Dhkp-C Terör Örgütünün Yapısı, Amacı ve Gerçekleştirdiği Saldırılar - Son Dakika

Dhkp-C Terör Örgütünün Yapısı, Amacı ve Gerçekleştirdiği Saldırılar

20.03.2013 18:06
Dhkp-C Terör Örgütünün Yapısı, Amacı ve Gerçekleştirdiği Saldırılar

Türkiye'de özellikle son dönemde bombalı eylemlerle sık sık gündeme gelen DHKP-C 1994 yılında kuruldu.

Türkiye'de özellikle son dönemde bombalı eylemlerle sık sık gündeme gelen DHKP-C 1994 yılında kuruldu. Açılımı "Devrimci Halk Kurutuluş Partisi – Cephesi" olan DHKP-C terör örgütünün amacı, mevcut anayasal düzeni yıkıp yerine Marksist – Leninist bir düzen oluşturmaya çalışmak olarak ifade ediliyor.

PKK ile benzer özellikler taşıyan DHKP-C, yaptığı eylemlerin tutarsızlığı açısından 'taşeron terör örgütü' olarak nitelendiriliyor. DHKP-C; Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avrupa Birliği tarafından da terör örgütü olarak kabul edilmiş durumda. DHKP-C terör örgütünün son yıllarda gerçekleştirdiği bazı önemli eylemler ise şöyle:

Ocak 1995 tarihinde İstanbul Kasımpaşa'da Koç Holdingin deposu basılarak tahrip edildi.

9 Haziran 1995'de Rüştü Erdem isimli polis memuru, DYP Şişli binası önünde nöbet tutarken aralarında Sibel Yalçın isimli örgüt üyesinin de bulunduğu üç DHKP-C üyesi militan tarafından şehit edildi.

29 Eylül 1995'de Tarkan Yağcı ve Serdar Öztürk isimli Jandarma erleri İstanbul Maslak'ta İl Jandarma Alay Komutanlığı giriş kapısı önünde gece nöbeti tutarlarken DHKP-C üyesi Mustafa Duyar ve İsmail Akkol isimli militanlar tarafından çapraz ateşe alınarak öldürüldü.

- 9 Ocak 1996 tarihinde Sabancı Center'ın 25. katında Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir Sabancı, Toyota SA genel müdürü Haluk Gürgün ve başkanlık sekreteri Nilgün Hasefe, Fehriye Erdal ve arkadaşları tarafından öldürüldü.

- 10 Eylül 2001'de Taksim Gümüşsuyu Caddesi'nde bulunan polis noktasına DHKP-C üyesi Uğur Bülbül tarafından canlı bomba saldırısı düzenlendi. Saldırıda canlı bomba parçalanarak ölürken, iki polis şehit oldu. Ayrıca saldırı sırasında yoldan geçmekte olan Amanda Rigg isimli bir turist yaşamını yitirdi. Saldırıda toplam 17 polis memuru ve 6 vatandaş yaralandı.

- 11 Eylül 2012'de İstanbul Sultangazi 75. Yıl Polis Merkezi'ne DHKP-C üyesi İbrahim Çuhadar tarafından canlı bomba saldırısı düzenlendi. Saldırıda canlı bombanın ölürken, polis memuru Bülent Özkan şehit oldu. 7 kişi yaralandı.

- 9 Aralık 2012'de İstanbul'da Bahçelievler İlçe Emniyet Müdürlüğü Yeni Bosna 75'inci Yıl Polis Merkezi DHKP-C tarafından saldırı düzenlendi. Saldırıda terörist Nebiha Aracı yakalandı. Saldırının Yürüyüş dergisi satarken polis tarafından vurulan Ferhat Gerçek isimli terörist için gerçekleştirildiği açıklandı.

- 11 Aralık 2012'de İstanbul'da 9 Aralık'ta Yenibosna karakoluna yapılan saldırıda Mücahit Daştan isimli polis memuru şehit edildi. Saldırının, yakalanan terörist Nebiha Aracı'ya işkence yapıldığı gerekçesiyle düzenlendiği açıklandı.

- 1 Şubat 2013'de Ankara'da ABD Büyükelçiliğine Ecevit Şanlı adlı canlı bombanın kendini patlatması sonucu büyükelçilikte çalışan güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu şehit oldu, Didem Tuncay adlı gazeteci ağır yaralandı.

- 19 Mart 2013'te AK Parti Genel Merkezine lav silahı ile saldırı düzenlendi.

- 19 Mart 2013'te Adalet Bakanlığı'na el bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda 2 kişi yaralandı. - İSTANBUL

Cumhurbaşkanı Erdoğan Polonya'dan ayrıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan Polonya'dan ayrıldı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Türkiye olarak bir taraftan çatışmaların diplomatik çözümle sona ermesi için çaba harcarken, diğer taraftan da... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Türkiye olarak bir taraftan çatışmaların diplomatik çözümle sona ermesi için çaba harcarken, diğer taraftan da... Avrupa'nın en büyük e-ticaret konferansı İstanbul'da başlıyor! Avrupa'nın en büyük e-ticaret konferansı İstanbul'da başlıyor!
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Dhkp-C Terör Örgütünün Yapısı, Amacı ve Gerçekleştirdiği Saldırılar - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement