Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Konya'da - Son Dakika

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Konya'da

08.08.2013 10:00
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Konya'da, System.String[]

Bakan Davutoğlu. "Gönüllerimiz, Suriye'de büyük zulüm altında inleyen, Mısır'da istikrarsızlık dolayısıyla gelecek kaygısı taşıyan kardeşlerimizde. Somali'de, Myanmar'da çok dar imkanlarla bayramı idrak etmek zorunda kalan kardeşlerimizde"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Gönüllerimiz, Suriye'de büyük zulüm altında inleyen, Mısır'da istikrarsızlık dolayısıyla gelecek kaygısı taşıyan kardeşlerimizde. Somali'de, Myanmar'da çok dar imkanlarla bayramı idrak etmek zorunda kalan kardeşlerimizde" dedi.

Bayram namazını Konya'da, Kapı Camisi'nde kılan Davutoğlu, namazın ardından cami cemaatiyle bayramlaştı, bayramını tebrik eden çocuklara harçlık verdi.

Davutoğlu, cami çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, bir bayrama daha kavuşmanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Gönüllerin bayramı hakkıyla yaşayamayanlarda olduğunu vurgulayan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Gönüllerimiz, Suriye'de büyük zulüm altında inleyen, Mısır'da istikrarsızlık dolayısıyla gelecek kaygısı taşıyan kardeşlerimizde. Somali'de, Myanmar'da çok dar imkanlarla bayramı idrak etmek zorunda kalan kardeşlerimizde. Dünyanın her köşesindeki mazlum insanlarda. Aziz milletimiz bu kardeşlerimize el uzatacak imkanı ve kudreti her zaman kendi bünyesinde barındırır. İnşallah memleketimiz bu bayramda olduğu diğer bayramlarda huzur ve mutluluk içinde kardeşlik hukukunu paylaşır. Tüm islam aleminin bayramını tebrik ediyorum."

Davutoğlu, bir gazetecinin, "Suriye'de, Bölgesel Kürt Yönetimi tankları hazır bekliyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusunu şöyle cevapladı:

"Bugün bayram günü. Dolayısıyla kalbimiz, yüreğimiz Suriye'de acı çeken kardeşlerimizle. Orada da kardeşlerimiz arasında hiçbir zaman Arap, Türkmen, Kürt,  Sünni, Nusayri ayrımı gözetmedik. Bütün kardeşlerimize sahip çıktık. Bundan sonra da sahip çıkacağız ama tabi ki kendi sınır boylarımızda da vatandaşlarımızın huzur ve bekası için ne tür tedbir alınması gerekiyorsa o tedbirleri alırız, almaktayız. Gönül ister ki sınırın öte tarafında da kardeşlerimiz arasında etnik ve mezhebi farklar sebebiyle bir huzursuzluk, çatışma vuku bulmasın. Bütün ülkelerde olduğu gibi Suriye'de de en kısa zamanda hangi kökenden, hangi mezhebi geçmişten gelirse gelsin bütün kardeşlerimizin huzur ve barış içinde yaşayacağı günlere ulaşırız. Bu vesileyle ülkemizde misafir bulunan Suriyeli kardeşlerimizin bayramını tebrik ediyorum."

" Türkiye'de 200 bini aşkın kardeşimiz kamplarda, bir o kadar da şehirlerde aziz milletimizin misafiri olarak bulunuyor" diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kardeşlerimize katkıda bulunan, onları misafir eden, onlara muhabbetle bakan ve sahip çıkan milletimize ve vatandaşlarımıza teşekkürü borç biliyorum. Allah bir daha böyle acılar göstermesin. Çevremizde veya dünyanın neresinde olursa olsun böyle bir acıyla karşılaşıldığında dünya alem biliyor ki bu acıya ilk deva olacak millet, bizim milletimizdir. Acıyı yaşayan kardeşlerimize yardımına koşacak ilk devlet de kudretli Türkiye Cumhuriyeti'dir. Allah bu kudreti ve merhameti bizden esirgemesin."

Davutoğlu, daha sonra Konya Askeri Şehitliği'ne giderek, manevi kızı Gülnisa Alkış'ın babasının mezarını ziyaret etti, okunan Kuran'ı Kerim'i dinledi.

Ardından şehitlikte bulunan ailerin bayramını tebrik eden Davutoğlu, Hacı Fettah Mezarlığı'ndaki annesinin kabrini de ziyaret etti. - Konya

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Konya'da

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Konya'da - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Polis midibüsü şarampole devrildi: 1 şehit, 4 yaralı Çin'in "Koronavirüsün çıkış noktası Vuhan değil" iddiasına DSÖ'den yanıt gecikmedi: Oldukça spekülatif Nusret, Maradona'nın masasını kalıcı olarak rezerve etti Tayvan parlamentosunda milletvekilleri birbirlerine bağırsak attı Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştı İranlı nükleer bilimci Fahrizade'nin öldürülmesi sonrası Netanyahu'dan itiraf gibi sözler: Gergin günler bizi bekliyor Jese Rodriguez'in sevgilisinin doğum günü partisine gitmesi taraftarı çileden çıkardı Taksici, oğlunu ziyarete gittiği cezaevi önünde 9 kurşunla öldürüldü