Dhkp-C'ye Yönelik Yürütülen Soruşturma Tamamlandı - Son Dakika

Dhkp-C'ye Yönelik Yürütülen Soruşturma Tamamlandı

Okmeydanı’nda DHKP-C terör örgütüne yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan ve aralarında İngiliz Stephen Shah Kaczynski’nin de bulunduğu 20 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

Dhkp-C'ye Yönelik Yürütülen Soruşturma Tamamlandı, System.String[]

Okmeydanı'nda DHKP-C terör örgütüne yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan ve aralarında İngiliz Stephen Shah Kaczynski'nin de bulunduğu 20 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede 20 şüphelinin 'terör örgütüne üye olmak' ve 'görevi yaptırmamak için direnme' suçlarından 8 yıl 6 aydan 21 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.


Yasa dışı DHKP-C terör örgütüne yönelik Okmeydanı'nda düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 20 şüpheliye ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından İngiliz vatandaşı Stephen Shah Kaczynski'nin de aralarında bulunduğu 20 şüpheliyle ilgili 42 sayfalık iddianame hazırlandı. Düzenlenen iddianamede DHKP-C'ye yönelik soruşturmanın gizli tanık beyanları ve mağdur ifadeleri üzerine başlatıldığı kaydedildi. İddianamede DHKP-C'nin örgütsel yapısı anlatılarak Türkiye yapılanmasının 'Anadolu', 'Kürdistan' ve 'İstanbul' olmak üzere üçe ayrıldığı belirtildi. Öte yandan İstanbul yapılanmasının kendi içerisinde ilçelere ayrılarak beşe bölündüğü belirtildi. Özellikle Beyoğlu ve Şişli'ye bağlı Mahmut Şevket Paşa ve Piyale Paşa mahallelerindeki kozmopolit gecekondu mahallelerinden faydalanıldığı anlatılan iddianamede, bu bölgede faaliyetlerin yoğunlaştırdığı belirtildi.


"İDİL KÜLTÜR MERKEZİ GRUP YORUM'U ARKASINA ALARAK SANAT MASKESİ KULLANMAKTADIR"


İddianamede, İdil Kültür Merkezi'nin DHKP-C adına faaliyet yürüttüğü belirtildi. İdil Kültür Merkezi'nin, Grup Yorum'u da arkasına alarak sanat maskesi kullandığı anlatılan iddianamede "İstanbul'a Anadolu'dan okumaya gelen öğrenciler kültür etkinlikleri adı altında okuduğu üniversitedeki örgüt mensupları tarafından kandırılıp İdil Kültür Merkezi'ne getirilmektedir. Burada etki altına alınan öğrenciler, buradaki yatakhanelerde barındırılmaktadır. Aile ortamından uzaktaki gençler, insan psikolojisini iyi bilen ve konuşarak insanları etkilemeyi meslek haline getirmiş örgüt mensupları tarafından aşamalı olarak beyinleri yıkanıp ailelerinden uzaklaştırılarak terör örgütüne kazandırılmaktadır" denildi. DHKP-C'nin etkin olduğu bölgelerde esnaftan zorla haraç toplandığı ve Yürüyüş dergisini almak zorunda bıraktığı kaydedildi.


DERS ADI ALTINDA ÖRGÜT ANLATILIYOR


Gizli tanık ifadesinde, Grup Yorum konseri ile örgüte yeni elemanlar kazandırıldığını da iddia ederek her yıl Bakırköy Cumhuriyet Pazarı'nda verilen konserlere katılan vatandaşlara, örgüt tarafından görevlendirilen kişilerin yanaştığını öne sürdü. Gizli tanık ifadesinde, "Bu örgüt üyeleri, vatandaşlara müzik, tiyatro, saz ve gitar gibi kurslardan bahsederler. Birçok aile çocuklarının bu tür eğitim almalarını ve bir de bedava olduğu için ailelere cazip gelir ve kabul ederler. İlk başlarda ders adı altında örgüt yavaş yavaş anlatmaya başlanır" ifadelerini kullandı.


İDDİANAMEDE ŞEHİT SAVCI KİRAZ'A DA YER VERİLDİ


İstanbul Adalet Sarayı'nda savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesi ve Vatan Emniyet önüne yaptığı saldırıda öldürülen terörist Elif Sultan Kalsen'e de yer verildi. Bu saldırıların ardından, DHKP-C'nin Okmeydanı bölgesinde silahlı ve molotoflu eylem yapacağı yönünde istihbarat alındığı kaydedildi. Bu istihbaratın ardından operasyon yapıldığı belirtilen iddianamede, İngiliz vatandaşı Stephen Shah Kaczynski'nin de aralarında bulunduğu şüphelilerin yakalandığı belirtildi. İddianamede, Stephen Shah Kaczynski'nin DHKP-C'nin eylemlerine katıldığı belirtilirken, Kaczynski'nin ifadelerine de yer verildi.


"İDİL KÜLTÜR MERKEZİ'NE UYUMAK İÇİN GİTTİM"


Kaczynski ifadesinde, İdil Kültür Merkezi'ne uyumak için gittiğini iddia ederek, "En son 2 Nisan'da daha önce birkaç kez de gitmiş olduğum Okmeydanı'nda bulunan İdil Kültür Merkezi'ne gittim. Buraya gitmemin sebebi uyumak içindi. Tam uykuya dalacaktım ki dışarıdan sesler gelmeye başladı. İçeri giren polis memurları beni ve içeride bulunan 4 kişiyi gözaltına aldılar. Polislerin elinde tabanca vardı, bir an öldürüleceğimi de düşündüm. Türkiye'ye geldiğimde çoğunlukla İstanbul'da kaldım ancak Kapadokya ve neresi olduğunu hatırlamadığım başka yerlere de gitmiştim. DHKP-C örgütüyle herhangi bir bağlantım yoktur. Bu örgütten kimseyi tanımıyorum. DHKP-C örgüt üyeliği suçlamasını kabul etmiyorum" ifadelerini kullandı.


20 SANIK HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK


Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından hazırlanan iddianame de 20 şüphelinin 'terör örgütüne üye olmak' ve 'görevi yaptırmamak için direnme' suçlarından 8 yıl 6 aydan 21 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmaları talep edildi. Sanıklar önümüzdeki ay İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak. - İSTANBUL


Son Dakika

Canlı yayında göğüsleri görünen jüri üyesi itiraf etti: Bilerek yaptım Karnı burnunda olan ünlü şarkıcı, mayo giyip denize koştu Canlı yayında yöneltilen "Kürtçe" sorusu Acun'u küplere bindirdi: Vatan hainleri, vicdansızlar Acun Ilıcalı, anneliğini çok beğendiği Şeyma Subaşı'nı öve öve bitiremedi Şarkıcı Sinan Özen'in yenidoğan bebeği 6. kez ameliyat oldu İletişim ödülünde Cemal Can ile konuşan Danla Bilic, kendisine laf atan Yasin'e sert çıktı: Hesabınla vedalaş Oyuncu Bahar Şahin'den gülümseten çocukluk itirafı: Galatasaraylı olduğum için Arda Turan'a aşıktım "10 milyon liram olsa müziği bırakırım" diyen İrem Derici'ye para yağdı Caner Erkin'den Şükran Ovalı itirafı: İkna etmek için kapısında yattım Oyuncu Saruhan Hünel, Kuruluş Osman dizisinden ayrıldı Mısırlı sunucu Lobna Asal, canlı yayında dakikalarca sevdiği maymunun saldırısına uğradı Karantina döneminde yeteneğini keşfeden Esra Erol, resim yapmaya başladı Fenomen Jason Derula, matkapla mısır yeme videosu çekerken ön dişlerini kırdı Sıkı spor yapan genç oyuncu, fit halini köpük banyosu pozuyla sergiledi Survivor'un 89. bölüm fragmanı yayınlandı! Cemal Can ile Danla Bilic şifreli olarak konuştu