Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Macron, tehlikeli bir oyun oynuyor" - Son Dakika

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Macron, tehlikeli bir oyun oynuyor"

24.06.2020 22:39

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Macron, tehlikeli bir oyun oynuyor" Radyo Başakşehir'de Murat Çiçek ile Gündem programının bu haftaki konuğu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oldu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Macron, tehlikeli bir oyun oynuyor"

İSTANBUL - Radyo Başakşehir'de Murat Çiçek ile Gündem programının bu haftaki konuğu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oldu. Çavuşoğlu, "Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Libya konusunda çok tehlikeli bir oyun oynuyor" dedi.

Radyo Başakşehir'de her çarşamba canlı yayınlanan Murat Çiçek'le Gündem programında Türkiye'nin dış politikası ve Libya ile ilişkiler ele alındı. Canlı yayına konuk olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Türkiye ile alakalı tartışılan ifadelerini değerlendirdi.

Gazeteci Murat Çiçek de Türkiye'nin dış politikasında çok önemli bir gündemin söz konusu olduğunu belirterek, Türkiye'nin Akdeniz'de attığı adımların baltalanma girişimlerini anlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde bir heyetle Libya'ya gittiğini ve Türkiye'nin hem Libya'da hem de bölgede önemli bir güç haline geldiğini vurgulayan Çiçek, "Tüm dünyanın Libya'ya, özellikle de Trablus'a ilgisinin arttığını gözlemliyoruz" diye konuştu.

"BM tarafından tanınan meşru yönetimi muhatap alıyoruz"

Programa telefonla bağlanan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde bir heyetle Libya'ya gidildiğini dile getirerek, "Orada bazı değerlendirmeler yaptık. Libya halkına desteğimizi bir kez daha yineledik. BM tarafından tanınan meşru yönetimi muhatap aldık, alıyoruz. Onlarla birlikte atabileceğimiz adımları gözden geçirdik. Tarihe dayalı köklü ilişkilerimiz var, bunları daha da güçlendirmek için uğraşıyoruz. En son Libya Ulusal Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ile 'Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'nı imzaladık, benzeri anlaşmalara da devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Libya'daki dengelerin Türkiye sayesinde sağlandığını vurgulayan Çavuşoğlu, "Meşru hükümet güçlendikçe çekimser ülkeler de daha rahat hareket etmeye başladı" değerlendirmesinde bulundu.

"Fransa nerede bir bölücü, darbeci varsa onu destekliyor"

Fransa'nın eski sömürgeci günlerine dönmeye heveslendiğini dile getiren Çavuşoğlu, "Fransa nerede bir bölücü, darbeci varsa onu destekliyor. Yaptıkları endişe verici. 2011'de Libya'yı bombalayıp gittiler. Fransa kimi destekliyor? Darbeci Hafter'i. Kime silah veriyor? Darbecilere. Peki, bu durum BM kararlarına aykırı değil mi?" ifadelerini kullandı. Macron'un PKK, PYD/ YPG gibi terör örgütlerine destek verdiğinin altını çizen Çavuşoğlu, "Fransa Eski sömürgeci Fransa'ya dönmek istiyor. Tam bir akıl tutulması yaşıyor. Macron, Libya konusunda çok tehlikeli bir oyun oynuyor. Fransa'nın tehlikeli bir oyun oynadığını herkes görüyor" dedi.

Muhalefetin de tutumuna değinen Çavuşoğlu, "Türkiye'nin Akdeniz'deki çıkarlarını görmezden gelip bizi sömürgeci gibi göstermek yanlış. Biz oraya zorla gitmiyoruz. İnşaat sektöründe dünyada 2'nci sıradayız. Teklif veriyoruz, kabul görüyor ya da bizzat onlar davet ediyor." ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Macron, tehlikeli bir oyun oynuyor
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Macron, tehlikeli bir oyun oynuyor
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Macron, tehlikeli bir oyun oynuyor
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Macron, tehlikeli bir oyun oynuyor

Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Macron, tehlikeli bir oyun oynuyor' - Son Dakika


Son Dakika

Dolar tarihi zirveyi gördüğü haftada 9.20'nin altını test etti 22:30 Dolar tarihi zirveyi gördüğü haftada 9.20'nin altını test etti Son Dakika: Türkiye'de 20 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 214 kişi vefat etti, 29 bin 760 yeni vaka tespit edildi 22:13 Son Dakika: Türkiye'de 20 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 214 kişi vefat etti, 29 bin 760 yeni vaka tespit edildi İsmail Saymaz'la çektiği halayla çok konuşulan Ertuğrul Özkök, koronavirüse yakalandı 21:18 İsmail Saymaz'la çektiği halayla çok konuşulan Ertuğrul Özkök, koronavirüse yakalandı
DSÖ'den endişelendiren korona raporu: Türkiye, İngiltere ve Rusya'da vakalar artıyor 20:35 DSÖ'den endişelendiren korona raporu: Türkiye, İngiltere ve Rusya'da vakalar artıyor YPG'yi Türkiye korkusu sardı! Teröristler, operasyon sinyali sonrası mevzileri güçlendirmeye başladı 19:20 YPG'yi Türkiye korkusu sardı! Teröristler, operasyon sinyali sonrası mevzileri güçlendirmeye başladı İbrahim Erkal'ın belgeselinin gala gecesinde anne Erkal'a büyük ayıp 18:54 İbrahim Erkal'ın belgeselinin gala gecesinde anne Erkal'a büyük ayıp
Bu görüntü Türkiye'de çekildi! İnşaattan düşen işçinin canını emniyet halatı kurtardı 17:35 Bu görüntü Türkiye'de çekildi! İnşaattan düşen işçinin canını emniyet halatı kurtardı Kahramankazan'dan DEVA Genel Başkanı Babacan'a tepki: Seni davar çobanı olarak bile tutmazlardı 14:54 Kahramankazan'dan DEVA Genel Başkanı Babacan'a tepki: Seni davar çobanı olarak bile tutmazlardı
Advertisement