Dink Avukatlarından Bir Kez Daha 'Kamu Görevlileri' Yargılansın Dilekçesi - Son Dakika

Dink Avukatlarından Bir Kez Daha 'Kamu Görevlileri' Yargılansın Dilekçesi

14.02.2012 16:37
Dink Avukatlarından Bir Kez Daha 'Kamu Görevlileri' Yargılansın Dilekçesi

Dink Ailesi'nin avukatları, savcılığa ek bir dilekçe vererek Hrant Dink cinayetindeki sorumluluğu olduğunu iddia ettikleri kamu görevlileri hakkında bir kez daha şikayetçi oldu.

Dink Ailesi'nin avukatları, savcılığa ek bir dilekçe vererek Hrant Dink cinayetindeki sorumluluğu olduğunu iddia ettikleri kamu görevlileri hakkında bir kez daha şikayetçi oldu. Avukatlar, dilekçelerinde dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın da olduğu kamu görevlilerinin "kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi" suçunu işlediklerini belirttiler.

KAMU GÖREVLİLERİNE SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEDİ

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in ailesinin avukatları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na ek dilekçe sundu. Daha öncede bu konuda savcılığa dilekçe veren avukatlar ikinci dilekçelerinde, Trabzon İl Jandarma Komutanlığı, Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü ile İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü görevlileri hakkında, Dink cinayetini önleyemedikleri, koruma tedbirleri almadıkları, cinayet sonrası delilleri değiştirdikleri, gizledikleri iddialarıyla ilgili incelemeler yapıldığını ancak kamu görevlileri hakkında soruşturma izinleri verilmediğini hatırlattılar.

CELALETTİN CERRAH'IN SORUMLULUĞU

Hrant Dink'in evinin ve genel yayın yönetmeni olduğu Agos Gazetesi'nin bulunduğu, yaşadığı ve öldürüldüğü kentin İstanbul olduğuna dikkat çeken avukatlar, "İstanbul İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul İl Emniyet İstihbarat Şube Müdürü A. İlhan Güler başta olmak üzere konumu ve görevi gereği Dink cinayetini önleme yükümlülüğünü yerine getirmeyen ve/veya bu cinayetin işleneceği bilgisine sahip olduğu halde bu cinayete yol veren, 'olur' veren İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerini Dink cinayetinde sorumluluğu bulunmaktadır" ifadelerini kullandılar. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Dink cinayetine iştirak eden, Dink cinayetinin önünü almayan İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü(EGM) İstihbarat Daire Başkanlığı görevlileri hakkında herhangi bir soruşturma başlatmadığını ifade eden avukatlar, kendilerinin de Hrant Dink cinayetine ilişkin soruşturmanın etkili bir şekilde yapılmadığını ve bu nedenle de Dink Cinayetini işleyen örgütün yöneticisi veya üyesi olan kamu görevlilerinin de açığa çıkarılmadığını iddia ettiklerini belirtti.

KASTEN ÖLDÜRMENİN İHMALİ DAVRANIŞLA İŞLENMESİ

Şüpheli kamu görevlilerinin, 'kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi' suçunu, cinayeti işleyen silahlı örgütün Hrant Dink'e yönelik suikastini önleme yükümlülüğünü yerine getirmeyerek, Hrant Dink'i koruma altına almayarak ölümüne neden olmak yoluyla işlediklerinin belirtildiği dilekçede, şüpheliler hakkında, gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılmaları için haklarında kamu davası açılmasına karar verilmesi talep edildi.

24 KAMU GÖREVLİSİ

Avukatların, haklarında dava açılmasını istedikleri isimler şunlar:

"Muammer Güler, Ergun Güngör, Celalettin Cerrah, Ahmet İlhan Güler, Bülent Köksal, İbrahim Pala, İbrahim Şevki Eldivan, Volkan Altunbulak, Bahadır Özkan, Özcan Özkan, Ramazan Akyürek, Reşat Altay, Engin Dinç, Faruk Sarı, Ercan Demir, Özkan Mumcu, Muhittin Zenit, Mehmet Ayhan, Ali Öz, Metin Yıldız, Hüseyin Yılmaz, Gazi Günay, Hacı Ömer Ünalır, Önder Araz ve Hrant Dink cinayetinden haberdar olan, görevi ve konumu gereği cinayeti önleme yükümlülüğü bulunan Trabzon İl Jandarma Komutanlığı, Trabzon ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nün diğer görevlileri ile emniyet genel müdürlüğü istihbarat daire başkanlığı görevlileri."

(BB) - İstanbul/ Beşiktas

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dink Avukatlarından Bir Kez Daha 'Kamu Görevlileri' Yargılansın Dilekçesi - Son Dakika


Advertisement