosyal Demokrat Parti oyların 25,8'ini aldı 01:09 Almanya'da resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Sosyal Demokrat Parti oyların 25,8'ini aldı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 23:46 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "S-400 konusunda kimse bize karışamaz" sözlerinden sonra ABD'den tehdit gibi yaptırım çıkışı
DEVA Partisi ve AK Parti bir araya gelir mi? Babacan'dan canlı yayında net sözler: Mümkün değil 22:26 DEVA Partisi ve AK Parti bir araya gelir mi? Babacan'dan canlı yayında net sözler: Mümkün değil Dünyanın gözü bu delikte! Cin hapishanesine inen profesörden ürküten sözler: Garip bir koku var 21:17 Dünyanın gözü bu delikte! Cin hapishanesine inen profesörden ürküten sözler: Garip bir koku var NASA bile fark edememiş! Dün gece herkes uyurken Dünya büyük bir felaket atlattı 20:38 NASA bile fark edememiş! Dün gece herkes uyurken Dünya büyük bir felaket atlattı
Resmen vahşet! Cinsel ilişkiye girmek istemeyen karısını duvara vurarak öldürdü 20:11 Resmen vahşet! Cinsel ilişkiye girmek istemeyen karısını duvara vurarak öldürdü Photoshop'u abartan Merve Boluğur, sosyal medyanın diline düştü 19:47 Photoshop'u abartan Merve Boluğur, sosyal medyanın diline düştü
Advertisement