DİAYDER'deki bağış paralarının harcanmasına ilişkin davaya devam edildi - Son Dakika

DİAYDER'deki bağış paralarının harcanmasına ilişkin davaya devam edildi

DİAYDER\'deki bağış paralarının harcanmasına ilişkin davaya devam edildi
Son Güncelleme: 21.12.2022 13:40

Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) Başkanı Ekrem Baran'ın da aralarında bulunduğu 3 sanığın 'güveni kötüye kullanmak' suçundan haklarında 7'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) Başkanı Ekrem Baran'ın da aralarında bulunduğu 3 sanığın 'güveni kötüye kullanmak' suçundan haklarında 7'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Bakırköy 28. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya başka suçtan tutuklu Ekrem Baran ise SEGBİS ile duruşmaya katıldı. Duruşmada tutuksuz sanık Mehmet Şimşek ve avukatı hazır bulundu.

"Suçlamaları kabul etmiyorum"

Derneğin eski başkanı Mehmet Şimşek, 2009 ve 2014 yılları arasında derneğin başkanlığını yaptığını belirterek, "O dönemde kayıtları Rıza Oğur tutuyordu. Derneğin bir de dergisi vardı, dergi satışından gelir elde ediyorduk. Bu gelirle çocukların okumasını ve ders almasını sağlıyorduk. Bağış yapan olduğunu hatırlamıyorum, bağış yapan olsaydı kabul ederdik. Derneğin kuruluş amacı çocukların ders almalarıydı. Giderimiz çok azdı, gelirimiz de azdı ancak bunu karşılıyordu. Benden sonra Ekrem Baran başkan oldu. Ben 2020 yılının Temmuz atında istifa ettim. Teftiş raporunda belirtilen harcamalardan bilgi sahibi değilim, suçlamaları kabul etmiyorum" ifadelerini kullandı. Mahkeme sanık Rıza Uğur'un savunmasının alınması ve eksik hususların giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede, soruşturma dosyasına giren raporda derneğin belgelerinin eksik olduğu, bağış paralarının dernek kasasında olmadığı, nereye harcandığına dair bir belgeye de ulaşılamadığı belirtildi. İddianamede sanıklar dernek Başkanı Ekrem Baran, eski dernek başkanı Mehmet Şimşek ve sayman görevinde olan Rıza Oğur'un 'Dernekler Kanunu'na muhalefet ederek güveni kötüye kullandıkları ileri sürüldü. İddianamede 3 sanığın da 1'er yıldan 7'şer yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel DİAYDER'deki bağış paralarının harcanmasına ilişkin davaya devam edildi - Son Dakika


Advertisement