Dhkp-C'nin Gençlik Yapılanmasına İlişkin İddianame Tamamlandı - Son Dakika

Dhkp-C'nin Gençlik Yapılanmasına İlişkin İddianame Tamamlandı

15.05.2013 18:16
Dhkp-C'nin Gençlik Yapılanmasına İlişkin İddianame Tamamlandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından terör örgütü DHKP-C'nin gençlik yapılanması yönelik hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından terör örgütü DHKP-C'nin gençlik yapılanması yönelik hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

Terörle Mücadele Savcısı İdris Kurt tarafından hazırlanan ve aralarında gazete muhabiri Sami Menteş, Duygu Yücel ile Berk Ercan'ın da bulunduğu 18'i tutuklu 29 şüpheli "terör örgütü üyesi olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" ile suçlanıyor. İddianamede Öğrenci ve Gençlik Dernekleri Federasyonu, örgüt yapılanması içinde olduğu belirtilerek, faaliyetlerinin durdurulması istenildi.

DHKP-C terör örgütünün geçmişinin ve eylemlerinin anlatıldığı iddianamede, "1996 yılı içerisinde Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir Sabancı, Toyota-Sa Genel Müdürü Haluk Görgülü ve Sekreter Nilgün Hasefe'nin öldürüldüğü Sabancı Center eylemi de kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştır" denildi.

İddianamede soruşturma kapsamında yapılan aramalarda polisin demir kapılarla karşılaştığına değinildi. İlk olarak 2011 yılında Öğrenci ve Gençlik Dernekleri Federasyonu'nda yapılan bir operasyonda polisin içeri geç girmesi ve içerideki delillerin yok edilebilmesi için 7 demir kapının olduğu anlatıldı. Demir kapılar yüzünden polisin içeri girdiğinde pek çok delilin imha edildiği anlatılan iddianamede, "7 demir kapının güvenlik güçleri tarafından arama yapılması halinde binaya girişin zorlaştırılması amacını taşıdığı, güvenlik güçlerinin içeri girme süresinin uzatılmasıyla, federasyon içerisinde bulunan ve delil olabilecek materyallerin imha edilmesinin amaçlandığı değerlendirilmiştir" denildi.

Operasyonlar kapsamında tutuklanan çocukları Duygu Yücel ve Berk Ercan'ı kurtarmak için mücadele veren baba İsmail Ercan ve baba Hüseyin Yücel de iddianamede yer aldı. İddianamede şüpheli olarak yer alan Duygu Yücel ile Berk Ercan'ın babalarının televizyon kanallarındaki "Örgüt çocuklarımızı kandırdı" sözleri de iddianamenin delilleri arasına girdi.

DHKP-C'ye ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı iddianamede, "Örgütün bugün içerisinde olduğu durum özetle 'Benden başka doğru yoktur. Tek doğru benim. Bu sistemi silah zoruyla hayata geçireceğim' şeklindedir. Bir dernekte ya da derneklerin çatısı konumundaki legal bir federasyonda, girişi sıkı takibe alınan ve girecek kişilerin içeriden onay aldıkları bir kapının bulunmasının, olağandışı olduğu açıktır. Kapısı bu derece sıkı korunan, hatta örgütün üst elemanlarının bile içeri girerken, içerden onay aldığı bir kurumun bünyesinde bir yasa dışılığı barındırdığı, bu durumun ifşa olmaması ve polis baskını sırasında farkında olmadan yakalanmamak ve güvenlik güçlerinin eline, aleyhlerine olabilecek delillerin geçmesini önlemek için bu şekilde tedbirler alındığı yargısı daha mantıklıdır. Hayatın normal akışı içerisinde bu derece sıkı tedbirler alınarak korumaya alınan bir binanın, bu şekilde dizayn edilmesinin izahı konusunda, akla ve hayatın gerçeklerine uygun başka bir açıklama getirilememektedir. Zaten mahkeme kararları üzerine yapılan birçok aramada da bu durum tüm açıklığıyla defalarca tespit edilmiştir" denildi.

İddianamede avukatlar operasyonu kapsamında tutuklanan avukat Günay Dağ'ın da Gençlik Federasyonu tarafından yapılan kurultaydaki konuşmasına da yer verildi. Güray Dağ'ın konuşmasında polislere yönelik silahlı saldırı eyleminde bulunan isimlere ilişkin yaptığı değerlendirmelerin yer aldığı iddianamede, "Bugün geldiğimiz nokta itibariyle o devrim ruhuyla devrim coşkusuyla o inancıyla militan kararlı duruşu sergileyenler bugün bir Hasan Selim Gönen mesela bir Nurgül Acar. Evet o sürecin yarattığı devrimcilerdi, Dev-Genç'lilerdi. Bugün karşımızda bu örnekler var diğer tarafta da işte o teslimiyetin ya da onların ifadesi ile yasalcılığın en dibine o çukurun en dibine doğru gidenlerde var" ifadelerine yer verildi.

Haklarında "terör örgütü üyesi olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından dava açılan 29 şüphelinin yargılanmasına önümüzdeki günlerde İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacak. - İSTANBUL

Enerjisa Enerji'ye uluslararası arenada 21 ödül Enerjisa Enerji'ye uluslararası arenada 21 ödül
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Dhkp-C'nin Gençlik Yapılanmasına İlişkin İddianame Tamamlandı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement