Dicle Üniversitesi, Organ Nakli Bekleyenlere Umut Işığı Oldu - Son Dakika

Dicle Üniversitesi, Organ Nakli Bekleyenlere Umut Işığı Oldu

18.01.2012 16:30
Dicle Üniversitesi, Organ Nakli Bekleyenlere Umut Işığı Oldu, System.String[]

Son dönemlerde üst üste önemli adımlar atan Dicle Üniversitesi (D.Ü.) büyük bir gelişmeye daha imza attı.

Son dönemlerde üst üste önemli adımlar atan Dicle Üniversitesi (D.Ü.) büyük bir gelişmeye daha imza attı. Güneydoğu'da bugüne kadar yapılamayan organ nakli konusuna öncülük eden D.Ü. hastaneleri, bir ilke imza atarak 3 kişiye böbrek nakli ameliyatı yaptı.

D.Ü. Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, "Bölgemizde ilk defa bu ameliyatın yapılıyor olması, organ nakli bekleyen hastalar için bir ilk ve umut olmuştur. Bu nitelikli ve zor ameliyatı başardığımız için mutluyuz. Hastanemizin organ nakli merkezinde Rabia Perihanoğlu (66), Askeri Mirzaoğlu (50) ve Fikret Çağırdan (28) adındaki hastalara organ nakli yapılmıştır." dedi.

Dicle Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde oluşturulan organ nakli birimi, 2 günde başarılı 3 böbrek nakli ameliyatını gerçekleştirdi. Başhekim Prof. Dr. Sait Alan, düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 1,5 yıldır süren altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra bu konuda eğitim alan sağlık ekibiyle organ nakli ameliyatlarına başladıklarını söyledi.

Türkiye'de organ nakli bekleyen hastaların yüzde 35'inin, karaciğer için yüzde 40'ının, Diyarbakır ve Şanlıurfa'dan giden hastalar olduğunu vurgulayan Alan, "Bu bölgede organ nakli ameliyatı bugüne kadar yapılmıyordu. Merkezimiz için böbrek, karaciğer, kemik iliği ve kornea nakli ruhsatı aldık. Hastalarımız artık mağdur olmayacak. Birimimiz, bu bölgede organ nakli bekleyen hastalar için büyük bir umut ışığı oldu." şeklinde konuştu.

Böbrek nakli yapılan Rabia Pehlivanoğlu (66), 6 yıldır hastalığı nedeniyle büyük sıkıntı yaşadığını belirterek, kızı Çiğdem Pehlivanoğlu'ndan (40) kendisine böbrek nakli yapıldığını söyledi. Pehlivanoğlu, hastalıktan kurtulduğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

KENDİSİNE BÖBREK VEREN EŞİNİ HACCA GÖNDERECEK

Böbrek nakli yapılan hastalardan Askeri Mirzaoğlu (50) da yaptıkları tahlil sonucu eşinden böbrek alınmasının uygun olduğuna karar verildiğini söyledi. Ameliyatın başarılı geçtiğini kaydeden Mirzaoğlu, "4 yıldır böbrek hastası olduğum için zor günler geçiriyordum. Burada yapılan ameliyatla sağlığıma kavuştum. Ameliyatın gerçekleşmesini sağlayan herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Kendisine böbrek veren eşi Hatice Mirzaoğlu'na teşekkür eden Askeri Mirzaoğlu, "Onun için çok iyi bir şey düşünüyorum. Onu Hacca götüreceğim." ifadesini kullandı.

Dicle Üniversitesi, Organ Nakli Bekleyenlere Umut Işığı Oldu

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Dicle Üniversitesi, Organ Nakli Bekleyenlere Umut Işığı Oldu - Son Dakika


Son Dakika

Sahte içki ölümleriyle ilgili anason yağı üreticisinden itiraf gibi sözler: Satışları10 kat arttı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üniversite öğrencilerine müjde: Stajyer Araştırmacı Burs Programını başlatıyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli koronavirüs aşısında hedefi belirledi: Önümüzdeki bahar aylarına kadar aşı meselesini çözeceğiz İki grup arasında çıkan tartışmada ateşlenen saçma, balkona çıkan vatandaşın kafasına isabet etti Netflix, Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolde olacağı bilim-kurgu dizisi çekecek İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Ozan Tufan'ın Pelkas'la ilgili gafı sonrası F.Bahçe'nin yaptığı paylaşım büyük ses getirdi Çoklu organ yetmezliğinden dolayı ölüm döşeğindeki Hakan Taşıyan'ın son hali sevenlerini kahretti